Aktualizace fóra - DŮLEŽITÉ INFO

PetrK
Administrátor

Aktualizace fóra - DŮLEŽITÉ INFO

Příspěvekod PetrK » čtv 22. úno 2018 1:29:29

V úterý 20.2.2018 celé odpoledne a večer dlouho do noci a také ve středu 21.2.2018 odpoledne bylo fórum mimo provoz!

DŮVOD:

V současné době máme toto fórum ve verzi phpBB 3.1.x . Jako u každého softwaru, tak i zde občas vyjdou aktualizace příslušné verze, objeví-li se nějaké problémy s bezpečností, funkčností a podobně. V takovém případě je doporučováno samozřejmě fórum aktualizovat. Loni jsem například aktualizoval skript fóra na verzi 3.1.10, tento týden jsem provedl aktualizaci na nejnovější 3.1.12. Potud vše OK, je to otázka pár minut a tato aktualizace proběhla naprosto v pořádku.

K dispozici je však již také zcela nová verze phpBB fóra 3.2.x. Rozhodl jsem se, bohužel, že provedu aktualizaci fóra na tuto nejnovější verzi, v současné době 3.2.2. Toto již tak jednoduché ale není, jelikož se jedná o zcela odlišný skript, pracující poněkud jinak, s jinými nároky na server atd... Některé doplňky, které mám na fóru nainstalované (například formulář pro psaní příspěvků který používáme, má více možností a příjemnější vzhled, než je ten defaultní základní) nová verze phoBB 3.2. nepodporuje. Je nutné proto aktualizovat také tyto doplňky na novější verze, určené pro phpBB 3.2.

Zatím jsem se vždy se vším popral, tak jsem se do toho pustil. Bohužel se mě to nepovedlo! Chybu, kterou mě to vždy před dokončením aktualizace vypsalo, jsem sice našel na fórum jak české tak anglické podpory phpBB, avšak doporučovaná řešení k odstranění problému byla zcela neúčinná. Na těchto fórech jsem zjistil, že ani z daleka nejsem sám, kdo má při aktualizaci z verze 3.1. na verzi 3.2. naprosto stejný problém. Ačkoliv mám vše umístěné na VPS hostingu, u kterého si můžu sám provádět různá nastavení serveru, nezabralo vůbec nic. Fórum jsem několikrát vymazal a společně s databází obnovil ze zálohy, abych se po doporučovaných různých úpravách vždy znovu pokusil o aktualizaci. Nepomohlo nic.
Nakonec jsem tedy ponechal verzi 3.1.12, kterou jsem vytvořil ze zálohy na serveru.

Ačkoliv bylo samozřejmě celé fórum včetně databáze předem zálohováno a po nezdařeném přechodu na vyšší verzi bylo kompletně ze zálohy obnoveno, vyskytl se následující problém s obrázky, které jsou v některých příspěvcích nahrány jako přílohy:

• Náhledy =zmenšené obrázky, které jsou přímo v příspěvku, jsou v naprosté většině zobrazeny normálně. (Až na pár výjimek)
  • Po kliknutí na obrázek v příspěvku se obrázek zobrazí v plné velikosti. A tady je problém! V naprosté většině případů jsou tyto vělké obrázky deformované, s barevnými pruhy, s odlišnými barvami a podobně.

Na odstranění problému jsem pracoval několik hodin. Měl jsem pořízeno více záloh fóra i databáze, takže složku s přílohami (ta už má velikost 1,3GB) jsem z různých záloh nahrával na server opakovaně, následně databázi, studoval jsem kdejakou možnost, ale problém se mě vyřešit, bohužel, nepodařilo. Problém je dle mého názoru ve spolupráci databáze s těmito přílohami. Není to jako u galerie, tam jsou obrázky do příslušné složky ukládány v původním formátu, takže něco podobného se nemůže stát. U fóra to pracuje odlišně. Původní název obrázku je uložen v databázi, ale přímo samotný obrázek je ve složce na serveru uložen pod šíleným názvem bez přípony (například "2_6ba1ecce4b8d037562794ad0c42d1d6" apod.). Neznám ten systém tak dokonale, abych si s tím poradil.

• Jedna z možnožstí je, ponechat obrázky v příspěvcích jak jsou. Malé obrázky v příspěvku jsou téměř všechny OK, znehodnocené jsou většinou velké obrázky v původní velikosti.
  • Druhou možností je, kliknout na úpravu svého příspěvku, přílohy (vložené obrázky) vymazat a nahrát do příspěvku znovu. U nově nahraných obrázků je vše v naprostém pořádku.

