Do Chorvatska přes A, SLO

Fido

Re: Do Chorvatska přes A, SLO

Příspěvekod Fido » ned 12. čer 2016 14:14:03

Ahoj,
na Tvém místě bych jel na Dolní Dvořiště a pak "klasika". Dálnicím bych se v noci nevyhýbal už kvůli možnému střetu se zvěří:

cesta

A dálnici ve SLO se vyhni - proč platit za dvě auta za kousek dálnice?
:thumbup

marecek-1

Příspěvekod marecek-1 » ned 12. čer 2016 14:23:44

Děkuji Fido. Nechtěl jsem jet tady v Česku na dálnici, když tam jsou samé uzavírky, tak jsem myslel přes Hradec, kde je pěkná silnice. :laugh2

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 13. čer 2016 1:04:22

Já jel 3x z Nového Boru a 1x z České Lípy, což je v podstatě to samé. Moje trasa byla vždy na Mladou Boleslav - Nymburk - Kolín - Čáslav - Havlíčkův Brod - Jihlava - Znojmo. Ve Znojmě u OMV jsem koupil rakouskou dálniční známku a pak směr Hatě - Vídeň- Graz - Slovinsko - Zagreb atd...
V letech 2001, 2004 a 2006 (cesta z Nového Boru) ještě předražená dálnice ve Slovinsku z Mariboru na Ptuj nebyla, takže jsme jeli klasiku přes Maribor.
Při cestě z Č.Lípy v r.2011 jsem už objížděl dálnici a to následovně: Když v Rakousku přijíždíš po dálnici A9 k hranicím Slovinska, míjíš parkoviště 225 a hned za ním je exit 226. Ten nesmíš přejet, jinak se rázem ocitneš na hraničním přechodu a slovinská známka tě nemine!
Na exitu 226 sjedu z dálnice a dám se směr Mureck. Po cca 9km přijedu do Murecku a dám se vpravo směr SLO, přejedeš most přes řeku (což je hranice) a za mostem odbočuji vpravo, směr Lenart. Tady je třeba jet trochu obezřetněji, silnice do Lenartu není vysloveně nějaká tragédie ale sem tam nějaký menší výmol tam je. Když dodržuješ rychlostní omezení, která tam jsou, je to v pohodě. Přijedeš do Lenartu na křižovatku, dáš se vpravo směr Maribor a hned po pár metrech je světelná křižovatka, zde odbočuješ vlevo směr Ptuj. Když přijedeš do Ptuje, řídíš se už podle cedulí smer Zagreb. Značené je to dobře. Přejedeš nový most a přijedeš k dálnici, vedoucí od Mariboru. Nejdříve je odbočka vpravo a nájezd na dálnici směr Maribor, ty jedeš rovně na Zagreb. Nadjedeš dálnici a navede tě to na konec dálnice směr hraniční přechod Macelj a Zagreb. Panovaly kdysi diskuse, že ten konec dálnice je placený a že tam policajti chytají kdo nemá známku. Možná kdysi, nyní to není pravda, nemusíš mít obavy. I na směrových cedulích je vyznačeno, že najíždíš na neplacený úsek. Jel jsem tudy před týdnem.

Tahle objížďka je skutečně jednoduchá, když jsem jel tudy poprvé, na mapě jsem si to nastudoval ještě doma a projel jsem to tam lehce, jako kdybych to tam znal. Stačí se držet poučky v Murecku za mostem vpravo a pak v Lenartu na křižovatce vpravo a hned na světelné křižovatce vlevo. Vše je vcelku dobře značené. Z Murecku až po Macelj je to přes Slovinsko cca 60km a úplně v poklidu, při dodržování rychlostních limitů, to jedu hodinku.

Jestli ti to pomůže, do přílohy dávám popis mojí cesty z České Lípy do Žuljany v r.2011. Jsou tam kilometry, naše přestávky a časy, kdy jsme kterými místy projížděli. Je to stejná cesta jako tvoje, ty to máš pouze podstatně blíž protože z chorvatské dálnice budeš sjíždět na exitu Benkovac, my jsme jeli až dolů na jih.

Pokud jde o cestu přes Čechy, nevím proč ale ta mě připadala vždycky nejdelší. V každém případě jsem se vždy snažil vyhnout Praze a šílené D1, tam může lehce vzniknout zdržení delší, než když jedu zcela mimo dálnici až do Znojma. Trasa od Fida taky není špatná, ale ono to všechno záleží na tom, kdy a v kterou denní /noční dobu člověk jede. Já osobně kromě Prahy a D1 vidím problém také v úseku od D1 směr Benešov - Tábor - Soběslav - Č.Budějovice. Tato trasa je značně přetížená a je zde spousta stavebních prací. Nevím jak teď, rok jsem tudy nejel, ale jenom to podivné značení/neznačení okolo Tábora, kde je věčně něco rozkopané, to mě vždycky dostane, obzvlášť v noci.

