Ceny v Chorvatsku

PetrK
Administrátor

Ceny v Chorvatsku

Příspěvekod PetrK » ned 10. črc 2016 23:56:29

Po čtyři roky jsem v Chorvatsku nebyl, možná proto se mě letos zdály ty ceny nějak vyšší. Když jsem si ale po návratu v klidu některé potraviny porovnal, zjistil jsem, že je to v některých případech spíše naopak. Například mléko jsem letos kupoval až o 3 Kuny levněji než v roce 2008, vejce taktéž atd... Ceny některých nákupů si píšu, ale porovnávat to lze velmi obtížně. Často v Kunzumu nakoupíme něco, co je zrovna v akci a podobně. U ovoce a zeleniny je pak porovnání prakticky nemožné, zcela jiné ceny jsou v prodejně a jiné u soukromníka ve stánku, kde bývá cena často podstatně vyšší.
Něco jsme zkrátka nakoupili levněji než v minulosti, něco zase dráž, je to relativní. Při porovnávání cen jsem zjistil, že za zdražením stojí často letošní kurz Kuny vůči Kč. Například v roce 2011 mě banka nákupy kartou účtovala kurzem 3,30Kč / Kunu. Letos to bylo 3,67 Kč / Kunu, výměna hotovosti v České Spořitelně byla dokonce 3,72Kč / Kunu. To už nejsou jenom haléře, ale rozdíl je vcelku podstatný.

Co se ovšem jednoznačně zdražilo, to je pečivo a především nápoje. A díky letošnímu kurzu Kuny ke Kč dost podstatně. Například bílý chléb (veka) mě stál v r.2011 nějakých 22Kč a letos až 39Kč. Voda Jana neochucená mě v r.2011 vyšla na 18Kč a letos až na 25Kč, ochucená je oproti roku 2011 letos dražší o 12 až 16Kč - dle druhu. Karlovačko 0,5l v plechovce mě v r.2011 vyšlo na 30Kč a letos na 37 až 40Kč (10 až 11 Kun). Ceny nápojů, ale i některých jiných komodit, jsou v Chorvatsku dražší, než v předražené Kalábrii kde jsem byl loni. Obzvláště u nápojů je to hodně velký rozdíl.

Já vím, jsem na dovolené, tak se s tím musí počítat. Vozíme sebou v podstatě jenom kávu, nějaké sladkosti a jiné drobnosti. Vždycky jsem tvrdil, že nehodlám sebou tahat kde co, když si to tam můžu všechno koupit. Souhlasím s tím, že jíst musím i doma, takže se nedá tak úplně všechno počítat. Ovšem když jsem sečetl veškerou naši letošní útratu za potraviny v HR, tak jsem po letošní dovolené změnil názor a příště se zařídím trochu jinak. Ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a některé další věci si samozřejmě nakoupím tam, ale nápoje a některé jiné věci si rozhodně povezu z domova. Auto to uveze, jsou to věci které se nekazí a není proto jediný důvod, nakupovat to až na místě několikanásobně dráž.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Re: Ceny v Chorvatsku

Příspěvekod PetrK » pon 11. črc 2016 0:53:23

Co se týká restaurací, tam je to jasné, ceny opět stouply. Navíc nechápu místní zvyk, že mě po příchodu všude obslouží prakticky okamžitě, ovšem když dojím a dopiju, tak jako bych neexistoval. Číšník chodí okolo bez povšimnutí a nebo si někde stoupne, ale na volání absolutně nereaguje. Není to případ pouze jedné restaurace, stává se mě to téměř všude. V Žuljaně jsem si už zvykl, ten starší pán tam obsluhuje už roky a furt je to stejné. Letos jsme seděli u stolu my dva a pak tam bylo cca dalších 6 hostů, prostě prázdno. Dovolat se ho, že si dám ještě něco, bylo přesto umění. Nechápu. Očekával bych, že se logicky bude každý snažit mít kšeft a tedy naopak i sám ještě něco nabídne a podobně. V Chorvatsku je to většinou asi nějak jinak.
Letos jsme byli ještě nějaký čas ve Slovinsku, tam jsme si dopřáli večeři dvakrát, pokaždé v jiné restauraci. Naprosto neporovnatelné, prostě bez chybičky.

