Oblast Abruzzo

PetrK
Administrátor

Oblast Abruzzo

Příspěvekod PetrK » čtv 28. dub 2016 0:15:27

V červnu 2014 jsem se podíval na Jadran z druhé strany, naproti Chorvatsku. Bydleli jsme ve městečku Silvi, což je přibližně střed Itálie, pod Palmovou riviérou. Samozřejmě jsme podnikli i výlety do okolí a navštívili jsme mimo jiné také hlavní letovisko Palmové riviéry, San Benedetto del Tronto. Naší dopravou byl tentokráte vlak, takže vlakem jsme jezdili i po okolí. Po trati podél pobřeží jezdí z Pescary do Ancony moderní regionální vlaky, mezi zastávkami byla rychlost vlaku až 156km/hod.. Alespoň dle údajů na obrazovce. V každé části vlaku můžete na obrazovce sledovat rychlost vlaku, mapu na které jsou vyznačeny všechny zastávky a kde vidíte, která bude příští zastávka.

Musím říct, že v celé oblasti je skutečně čisto, v Silvi jezdili popeláři několikrát za týden. Všude se třídí odpad, včetně na nádražích, kde jsou na každém nástupišti umístěny vždy tři barevně odlišené koše. Cestování vlakem je zde pohoda, vlaky jsou čisté a klimatizované, nádraží naprosto ukázkově uklizena, budovy opraveny, no a ačkoliv Italové kouří snad všichni, nedopalek na zemi rozhodně nenajdete. Zákaz kouření na nástupištích není, ale snad na každých 5 metrech je umístěn popelník, takže na zem nikdo nedopalky nehází. Například Pescara má poměrně velké nádraží, všude neuvěřitelně čisto, neustále po nástupištích chodí četa která uklízí koše i popelníky. Pravda je, že na každém větším nádraží je policejní stanice, na menším nádraží jsou pak rozmístěny kamery které opět sleduje policie. Osobně se tam všude cítím naprosto bezpečně.

Zásobování bylo všude perfektní. Bydlíme v apartmánu kde si vaříme sami, takže nakupování potravin nás samozřejmě zajímá. Na kraji městečka Silvi je obrovský supermarket, pěšky jsme to tam měli cca 15 minut, takže jsme nakupovali tam. Měli vše, na co si jen člověk vzpomene. Ceny samozřejmě většinou vyšší než u nás, ale mnoho věcí bylo v akci takže se daly koupit poměrně levně. Jinak zmrzlinárny ve městečku fantastické, člověk pomalu nevěděl, co si vybrat a zmrzlina byla vždy úžasná. Tak dobrou zmrzlinu jsem například v Kalábrii nikdy nejedl, v Kalábrii byla dobrá, ale tak vynikající rozhodně ne.
Poprvé v životě jsem zde viděl také prodejny Yogurteria. Až dosud jsem nevěděl, že něco takového existuje. Je to obdoba zmrzlinárny, pouze místo zmrzliny vám zde natočí mražený jogurt. Na něj si můžete poručit snad všechno, co vás napadne. Naprosto fantastické, neskutečná dobrota :wink .

Takže pokud jde o ubytování, cestování vlakem, čistotu, zásobování a rozmanité gurmánské požitky, tak maximální spokojenost. Jenom to moře je, alespoň z mého pohledu, poněkud horší. Jednak je zde moře velmi mělké, takže když jsem si chtěl zaplavat, musel jsem od břehu docela daleko. To ale zase na druhou stranu může vyhovovat rodičům s malými dětmi, záleží prostě na prioritách. Pláže klasika, nekonečně dlouhé písčité pláže se stovkami slunečníků, prostě nic pro mě. Chorvatský Jadran a italský Jadran jsou samozřejmě dvě odlišnosti, které se nedají srovnávat. Ale věděl jsem předem do čeho jdu a co mě čeká, chtěl jsem se ovšem alespoň jednou do této oblasti podívat. A určitě jsem nelitoval. Ať jsem kdekoliv, všude si najdu něco, co mě zajímá a co mě vyhovuje a uspokojuje, abych zrelaxoval podle svých představ. Byli jsme v červnu, takže přelidněné pláže tou dobou nebyly. Dalo se jít po pláži také pěšky až tak daleko, kde byl člověk v podstatě sám.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

DSC05651.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana

Zpět na „Místa v Itálii“