Do Chorvatska přes A, SLO

PetrK
Administrátor

Re: Do Chorvatska přes A, SLO

Příspěvekod PetrK » úte 06. bře 2018 14:35:53

Pro zakoupení elektronické rakouské dálniční známky, nebo elektronického mýta pro průjezd placenými úseky, je již e-shop Asfinag také v češtině.
E-shop je krásně přehledný a srozumitelný, k dispozici je ve čtrnácti jazycích, za což rakušany tedy skutečně chválím :smiley1.

Rozhodně se zaregistruji a letos zcela určitě využiji pro cestu tam i zpět. Zaplatím si takto jak rakouskou známku, tak i placené průjezdy Gleinalmtunnel a Bosrucktunnel na A9. Nemusím aspoň nic lepit na okno a ani spekulovat, na které čerpačce koupím známku. A placenými tunely projedu taky bez problému. Loni jsem na Gleinalmtunnelu nějak u toho jejich automatu zazmatkoval a trvalo mě docela dlouho, než jsem to pochopil a podařilo se mě kartou zaplatit :laugh .

Že zakoupená známka a průjezd placenými úseky může mít platnost minimálně až za 18.dnů po zakoupení, to mě vůbec nevadí, termín dovolené mám dávno naplánovaný. Kdybych se rozhodl neplánovaně a chtěl si známku či mýto koupit např. den před odjezdem, pak mám možnost to zakoupit jako podnikatel a známka platí okamžitě.
Lhůta 18.dnů je tam z důvodu splnění EU norem o ochraně spotřebitele. Pokud jako konečný spotřebitel nakupuji přes internet, tak v této ochranné lhůtě mám právo kdykoliv od smlouvy odstoupit a peníze mě budou vráceny. Proto je platnost známky až po uplynutí této doby. Pro podnikatele žádná ochranná lhůta neplatí, takže zakoupená známka je platná ihned.

Jinak všechny informace pro řidiče jsou přehledně a česky popsány na webu www.alpy.net
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 08. bře 2018 23:15:44

Jenom pro info, sezam hraničních přechodů na hranici Slovinsko/Chorvatsko. Kromě přechodů pro mezinárodní dopravu (32) můžeme jako občané EU využít též hraniční přechody pro místní dopravu (25).

Odkaz je na web Velvyslanectví ČR v Lublani, kde lze případně nalézt i další potřebné informace, týkající se cestování po Slovinsku.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » sob 31. bře 2018 12:09:57

V Rakousku zvažují navýšení rychlosti na dálnicích, Cílem má být snížení emisí. To je směšné, nejdříve pro snížení emisí snižují rychlost a po té zase uvažují kvůli snížení emisí o zvýšení rychlosti. Ta komedie s emisemi graduje do naprosto směšných situací.

https://www.novinky.cz/auto/467789-v-ra ... icich.html
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 12. kvě 2018 20:58:37

Tak jsem se včera zaregistroval v eshopu Asfinag a koupil dvě digitální desetidenní dálniční známky a dvojité mýtné za průjezdy tunely Gleinalm a Bosruck na A9. Takže pro cestu tam i zpět mám už vystaráno a nemusím nikde nic po cestě kupovat ani studovat automaty na závorách mýtného.
Orientace v eshopu je díky češtině velmi snadná a intuitivní. Za mě jednoznačně :smiley1 , účet tam mám vytvořen, takže budu využívat i do budoucna.
Při koupi dálniční známky se musí samozřejmě zadat datum, od kdy má platit. Digitální mýtné za průjezd placeným úsekem/tunelem platí rok, dokud tím úsekem neprojedete.
Akorát mě v nápovědě k mýtnému zarazilo, že můžu projet každou závorou, která je v provozu. Až dosud jsem myslel, že pro digitální průjezd je určena nějaká jedna konkrétní závora, ale není tomu tak.

V nápovědě se píše:
Můžete použít všechny zeleně označené pruhy. Vezměte prosím na vědomí, že takzvané pruhy GO (většinou vpravo na mýtných bránách) jsou vyhrazeny výlučně pro nákladní vozidla, autobusy a těžká obytná vozidla nad 3,5 t a jsou označeny zákazem vjezdu pro vozidla do 3,5 t. Nedodržení zákazu vjezdu bude oznámeno! Na každém jízdním pruhu je umístěna kamera k rozpoznání poznávací značky.

A pokud se neotevře závora:
Nemějte starost. Před závorami budete přesměrováni k jinému otevřenému pruhu. Noste svoji známku úsekového mýta, popř. fakturu stále s sebou, abyste v případě, když bude zavřená závora, mohli ukázat svoji známku nebo fakturu s čárovým kódem do mýtného automatu nebo si vyžádat pomoc prostřednictvím telefonního zařízení.

Pravda je, že na každém potvrzení, které jsem si vytiskl, je čárový kód. Takže předpokládám, že pokud kamera mojí SPZ automaticky nerozpozná, tak použiju u automatu ten čárový kód.