O cenách asi nemá smysl moc diskutovat, je jasné, že lidové rozhodně nejsou. Letos jsme navštívili poprvé konobu Portun, která je v Potomje hned u tunelu Dingač. Prostředí příjemné a na obsluhu si zde také nemohu stěžovat. Snad jedině překvapení při placení, protože na dveřích mají samolepky snad všech možných platebních karet, tak jsme chtěli zaplatit kartou. Paní majitelka měla sto výmluv proč to nejde a proč raději hotovost. Nechtěli jsme se dohadovat a naštěstí jsme těch asi 300 Kun dali dohromady. Tohle by se ale taky stávat nemělo.

20160615_161447.jpg
Konoba Portun

20160615_161426.jpg

20160615_Portun_ryba.jpg
Jedna porce ryby za 100 Kun

Chtěli jsem prostě ochutnat rybu, tak jsme si dali dle jídelního lístku filet z ryby. Jídelní lístek obsahuje taky položku Ryba 1.jakosti za 320 Kun (velikost nebo gramáž tam není) a nebo Rybí mísa pro dvě osoby za 270 Kun, což se mě tedy opravdu dávat nechtělo. Například na Korčule byla v restauraci ryba pro dvě osoby za 258 Kun, to se mě ale taky zdálo dost :laugh . Nemůžu říct, že bych si nepochutnal. Mělo to pouze jednu vadu, že za ty prachy jsem se vlastně nenajedl :no . Ono zeleného se člověk moc nenají a brambor tam bylo poskrovnu. Po příjezdu do Žuljany jsem šel hned připravovat druhou večeři.

Pro představu o cenách, zde je jídelní lístek Konoby Portun:

20160615_Portun_jidla1.jpg

20160615_Portun_jidla2.jpg

20160615_Portun_napoje.jpg

20160615_Portun_vino.jpg

A ještě aby to bylo úplné, v Žuljaně je otevřeno bistro s venkovním posezením. Vyfotil jsem také jeho nabídku:

20160616_Bistro_Tamaris_Zuljana.jpg
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 11. črc 2016 1:48:19

Když shrnu svůj pohled na dovolenou v Chorvatsku z hlediska financí, sečtu tedy všechny náklady za cestu + ubytování + útratu, rozhodně to podle mého názoru není levná dovolená. Mám štěstí, že Chorvatskem a Pelješacem obzvlášť jsme očarováni oba, takže dovolenou si také oba dva vždy užijeme. Přesto jsem se po sečtení všech nákladů letos nevyhnul nenápadné poznámce, kde všude jsme za tu cenu mohli být All inclusiv letecky :sm18 .

Proč tam tedy jezdím, když je dnes tolik jiných možností? Jednoduše proto, že je to moje srdeční záležitost. A tu nezmění ani některé nešvary a chování, které se mě nelíbí, ani vysoké ceny. Cenám se dokážu přizpůsobit, prostě si některé komodity přivezu sebou. Dokud tam bude příroda a moře jako dnes, dokud mě ten ráj nebudou kazit pohledy na nějaké těžní věže a podobně, budu tam jezdit a vždycky se budu znovu a znovu těšit jako malý kluk. A když k tomu připočtu ještě další důvod, že mám rád při cestování svobodu a cesta autem mě proto vyhovuje maximálně, pak už vůbec není co řešit :laugh2 .

