Turistické zajímavosti Slovinska s dálniční známkou

PetrK
Administrátor

Turistické zajímavosti Slovinska s dálniční známkou

Příspěvekod PetrK » sob 14. dub 2018 1:46:19

To jsou věci :sml37 . Při zakoupení slovinské sedmidenní nebo měsíční dálniční známky, získáte zvýhodněné (a nebo zdarma) vstupné do zajímavých a turisticky atraktivních míst Slovinska. Stačí předložit účtenku o zakoupení dálniční známky.

Například:
  • Predjamsky hrad - jeskyně Postojna. Jedna dálníční známka = 4 vstupenky zdarma na výstavu expo krasová jeskyně Postojna (Predjamsky hrad)
  • MARIBOR. Dům staré révy, regionální muzeum Maribor a další. 1 dálniční známka = 1 vstupenka do regionálního muzea zdarma, 1 kulinářská lahůdka zdarma
  • MARIBOR. Dům staré révy, lanovka na Pohorje a další. 1 dálniční zámka = 1 jízdenka lanovkou zdarma, 1 kulinářská lahůdka zdarma
  • 1 dálniční známka = volný vstup do chráněného parku LIPICA
  • PTUJ. 1 dálníční známka = volný vstup na výstavu etnografických sbírek v Ptujském hradě
  • PTUJ. 1 dálniční známka = 1 vstupenka zdarma do Ptujského vinného sklepa
  • PTUJ. 1 dálniční známka = 2 vstupenky zdarma do kláštera dominikánů
BLIŽŠÍ INFO ZDE

Známky za dálnici nám sice nezlevní, ale vynalézavost a snahu jim určitě nelze upřít. Nevím, jaký úspěch u projíždějících turistů bude tato nabídka mít, ale mě se to zdá jako dost dobrý nápad. Pro turisty, projíždějící k chorvatskému Jadranu, je Slovinsko možná více než z 90% pouze tranzitní zemí. Tak proč je touto formou nenalákat, aby nějaký ten peníz utratili taky zde. Slovinsko se nemá vůbec za co stydět, naopak, je to krásná a zajímavá země, která má skutečně co nabídnout. O úrovni služeb ani nemluvě. K tomu navíc její poloha, obzvlášť pro ty, co jezdí až na jih Choratska, je velmi výhodná. Dalo by se říct, že je tak nějak cca na půl cesty. Takže si dovedu klidně představit, že někteří turisté, vracející se z dovolené, se zastaví a využijí na své dlouhé cestě nabídku k odpočinku a odreagování návštěvou zajímavého místa. A třeba i přijdou na to, že by nebylo špatné zde i jednu noc přenocovat a pokračovat v cestě odpočatí a dobře najedení až druhý den. Však úroveň nabízených služeb, jako je ubytování či gastronomický zážitek, stojí ve Slovinsku rozhodně za vyzkoušení. Byl jsem hodně překvapen, Slovinsko si mě získalo i do budoucna a rád si pro něj, nějaký ten den i více ze své dovolené, určitě opět zase naplánuji. Kdyby mělo větší část jadranského pobřeží, bezpochyby bych byl některý rok s celou dovolenou a s klidem Chorvatsku nevěrný....
:pa

PS: Původně jsem chtěl toto téma napsat do fóra Slovinsko, ale jelikož se to týká vlatně tranzitních turistů, kteří tudy projíždí do Chorvatska, napsal jsem to sem.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Re: Turistické zajímavosti Slovinska s dálniční známkou

Příspěvekod Schimi » sob 14. dub 2018 9:55:32

Zajímavé, ale takových věcí asi spíše využijí velikonoční návštěvníci a pod., než sezónní co se jezdí grilovat :laugh2
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 14. dub 2018 16:20:39

Jak se to vezme. Kdo jede do Chorvatska na Velikonoce, tak zpravidla nemá čas, protože je omezen malým počtem volných dnů. Ten prodloužený víkend se snaží užít si tam, kam jede a cestu naopak maximálně zkrátit. Aspoň si to myslím.

Je ale taky samozřejmě pravda, že kdo jede v létě k moři, snaží se využít maximum času ze své dovolené právě pro to moře. Po celá dlouhá léta jsem to měl také tak. Ačkoliv cestu jsem si vždycky také užíval a nikam se nehonil, bylo mě prostě vždycky jedno, jestli tam a nebo zpět domu přijedu o nějakou hodinu déle, tak ale pobyt u moře jsem měl vždycky naplánovaný na maximálně možný počet dnů z celé naší dovolené. Slovinsko byla pro mě tudíž vždy jenom tranzitní země, kterou prostě potřebuji v délce cca 60km nějak projet. A upřímně řečeno, na té krátké trase, ať už dříve přes Maribor a nebo později přes Lenart-Ptuj, není při pohledu z auta vidět nic moc tak zajímavého a zvláštního, co by člověka nějak více zaujalo. Nemluvě o tom, že Slovinsko jsem v obou směrech projížděl prakticky vždy v noci. A k nějakému kladnému vnímání Slovinska už vůbec nepřispěla samozřejmě ani ta jejich předražená dálniční známka, která je navíc pouze sedmidenní a samozřejmě také číhání policajtů na turisty, které nekompromisně inkasovali i v případě nechtěného omylu...

Takže pokud jde třeba o mě, tak až s přibývajícím věkem, jak se blížila hranice šedesátky, jsem začal svůj pohled na mnohé věci měnit. Jednak jsem si říkal, že je škoda tak dlouhou cestu profrčet a nepodívat se při té příležitosti na mnohá zajímavá místa, která člověk mine aniž by o nich vůbec něco tušil. A jednak k tomu přispěl i fakt, že prostě těch cca 1340km na jeden zátah pro mě začalo být docela dost a to hlavně při cestě zpět domu. Cesta tam mě kupodivu zatím nevadí, ale při cestě zpět mě únava začala zmáhat čím dál častěji a nakonec jsem musel někde na rakouské dálnici třeba na 2 hodinky kolikrát vypnout a dát šlofíka, abych nebyl příčinou nějakého maléru. Takže před 2 roky jsem se začal poohlížet po vhodných přestávkách s přenocováním na zpáteční cestě, nakonec jsem tehdy zvolil Slovinsko, kterému jsem z dovolené věnoval dokonce 3 dny a byli jsme hodně překvapeni. Aspoň co zatím mohu posoudit, tak tam kde jsme byli, to byl tak trochu jiný svět, než na co jsem zvyklý u nás nebo třeba právě i v Chorvatsku. Moře miluji a to chorvatské obzvlášť, ale poslední dobou už pro mě není až takovou prioritou, že bych mu musel věnovat úplně celou dovolenou.

Každý to máme samozřejmě jinak. No a taky tím Slovinskem neprojíždíme jenom my. Je to tranzitní země i pro rakušáky, němce, možná částečně i poláky a další. Takže si ta slovinská nabídka své zájemce určitě najde. I když osobně si myslím, že v nějakém velkém měřítku to asi nebude.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » sob 14. dub 2018 20:10:06

:smiley1 Peťo plný souhlas. Na krátkou dobu spěchám a pokud jedu na více dni, loudám se. Přepsání na cestě pro mě znamena jeden den navíc. Jsem odpočatý a více cestu vnímám. Každý rok jedu o rok starší. Před 20 léty to bylo jiné. Vzadu dvě deti, stažené okna a zůstat viset v 9 hodin na magistrále to byl masakr.

Zpět na „Doprava“