Proto mě vyhovovala trasa zcela mimo naše dálnice, jak jsem popsal výše. Je fakt, že těch cca 280km na Hatě mě trvalo vždy něco přes 4 hodiny, ale někdy to může být kratší čas než kdybych se zasekl v nějaké zácpě v Praze nebo na D1.

A tady je trasa na mapě
Přílohy
2011_Ceska_Lipa_Zuljana.doc
(77.5 KiB) Staženo 26 x
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 13. čer 2016 1:46:59

A ještě k cenám, tedy poplatkům za dálnice:

Trasa přes Hatě a Vídeň, t.j. na Graz po dálnici A2:
10ti denní rakouská dálniční známka stojí 8,80€. Jedeš-li v noci, tak v Rakousku nemáš kde, takže toto jsem nikdy neodkládal a koupil jsem jí na OMV ve Znojmě. Cena možná o nějakou desetikorunu vyšší, ale za ten klid to stojí.
Dálnice v Chorvatsku Macelj-Zagreb 48 Kn (cca 177Kč) a Lučko - Benkovac 128 Kn (cca 473Kč). Při cestě zpět samozřejmě to samé. Rakouská známka je desetidenní, takže když jedeš na týden, využiješ ji pro obě cesty.

Trasa přes Dolní Dvořiště a Linz, t.j. na Graz po dálnici A9:
Platí to samé co výše, rakouská dálniční známka + poplatky za chorvatské dálnice.
K tomu je ovšem nutné připočítat ještě dva placené úseky na A9: Bosruck 5€ a Gleinalm 8,50€ = celkem 13,50€ za jednu cestu.

Bosruck je tunel dlouhý 5,5km a Gleinalm je tunel dlouhý 8,3km. Tunelů je ale na této trase A9 tolik, že jsem vzdal snahu je spočítat. Placené jsou ale pouze ty dva uvedené. Nejdelším tunelem této trasy je tunel Plabutsch, který tvoří vlastně obchvat Grazu a jeho délka je 10km.
Takže kdo nemá rád tunely, tomu bych tuhle trasu raději nedoporučil. Všechno má ale své výhody a nevýhody. Na druhou stranu tato trasa po dálnici A9 je určitě méně vytížená, než dálnice A2 od Vídně. Vše záleží vždy právě i na tom, kdy člověk jede. Já jezdím mimo sezonu, jezdím na noc a nikdy z pátka na sobotu, takže vytíženost dálnic neřeším. Po A9 jsem jel letos, stejně jako jindy, téměř sám.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

gandalf

Příspěvekod gandalf » pon 13. čer 2016 7:27:23

To PetrK:

Chtěl bych něco doplnit k věte:

... Ten nesmíš přejet, jinak se rázem ocitneš na hraničním přechodu a slovinská známka tě nemine! Na exitu 226 sjedu z dálnice a dám se směr Mureck ...

Dá se ještě sjet z exitu 228 na Spielfeld a není potřeba známku kupovat a jen kopírovat cestu podél dálnice a dojet k Ptuji - https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... t=&rt=&rt=

, popř. jet směrem na Zavrč apod. Jel jsem takhle už několikrát a bez nejmenších problémů.
2006 - Makarska, 2008 - Baška (Krk), 2009 - Makarska, 2010 - Fažana, 2011 - Makarska, 2012 - Makarska, 2013 - Makarska, 2014 - Štinjan (Puntižela), 2015 - Primošten, 2016 - Primošten, 2017 - Primošten, 2018 - Primošten / Makarska

marecek-1

Příspěvekod marecek-1 » pon 13. čer 2016 18:51:20

Petře děkuji moc. Popsal jsi mi to absolutně skvěle a v Čechách po dálnici nechci a ve Slovinsku taky ne, takže určitě využiji tvou trasu. A díky i Gandalfovi. Jste borci, že máte sílu vše takhle vysvětlit. Prostě srdcaři a za to velké díky. Mějte se :palec_nahoru

gandalf

Příspěvekod gandalf » pon 13. čer 2016 20:16:06

marecek-1 píše:Petře děkuji moc. Popsal jsi mi to absolutně skvěle a v Čechách po dálnici nechci a ve Slovinsku taky ne, takže určitě využiji tvou trasu. A díky i Gandalfovi. Jste borci, že máte sílu vše takhle vysvětlit. Prostě srdcaři a za to velké díky. Mějte se :palec_nahoru