Všechno má své a každému vyhovuje něco jiného. Vyzkoušel jsem i jiné destinace s dopravou vlakem a nebo letadlem. Dopravu letadlem do nějaké vzdálenější destinace a s hotelem All inclusiv rozhodně nezavrhuji. Člověk se podívá taky jinam a je to zase něco jiného, někdy příjemná změna. Jenom ta čekání na letištích a různá omezení co si můžu a nemůžu vzít jsou pro mě dost otravná. Takže jako druhou dovolenou klidně ano. Ale tou skutečnou hlavní dovolenou je pro mě prostě auto a Chorvatsko. Tak doufám, že zdraví a jiné okolnosti dovolí a příští rok opět vyrazím :wink .
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » pon 11. črc 2016 11:18:54

Když jsme u toho placení. Tak jako každoročně jsem porovnal kurz při platbě kartou nebo hotovostí v jeden den. Takže 3.7. prodejní kurz eura u ČS 27,86kč kartou jsem platil v přepočtu 27,80kč, 8.7. byl u ČS prodejní kurz kuny 3,72 kartou jsem platil 3,68. Nejde o nic, dnes při těch cenách už to snad není ani pocitová záležitost, ale dokladuje to skutečný stav, protože někdo je schopen se o realitě stále dohadovat :-)
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

michalhk

Příspěvekod michalhk » úte 12. črc 2016 13:03:07

Chování obsluhy jsem zažil kdysi všude úplně stejné, naprostý nezájem o hosta po dojedení. Až mi bylo trapné, chodit za nimi a prosit je o zaplacení. Dnes už do restaurací nechodíme, radši si všechny ty dobroty připravíme sami nebo s domácími. A hlavně cena ryb v ribarnici v termínu, kdy jezdíme, je naprosto jiná, než v sezoně. Možná i třetinová. To se to pak nakupuje... :no
ostrov Krk - Pinezići - 1999, 2001, 2002
ostrov Hvar - Ivan Dolac - 2005, 2006, 2008, 2x2009, 2x2010, 2011, 2x2012, 2x2013, 2x2014, 2015

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 12. črc 2016 20:16:57

Děláme to stejně, taky si všechny ty dobroty připravujeme sami. Vařím převážně já, baví mě to a nemám s tím sebemenší problém. Na dovolené v Chorvatsku do hospody nechodíme, maximálně si jednou jdeme sednout na jedno točené (druhého bych se stejně nedočkal ), případně jednou na večeři, jenom tak, že když už jsme na té dovolené :icon_gigi . Stravovat se tam po restauracích bych si ani nemohl dovolit, stálo by to tolik peněz, že by za to mohla být luxusní dovolená úplně někdě jinde.

S tím chováním obsluhy je to skutečně vesměs všude stejné a vůbec to nechápu. To jim vůbec nejde o kšeft? Pamatuji před sedmi roky v Dubrovníku, byli jsme tam čtyři a restauŕatér nás tehdy odchytl, když jsme šli kolem a doslova nás ukecal. Tak jsme tedy podlehli, sedli si a dali si každý nějaké jídlo. Fajn, dojedli jsme, dopili a že bychom si dali ještě kafe. Seděl opodál na židli a také na nic nereagoval, musel jsem se zvednout, jít až k němu a říct mu že si dáme ještě kafe. Zvedl se a za chvíli to přinesl. Tohle nikdy nepochopím. Před 6ti roky jsme byli autem v Bulharsku. Měli jsme jenom pokoj, kuchyňka žádná, takže nic jiného než restaurace každý den nezbývalo. Cenově to naštěstí nevycházelo tak moc. Vystřídal jsem za ty dva týdny snad víc restaurací, než v celém životě. A všude se o nás starali tak pečlivě, že jsem se nestačil divit. Tam si hostů skutečně vážili. Letos jsme byli ještě ve Slovinsku, celkem ve dvou restauracích a opět to samé, obsluha maximálně vzorná. Navíc porce jídla, které se pomalu nedaly sníst. Prostě trochu jiný svět, než restaurace v Chorvatsku. Určitě se najde vyjímka, ale moje zkušenost je zatím taková.
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 12. črc 2016 21:29:12

A nejsmutnější na tom je, že oni to restauraterství i s vařením umí, jen se jim nějak často nechce, nebo chybí nějaká nepochopitelná nám neznámá motivace :wand