Já jsem ve svých příspěvcích již obrázky upravil, t.j. v každém příspěvku, který obsahoval obrázky, jsem je vymazal a nahrál znovu. Pravda, zabralo mě to asi hodinu, bylo jich už docela dost. Ideální je kliknout na své jméno a v plovoucí nabídce na svůj profil. V profilu pak kliknu na odkaz "Vyhledat příspěvky uživatele". Tím se mě zobrazí všechny mé příspěvky, ty,které obsahují obrázky, pak upravím. Je to trochu zdlouhavá práce, pokud je těch obrázků hodně, ale zobrazit si v profilu své příspěvky je rychlejší, než je hledat namátkou po celém fóru.

A na závěr, jelikož došlo k vyčištění cache, všichni uživatelé byli automaticky odhlášeni. Pokud při přihlášení opět zaškrtnete políčko "přihlašovat mě automaticky", bude vám to nadále fungovat opět jako dosud.

Všem se tímto velice omlouvám za vzniklé potíže.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana

Fido

Re: Aktualizace fóra - DŮLEŽITÉ INFO

Příspěvekod Fido » čtv 22. úno 2018 9:10:19

Ahoj Petře,
díky moc za správu tohoto fóra a s obrázky si nedělej problémy. Myslím, že každý z nás tady na fóru nebude mít problém si své obrázky opravit.
Z vlastní zkušenosti vím, jaký je počítač žrout času, když se dělají podobné úpravy a opravy. Naposledy jsem to zažil, když jsem vytvářel tabulku v Excelu pro sázení na výsledky hokeje na Olympiádě pro 12.lidí.
Vymyslet vzorce pro výpočet bodů a z toho tabulku pořadí a pak zamknout buňky se vzorci, aby to lidi při vyplňování výsledků zápasů nezmrvili atd. Strávil jsem tím taky celý den!

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 22. úno 2018 11:12:45

S tím se poperem, co objevíme časem předěláme :wave
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 02. bře 2018 0:02:34

Fido píše:.......Z vlastní zkušenosti vím, jaký je počítač žrout času, když se dělají podobné úpravy a opravy. Naposledy jsem to zažil, když jsem vytvářel tabulku v Excelu.....

To máš pravdu Láďo, mě taky Excel dokáže někdy potrápit. Například když potřebuju udělat formulář, kde se mě některé tabulky sčítají, některé násobí apod.. Občas si připadám podobně, jako tenhle smajlík :ist1 . Nakonec stejně vyhraju :mrgreen , ale zabere to čas. Člověk se s tím popere, ale když to nedělá každý den a přijdu k tomu opět za nějaký ten měsíc nebo za půl roku, tak mě to zase chvíli trvá.

No a na webu vůbec, když potřebuju například udělat něco s galerií, přidat nějaké rozšíření apod.., manuál i fórum podpory jsou samozřejmě pouze anglicky, takže studuju a zkouším.... a čas letí při tom jako voda. A to nemluvím o fóru, založeném na scriptu vBulletin , to je teprve guláš :laugh . Jedno takové spravuji, máme ho s kolegy servismany elektroniky, jako takové uzavřené profesní fórum. Má spousty možností, které nám vyhovují, ale o to je ten SW složitější a je placený, takže jsme samozřejmě museli zakoupit licenci. Naprosto vše výhradně v angličtině a v Česku to zrovna rozšířené není, takže česky se o tom člověk nic v podstatě nedozví. Jsme na to dva admini a přeinstalace na zcela novou verzi, kterou jsme dělali někdy před 2 roky, nám s kolegou zabrala v podstatě dva týdny. V provozu to bylo během jedné noci, ale postupné dodělávky a různé úpravy trvaly ještě pár dnů a nocí, kdy jsem už počet vypitých káv přestal počítat :icon_gigi .

Toto phpBB fórum je proti tomu sice malina, ale i tak mě to tentokrát nějak přepralo. Čistá instalace nové veŕze by nebyl problém, ale s tou zase není kompaktibilní stávající databáze. Takže jsem tak dlouho studoval a zkoušel, až jsem to musel vzdát a bohužel to odnesly některé ty obrázky. Tady se ukázala stará známá pravda, že co bez problému funguje, tak se na to nemá zbytečně sahat a pokoušet se to zlepšovat, když to není nutné.
Ten čas mě ale vůbec nevadí a baví mě to. Však kdyby mě to nebavilo, tak bych to nedělal. :beer2 :pa
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 02. bře 2018 0:08:45

Fido píše:Ahoj Petře,
díky moc za správu tohoto fóra a s obrázky si nedělej problémy.

Schimi píše:S tím se poperem, co objevíme časem předěláme :wave

JJ díky za pochopení kluci. A díky všem, že toto fórum, alespoň zatím, za ty dva roky ještě stále funguje a úplně neumřelo :cool :pa
Petr

Zpět na „Diskuze, náměty a připomínky k Foru Jadran“