Není zač, budeme pak rádi za poznatky a za zpětné informace, jak se jelo, jaká byla nakonec trasa apod. :palec_nahoru
2006 - Makarska, 2008 - Baška (Krk), 2009 - Makarska, 2010 - Fažana, 2011 - Makarska, 2012 - Makarska, 2013 - Makarska, 2014 - Štinjan (Puntižela), 2015 - Primošten, 2016 - Primošten, 2017 - Primošten, 2018 - Primošten / Makarska

marecek-1

Příspěvekod marecek-1 » pon 13. čer 2016 20:17:45

Určitě se pochlubím. Hned jak se vrátím, podám info :sml37

Alf60

Příspěvekod Alf60 » pon 13. čer 2016 21:39:50

Bacha, ta trasa v odkazu od gandalfa vede po H2, což je cesta do náruče slovinských policajtů. A dál - cesta přes Tržec je aktuálně zavřená (podle promet.si do 30.6.). Správně má být https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... t=&rt=&rt=

Videa toho průjezdu jsou
https://www.youtube.com/watch?v=HakWX3TYgcM
https://www.youtube.com/watch?v=LUlYriKzOPw
https://www.youtube.com/watch?v=OlTzXYpP194
https://www.youtube.com/watch?v=bJYmJVCrRr0

To poslední video platí po čas ca 4:16. Tam je potřeba odbočit doleva a dostat se na silnici č. 2 z Ptuje. Případně se dá v čase ca 5:12 odbočit na Videm a vzít to přes Cvetlin a Trakošćan
Naposledy upravil(a) Alf60 dne úte 14. čer 2016 0:09:26, celkem upraveno 1 x.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 13. čer 2016 22:29:58

Alf60 píše:Bacha, ta trasa v odkazu od gandalfa vede po H2, což je cesta do náruče slovinských policajtů. A dál - cesta přes Tržec je aktuálně zavřená. Správně má být https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... t=&rt=&rt=

Jo jo, a právě proto já raději volím vždy cestu nejmenšího odporu :laugh . Tedy raději vesnice, než nějaké větší město. Když jsem před lety poprvé studoval, kudy tu dálnici objet, zvažoval jsem i trasu přes Maribor. Jezdím ale na noc, Maribor je poměrně velké město které neznám a snadno se tam může stát, že člověk najede na nějaký placený úsek, kam nechce. Proto u mě zvítězily vesnice a tedy cesta přes Mureck a Lenart, tam možnost špatného odbočení někam na placený úsek není a je to jednoduchá a dobře zapamatovatelná trasa.

Ta videa jsou ale perfektní, skvělá práce Alfe :palec_nahoru
Petr

Alf60

Příspěvekod Alf60 » úte 14. čer 2016 0:05:06

Dík za uznání.
Pokud jde o průjezd Mariborem, není to nic složitého. Chce to nevšímat si modrých a zelených ukazatelů. Celý průjezd má asi 6 orientačních bodů a míst, kde je potřeba si dát pozor.
1. Video 1, 5:13 - v Šentilju držet se vlevo, nenajet na dálnici
2. Video 2, 0:56 - pověstný kruhák před Mariborem. Je potřeba ho téměř celý objet a odbočit na Lenart. Po ca 150 m odbočit doprava.
3. Video 2, 2:55 - odbočit mírně doprava na Maribor (doleva je zákaz a rovně je placená H2)
4. Video 3, 0:55 - po průjezdu kolem nádraží (na levé straně je na podstavci lokomotiva) odbočit doprava na centrum (1:03 cedule, 1:16 křižovatka)
5. Video 3, 2:15 - před katedrálou doleva a pak dlouho rovně (přes několik kruháků)
6. Video 3, 4:40 - průjezd kolem Telekom Slovenije a po ca 500 m odbočit doleva na Ptuj (5:10). Odbočují dva pruhy a je lepší držet se v tom pravém, protože na následující křižovatce se odbočuje doleva na H2 (6:48). Pak pořád rovně a až se za poslední světelnou křižovatkou zúží silnice do jednoho pruhu, jste za Mariborem (9:33).
Opravdu to není nic složitého. Jen prostě jedete městem, takže pruhy, semafory, jiná auta a chodci.

gandalf

Příspěvekod gandalf » úte 14. čer 2016 7:16:54

Omlouvám se, jen jsem to špatně naklikal, ale trasa jako taková je dobrá, jen se musí projet Mariborem ... Měl jsem si to pořádně zkontrolovat :laugh2 .

Dokonce, jestli se nepletu, dříve vycházely (a nebo byly i někde na netu) obrázkové návody, jak projet Mariborem.