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » stř 13. črc 2016 8:31:34

My Petři to vaření máme asi nějak předurčené. Také vařím a starám se o jídlo. Manželka to má all Inclusive. Ráno kobliha, rohlík, k obědu polévka(hodně zeleniny), večer teplá večeře, případně gril. Hodně jídla si vozíme, kupujeme pouze ryby, pečivo a ovoce se zeleninou. Na večeři 2x za pobyt a vždy později. Jednou jsme byli trochu dříve a vosy nás vyhnaly. Když jsme jezdili do kempu Dolle, tak na Makarskou na loď. Obsluha i kuchař v pirátském kostýmu a pro malé děti to byl zážitek. Cena lidová, ale spíše formou bufetu. Teď chodíme na Trpanji k Matemu a poprvé jsem po zaplacení musel manželku křísit. Ale ryby donese ukázat na tácku a můžeme si vybrat. Dokonce se můžete přípravy zúčastnit. To je synova parketa a dnes ryby připravuje na gril sám. Kuchyň má každý apartmán svou venku na terase asi 10 x 5 metru. je tam příjemně i v tom největším horku. Pod střechou je síť a ta tu rozpálenou střech eliminuje.

Hulča

Příspěvekod Hulča » stř 13. črc 2016 19:24:35

U nás to je přesně tak, jak píše Petr Pošťák :icon_gigi . Ceny moc neřeším, co musím koupit, koupím a vyšší ceny některých komodit nezbývá, než respektovat. Ano, Petrové mají vaření opravdu předurčené. Vařím doma a vařím i na dovče. Klidně si tam vyšvihnu i nějakou buchtu, když je v apartmánu trouba. Pro dva lidi to není zas až takovej problém. Ale před dvěma lety jsem tam vařil pro 6 lidí, tak to byl docela mazec. Pro mě je pak odměnou, když vidím, jak se osazenctvu dělají boule za ušima. new_multi

michalhk

Příspěvekod michalhk » stř 13. črc 2016 22:15:31

My taky nějak neřešíme o málo vyšší ceny potravin, než v ČR, spíše jde o ten pocit, že si uvaří člověk z místních, mnohdy kvalitnějších, surovin. Takový nákup v mesnici je zážitek sám o sobě. Čevapi, pljeskavica, dlouhé klobásky, jejich žlutá kuřata.... :laugh2 A i já se přidám, že se taky dost motám v kuchyni. Domácím vždy vaříme něco z našeho repertoráru, vzpomínám si například na kuře pečené v kyselém zelí s knedlíkem ( dokonce jsem vezl i české housky :laugh2 ), manželka něco upeče..Letos povezu hovězí líčka a budu je tam dělat na místním Plavacu :alc A ještě k těm restauracím. To,že si tam můžu dát čerstvou mořskou rybu je fajn, to si v ČR asi moc nedám, ale abych si na dovolené v zahraničí dával něco, co můžu mít tady naprosto normálně (grilované maso, pizzu),kvůli tomu opravdu chodit do restaurace nemusíme. Stejně nejlepší jídlo jsem měl zase u kamaráda na Hvaru. Jehněčí,chobotnici či kuře pod pekou,plněné papriky masem,klobásy vařené ve fazolích....No, nějak se mi sbíhají sliny, ještě že u toho právě ten Plavac popíjíme... :thumbup
ostrov Hvar - Ivan Dolac - 2005, 2006, 2008, 2x2009, 2x2010, 2011, 2x2012, 2x2013, 2x2014, 2015

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 14. črc 2016 9:34:19

No vozíme z jídla už jen chladící boc s věcma na balkónové snídaně nebo něco pokrájet s oblohou večer po procházce. Hlavní jídlo dáváme v restauraci + k tomu nějaká zastávka na pár pív, eventuelně malou svačinku, jako malou pizzu dohromady. No a to je pak finanční raketa za dovolenou. Takže se divím, že tam ještě za ty peníze jezdíme, protože snad všechny normální destinace by mě letecky s penzí vyšly levněji. Takže to vaření má něco do sebe, ale podle toho se zase musí volit AP s trochu zázemím a stejně je to dovolená, takže když, tak vařit něco velmi jednoduchého. Nicméně uznávám, že často je volba také řešení aktuálního sociálního statutu.

