Adresa galerie, návod a novinky

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 21. kvě 2016 12:29:47

Součástí webu je také Galerie Jadran. Zprovoznil jsem ji 5.4.2006, takže letos oslavila již 10 let svého trvání :wink . K dnešnímu dni galerie obsahuje 6.676 obrázků ve 175 albech.

Za tu dobu prošla některými změnami, z nichž nejpodstatnější byla v r.2012, kdy galerie čelila několika agresivním útokům. Musel jsem ji tehdy kompletně vymazat a znovu nainstalovat, což při požadavku na zachování stávajících registrací a také souborů v řádu několika GB nebylo jednoduché. Musel jsem tedy preventivně provést některá opatření, zejména změnu ve způsobu registrace nových uživatelů. Od té doby to hlídám a galerii pravidelně aktualizuji na nejnovější verze, což občas přinese nějaké změny či nové funkce a podobně.

Úplně podrobný návod sem psát nebudu, ten je uveden přímo v galerii. Napíšu sem pouze základní informace, případně podstatnější změny a novinky.

Adresa galerie:
http://galerie-jadran.net

Podrobný návod:
Návod k používání galerie
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 21. kvě 2016 12:41:28

Vzhled galerie

Přednastavený vzhled galerie je Adriatic . Přiznám se, že tento vzhled je moje dílo a vím dobře, že na design rozhodně nadání ani v nejmenším nemám :no :upset :laugh2
Každý uživatel si ale může vzhled galerie změnit podle svého, na výběr je z mnoha možností. Stačí rozbalit nabídku ve spodní části:

0001_3.jpg
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 21. kvě 2016 13:08:17

Nahrávání obrázků a souborů

Maximální velikost jednoho souboru je 5MB, maximální šířka nebo výška obrázku je 1280px. Pokud je při uploadu (nahrávání) použit přednastavený způsob Flash - driven , není třeba velikost obrázků před nahráváním nijak upravovat. Větší obrázky se v průběhu nahrávání samy automaticky upraví na povolenou maximální velikost 1280px.

0002.jpg

Výhodou tohoto způsobu nahrávání je také to, že ve svém PC můžete označit k nahrávání libovolný počet obrázků najednou. Všechny vybrané soubory/obrázky se zobrazí ve Frontě nahrávání a vy pouze sledujete, jak se postupně nahrávají. Ve spodní části pak vidíte náhledy obrázků, které již byly nahrány:

0004.jpg

********************************************************************************************************************************
Zde je krátký obrázkový návod:

napoveda12.jpg

napoveda13.jpg

napoveda14.jpg

Podrobný návod i s popisem je v galerii zde

**********************************************************************************************************************************
Nahrávání obrázků přednastavenou metodou Flash - driven jsem vyzkoušel na více prohlížečích naprosto bez problému. Může se ale stát, že každému tato metoda nemusí vždy fungovat, záleží na nastavení prohlížeče (například Flash máte vypnuté apod..). V takovém případě je možné zvolit klasickou metodu nahrávání jednoduchá-po jenom souboru :

0003.jpg

Nevýhodou této metody je, že obrázky do vybraného téma galerie umísťujete postupně pouze po jednom, což je poněkud zdlouhavé. Tato metoda také neumí větší obrázky při nahrávání automaticky zmenšit.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 21. kvě 2016 13:38:03

Prohlížení obrázků v galerii

Po aktualizaci galerie v r.2012 na verzi 1.5.x se zásadním způsobem změnilo prohlížení obrázků.

Kliknete-li nad filmovým pásem na vybraný obrázek....

0001_1.jpg

....zobrazí se zvětšený v animovaném okně

0001_2.jpg

Tyto zvětšené obrázky v animovaném okně si již můžete prohlížet postupně. Buď použijete Slideshow pro automatické přehrávání obrázků, nebo můžete na další obrázek přejít ručně. Najedete-li myší na obrázek, zobrazí se šipky vpravo / vlevo pomocí kterých můžete přejít na následující nebo předchozí obrázek.
Pokud vám nevyhovuje klikání myší na šipky pro přepínání obrázků a raději používáte klávesnici, můžete mezi obrázky přepínat šipkami "vlevo/vpravo" na své klávesnici. Funguje to jak pro náhledy, tak i pro velké obrázky otevřené v animovaném okně.