Zdevel

Příspěvekod Zdevel » úte 14. čer 2016 7:39:39

Ondra

Příspěvekod Ondra » stř 15. čer 2016 21:28:02

Ahoj kamarádi,

potřebuji pro letošní rok kvůli mimču co nejrychlejší a nejkratší cestu do Gradacu.
Chci volit klasickou dálniční trasu Velehrad - Vídeň - Graz - Slovinská dálnice - Chorvatská dálnice.

Jelikož se počítá, že se letos budou tvořit kolony na hranicích SLO - HR, doporučíte mi, prosím, náhradní hraniční přechod pro případ nouze?

Termín odjezdu 29. - 30.7. noční jízda.

Případně, zda si myslíte, že by bylo vhodnější volit klasiku po 86 Maďarsko, a tak se vyhnout kolonám u Vídně resp. na hranicích SLO - HR (jsme z Moravy)?

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 15. čer 2016 22:48:12

To je těžké Ondro. Přes Rakousko a Slovinsko je to sice asi nejkratší a nejrychlejší, ale jenom hodně teoreticky. Kdybych jel v tomhle termínu, snažil bych se být ve Slovinsku raději už kolem půlnoci, rozhodně ne ráno. A stejně i tak bych měl obavy, že směrem na přechod Macelj někde uvíznu v koloně, buď ještě na dálnici a nebo za Ptují. Já osobně bych slovinskou dálnici objel tak, jak to dělám vždy. Tedy přes Mureck - Lenart - Pruj a z Ptuje bych jel na Cvetlin. Zatím jsem na Cvetlin nikdy nejel, protože jezdím mimo sezonu takže to neřeším. Jezdí tudy ale Fido, tak určitě poradí.

Přes Maďarsko jsem jel jednou a to je už 11 let, takže to neumím posoudit. Za ty roky se určitě ledacos změnilo.
:pa
Petr

Alf60

Příspěvekod Alf60 » čtv 16. čer 2016 8:03:10

Myslím, že cesta s miminem by měla být nejen rychlá, ale, pokud možno, i pohodlná. Proto by měla co nejvíc využívat dálnice. Je tu i varianta po maďarské dálnici, ale je to nejdelší trasa a časově nic moc.
V termínu, kdy jedeš, bude několik kritických míst:
1. Vídeň - opravuje se A23 - nemyslím, že by se stálo, ale pojede to hodně pomalu. Jakýkoliv objezd tohoto místa by ale mohl být ještě horší
2. Konec slovinské A4 u Ptuje - tam se to ucpe vždycky a letos to bude kvůli dostavbě dálnice ještě horší. Doporučuji sjet z dálnice už na sjezdu Zlatoličje, nebo se vyhnout dálnici Maribor-Ptuj úplně.
3. Přechod Macelj - doporučuji objet přes Videm-Cvetlin-Trakošćan.
4. Lučko - jednoznačně objet - na křižovatce Jankomir odbočit na E70 a prvním výjezdem dolů. Na dálnici se vrátit až nájezdem Jastrebarsko.

Nedá se samozřejmě vyloučit nějaká jiná komplikace, ale ty čtyři uvedené jsou téměř stoprocentní. Je nutné poslouchat po cestě dopravní informace a třeba týden před cestou si zmapovat trasu na webkamerách podle předpokládaných časů průjezdů.
http://www.promet.si/portal/map/portal.aspx
http://www.hak.hr/info/kamere/#
Existují i apky do smartfounů pro sledování aktuální situace. To ale předpokládá povolená data v zahraničí. Je to např.:
https://play.google.com/store/apps/deta ... .unterwegs
https://play.google.com/store/apps/deta ... ficChecker
https://play.google.com/store/apps/deta ... arstraffic
https://play.google.com/store/apps/deta ... nfinum.cti

Já bych doporučoval jet tudy:
https://www.google.cz/maps/dir/49.13006 ... 075186!3e0

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » čtv 16. čer 2016 22:00:36

Vybral jsi si nejhorší dobu na cestování. Z pátku na sobotu vyjíždí cestovky jak autobusy, tak vlastní dopravou.To je pokaždé masakr. Možná by to chtělo jeden den dovolené v pátek navíc a vyjet ve čtvrtek. V době kdy ještě nebyly dálnice jsem to jel s pětiměsíčním synem a tříletou dcerou Felicií a ani o tom nevěděli. Ráno se probrali u Jadranu. Každé dítě je ale jiné. Je třeba trénovat na kratších trasách. Dokud motor vrčel, tak děcka spaly. Žádná navigace, ani mobil.

Ondra

Příspěvekod Ondra » čtv 16. čer 2016 22:45:36

Děkuji kamarádi za cenné podněty. Jdu plánovat a pak dám vědět, co jsem vybral. :palec_nahoru

Zpět na „Doprava“