michalhk

Příspěvekod michalhk » čtv 14. črc 2016 10:46:28

Schimi, jak píšeš, apartmán musí být na ty kulinářské orgie vybaven, jinak chytám trochu nervy z nedostatku místa a vybavení... :wink

ZUTI_apartman_4.jpeg
Tady jsme byli jen jednou
PLAVI_apartman_3.jpeg
Tady jsme vařili v sezóně
crveniapartman02.jpg
A tady vaříme mimo sezónu

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 14. črc 2016 12:11:04

Jo tohle je pěkný, ale to se musí hodně hledat, spousta lidí to nemá ani doma :laugh2 Tovéto kuchyně se mi podařilo získat jen párkrát, tamní domácí často nabízí neuvěřitelné brlohy :cofee

Ondra

Příspěvekod Ondra » sob 16. črc 2016 19:00:15

My mame spis opacnou zkusenost s cisniky, a to ze se nam po prichodu nevenuji v takovem pripade restauraci opoustime. Bylo to jen vyjimecne.
My si chodime na obedy a vecere do restauraci. Snidane si pripravujeme v apt. A opravdu rok co rok je Chorvatsko drazsi a to neumerne k nasim mzdam. Tak letos to jeste Chorvatsko bude, ale za rok se ukaze...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 30. pro 2016 16:30:56

Jestli tomu dobře rozumím, tak jsou v Chorvatsku od r.2017 schváleny změny v DPH. Píše se o tom například zde, v části PDV za ugostiteljstvo na 25 posto

Týká se to právě veřejného stravování, tedy restauračních služeb, kde se DPH zvyšuje z původní snížené sazby 13% na sazbu 25%. Takže ceny v restauracích, které už teď nejsou zrovna malé, nám v příští sezoně opět asi poněkud podraží.
Petr

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » sob 31. pro 2016 6:24:21

Je to tak. Ta mašinérie okolo r.pokladen něco stojí. Nezoufejme, Třeboňský kapřík grylovaný u Jadranu to bude úlet. Už ho mrazím. Za rok doložím foto.

Schimi

Příspěvekod Schimi » stř 04. led 2017 16:27:05

Zde je to úplně a jednoduše dvěma větama vysvětleno o co jde: prostě návrat zpět k původní dani.
Ja zajímavé, že přechodně snížená daň měla ulevit hostinským od počáteční finanční zátěže, takže zde zákazník v podstatatě nic nepocítil. Ale při návratu k původní výši daně to zákazník zřejmě ve většině pohostinství pocítí :smiley2 Přesto všechno ode mne nečekejte, že budu na EET plivat, když vidím jak si v mém okolí hostinští roky dobře žijí a vykazují roky ztrátu :nono5

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/vzo ... inske-8149
http://archiv.ihned.cz/c1-65570700-chor ... stauracich

Jíra

Příspěvekod Jíra » pon 30. led 2017 13:04:59

Ceny v restauracích v Chorvatsku zrovna levné nejsou. Chápu to, musí vydělat na celý rok a v zimě stojí. A bude hůř, protože lidé se bojí létat do sev. Afriky a pod.
Co se týká EET. Vadí mi EET u spolků ( zábava - hasiči ) a také, že to zavádí někdo, kdo sám šidí na Čapím hnízdě a nakupuje za miliardu a půl dluhopisy vlastního Agrofertu a přitom na to neměl dost čistých peněz. Přesto je někde "vykouzlil". Mne by zavřeli.
Takže hospodští šidí a Babiš asi tuneluje. Opravdu se kradlo v devadesátých letech, teď se jen "uždibuje". Všichni bývalí svazáci jsou totiž už za vodou.
Poprvé za pětadvacet let, co se živím sám, vidím všechno i z druhé strany. Když mi vážně onemocní dcera, nevezmu si paragraf ( ani na takovou věc nemám nárok - nemohl bych fungovat a platit lidi) a žena (spolupracující ) cestuje po špitálech pěkně zadarmo a od státu nedostane nic. Nestěžujeme si, ale za zloděje se nepovažujeme. Byť hospodu nemáme.

Zpět na „Ostatní“