************************************************************************************************************************************************
Obrázky, otevřené v animovaném okně, nejsou zobrazeny ve své původní plné velikosti. Jejich velikost je uzpůsobena velikosti okna, což nemusí každému plně vyhovovat. Po poslední aktualizaci galerie letos v dubnu se konečně objevila možnost, jak obrázek jednoduchým způsobem zvětšit na plnou velikost.
V bílém poli vlevo, dole pod obrázkem, je nyní odkaz "Klikni pro plnou velikost obrázku":

napoveda24.jpg

Pomocí tohoto odkazu se obrázek otevře v novém okně ve své původní velikosti. Je-li rozlišení vašeho monitoru menší než velikost obrázku, po najetí myši na obrázek se zobrazí lupa, kterou jej můžete zvětšit.
Petr

PetrK
Administrátor

Re: Adresa galerie, návod a novinky

Příspěvekod PetrK » sob 21. kvě 2016 15:38:05

Vytváření uživatelských (soukromých) galerií

Pomocí odkazu "Vytvořit/organizovat moje alba" si může každý uživatel vytvořit vlastní osobní galerii. (V seznamu kategorií má pak název "Moje galerie")
Každému albu, umístěnému ve vaší galerii, pak můžete nastavit přístupová práva: (Album mohou prohlížet: kdokoliv, pouze Já, pouze registrovaní uživatelé). Můžete také nastavit, zda mohou ostatní uživatelé psát ve vaší galerii komentáře či nikoliv nebo zda povolíte hodnocení obrázků.

Každé album v uživatelské galerii můžete ale také zaheslovat. Pokud budete album chránit heslem, pak se vám automaticky vždy nastaví, že album můžete prohlížet pouze vy. Album se tak stane pro každého uživatele neviditelné, což může být trochu nepraktické. Chcete-li v takovém případě někomu umožnit, aby si vaše album prohlédl, musíte mu poskytnout url adresu na toto album. Tu získáte tak, že otevřete Moje galerie a zobrazí se vám seznam vašich alb. Najedete myší na příslušné album, pravým tlačítkem vyvoláte plovoucí nabídku a vyberete "Kopírovat adresu odkazu".
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 21. kvě 2016 16:12:37

Registrace do galerie

Po útoku na galerii v r.2012 jsem nastavil registraci nového uživatele tak, že z bezpečnostních důvodů je poněkud složitější. Při registraci je použit bezpečnostní prvek reCAPTCHA, kdy je nutné do registračního formuláře opsat dvě vygenerovaná slova. Dalším bezpečnostním prvkem je e-mailové potvrzení registrace, kdy vám na e-mail přijde zpráva o registraci, obsahující potvrzovací odkaz. Teprve po otevření tohoto odkazu je registrace úspěšně dokončena a můžete se do galerie pod svým nickem a heslem přihlásit.

Tato automatická bezpečnostní opatření výrazně zvyšují bezpečnost, bohužel ale nejsou proti robotům účinná na 100%. Vytvořil jsem proto novou uživatelskou skupinu s názvem "Povolený upload". Jak to funguje:

Po prvním přihlášení systém automaticky přidělí uživateli statut Registrovaný uživatel. Registrovaný uživatel může galerii samozřejmě používat, ale nemá možnost vytvářet nová alba, nemůže nahrávat žádné soubory ani psát komentáře. Zde je pak třeba trochu trpělivosti, informace o každé nové registraci mě přijde na můj e-mail a já pak neprodleně nastavím nově zaregistrovanému uživateli statut Povolený upload. Od toho okamžiku se uživateli zobrazí v menu dalších 5 odkazů (upload souboru, vytvoření nových alb atd...) a má k dispozici galerii se všemi dostupnými možnostmi.

Jelikož statut Povolený upload nastavuji ručně, považuji to za nejlepší možnou obranu proti robotům, která se mě osvědčila nejlépe. U nově zaregistrovaného uživatele dokážu z e-mailu a uživatelského jména s velkou pravděpodobností určit, zda jde o skutečného uživatele či robota a dle toho pak mohu bez obav nově registrovaného uživatele zařadit do skupiny "Povolený upload".
Proto aby nedošlo k nedorozuměním, doporučuji při registraci do galerie raději nepoužívat e-maily generických domén hotmail.com, yahoo.com či různých jiných exotických domén. Pokud je uživatelské jméno podezřele dlouhou kombinací písmen a číslic a k tomu je uveden ještě nějaký exotický e-mail, pak takovou registraci automaticky mažu!

Podrobný postup při registraci je popsán zde .
Petr

Fido

Příspěvekod Fido » sob 21. kvě 2016 17:54:40

Teda Petře, kdybych mėl na hlavě klobouk, tak smekám .

:smiley1 :smiley1 :smiley1 :beer2

Zpět na „Diskuze, náměty a připomínky ke Galerii Jadran“