Do Chorvatska přes A, SLO

PetrK
Administrátor

Re: Do Chorvatska přes A, SLO

Příspěvekod PetrK » úte 06. bře 2018 14:35:53

Pro zakoupení elektronické rakouské dálniční známky, nebo elektronického mýta pro průjezd placenými úseky, je již e-shop Asfinag také v češtině.
E-shop je krásně přehledný a srozumitelný, k dispozici je ve čtrnácti jazycích, za což rakušany tedy skutečně chválím :smiley1.

Rozhodně se zaregistruji a letos zcela určitě využiji pro cestu tam i zpět. Zaplatím si takto jak rakouskou známku, tak i placené průjezdy Gleinalmtunnel a Bosrucktunnel na A9. Nemusím aspoň nic lepit na okno a ani spekulovat, na které čerpačce koupím známku. A placenými tunely projedu taky bez problému. Loni jsem na Gleinalmtunnelu nějak u toho jejich automatu zazmatkoval a trvalo mě docela dlouho, než jsem to pochopil a podařilo se mě kartou zaplatit :laugh .

Že zakoupená známka a průjezd placenými úseky může mít platnost minimálně až za 18.dnů po zakoupení, to mě vůbec nevadí, termín dovolené mám dávno naplánovaný. Kdybych se rozhodl neplánovaně a chtěl si známku či mýto koupit např. den před odjezdem, pak mám možnost to zakoupit jako podnikatel a známka platí okamžitě.
Lhůta 18.dnů je tam z důvodu splnění EU norem o ochraně spotřebitele. Pokud jako konečný spotřebitel nakupuji přes internet, tak v této ochranné lhůtě mám právo kdykoliv od smlouvy odstoupit a peníze mě budou vráceny. Proto je platnost známky až po uplynutí této doby. Pro podnikatele žádná ochranná lhůta neplatí, takže zakoupená známka je platná ihned.

Jinak všechny informace pro řidiče jsou přehledně a česky popsány na webu www.alpy.net
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, 2017 - Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 08. bře 2018 23:15:44

Jenom pro info, sezam hraničních přechodů na hranici Slovinsko/Chorvatsko. Kromě přechodů pro mezinárodní dopravu (32) můžeme jako občané EU využít též hraniční přechody pro místní dopravu (25).

Odkaz je na web Velvyslanectví ČR v Lublani, kde lze případně nalézt i další potřebné informace, týkající se cestování po Slovinsku.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, 2017 - Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » sob 31. bře 2018 12:09:57

V Rakousku zvažují navýšení rychlosti na dálnicích, Cílem má být snížení emisí. To je směšné, nejdříve pro snížení emisí snižují rychlost a po té zase uvažují kvůli snížení emisí o zvýšení rychlosti. Ta komedie s emisemi graduje do naprosto směšných situací.

https://www.novinky.cz/auto/467789-v-ra ... icich.html
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Zpět na „Doprava“