Je tam vyslověně upozorněno, že potvrzení s čárovým kódem o zakoupení mýtného je nutné mít ve vozidle sebou!
Oproti tomu potvrzení o zakoupení dálniční známky není nutné sebou vozit. No, já si vezmu raději všechno, tedy i potvrzení o dálniční známce. Technika může selhat a dohadovat se s někým někde na dálnici je zbytečné.
=================================================================================================================

PS: Zatímco Asfinag píše, že při zaplacení elektronického mýta mohu projet kterým-koliv pruhem, jelikož všechny jsou vybaveny kamerami pro rozpoznání SPZ, tak na serveru Alpy.net zase píšou, že mohu pomalu a plynule projet pruhem, označeným PKW VIDEOMAUT. Tak si vyber :sm18
ImageImage
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 12. kvě 2018 22:11:12

Tak jo, našel jsem na youtube průjezd mýtnicemi a u obou tunelů je to stejné - průjezd levým pruhem Videomaut. Tady je průjezd mýtnicí Gleinalmtunnel (cca v 0:40 min.)
https://youtu.be/AA4Y2XL3Fw0
Petr

Fido

Příspěvekod Fido » ned 13. kvě 2018 9:35:10

Mě to tvrzení, že můžeš použít kterýkoli zeleně označený pruh taky zarazilo. Ale proč ne, kamery tam určitě mají, tak proč by nedokázaly rozpoznat RZ a poznat, že máš elektronickou známku. Chce to nějakého odvážlivce, aby to otestoval a dál vědět. :thumbup

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 27. kvě 2018 20:15:03

Koukám v televizi reklama: již zítra Svět motorů zase s trasami, objížďkami a zajímavými místy v Chorvatsku. Dva časopisy v jednom za jednu cenu. Myslím, že tohle dělají každý rok před sezónou.
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 11. čer 2018 21:52:13

PetrK píše:Tak jsem se včera zaregistroval v eshopu Asfinag a koupil dvě digitální desetidenní dálniční známky a dvojité mýtné za průjezdy tunely Gleinalm a Bosruck na A9. Takže pro cestu tam i zpět mám už vystaráno a nemusím nikde nic po cestě kupovat ani studovat automaty na závorách mýtného.....

Tak konečně hlásím, že průjezd mýtnicemi u obou tunelů byl naprosto hladký a bezproblémový. Mám zakoupenou elektronickou dálniční známku i elektronické mýtné, Rakouskem jsem projížděl v noci ze 30.5. na 1.6.

Při příjezdu k mýtnici jsem zajel do levého pruhu, který je označen PKW VIDEOMAUT, přesně, jak je na obrázcích výše. Jel jsem velmi pomalu, jak jsem přijížděl k závoře, rozsvítila se mě na semaforu zelená a závora se otevřela. Super plynulý průjezd, žádné lepení zámky na sklo a u tunelů žádné studování jak zaplatit. Tak doufám, že stejně bezproblémová bude i cesta zpět.
Potvrzení o zaplacení s čárovým kódem mám samozřejmě vytištěné sebou, pro všechny případy...
:pa
Petr

pagam

Příspěvekod pagam » stř 18. črc 2018 8:06:17

Zdravím,
zkusím to i tady. Chystáme se v neděli do oblasti Rijeky. Pokud nebude zásadní zásek, chystáme se po trase Linz - Salzburg - Ljubjana - Postojna - Rupa.
Zajímalo by mě, jak to je s placeným úsekem dálnice ve Slovisnku po výjezdu z Karawanke tunelu. Ten je placený a když jsem si procházela Street View, vyšlo mi z toho, že po výjezdu jsou ještě 3km "neplacené" (resp. asi v rámci toho poplatku za tunel) a že bych mohla koupit známku na tomto místě . Nenašla jsem ale žádné faktické zkušenosti. Už nevím kde jsem se dostala k tomu, že cca sem je právě poplatek z toho tunelu.
Máte někdo zkušenost? Já si obvykle kupuju známky dopředu, nejsem obvykle ani detailista na to, že při koupi známky dopředu přeplatím a v celé částce se to samozřejmě ztratí, nicméně pokud by to tak bylo, tak bych to radši koupila až na místě.
Pokud nenajdu někoho, kdo opravdu ví, tak se spíš přikloním ke konci Rakouska koupit na pumpě...ale tak tím, že jsem nic nedohledala, tím spíš mě to zajímá
Díky
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 19. črc 2018 0:48:14

Zdravím. Při vjezdu na dálnici, t.j. kousek od výjezdu z tunelu, je tato cedule. Nedokážu bohužel rozluštit, co je na té dodatkové tabulce přesně napsáno. Připadá mě, že by tam mohlo být například něco jako "vigneta 1,5km?"
Dále 500m před čerpací stanicí je tato cedule, upozorňující na prodej dálniční známky. Mě z toho vychází, že řidič by měl mít umožněno beztrestně dojet až na tuto čerpací stanici, kde si známku koupí. Myslím, že by to tak bylo logické.
Jinak já jsem Karawanke projížděl pouze jednou, předloni, ale to bylo v opačném směru. Takže osobní zkušenost bohužel nemám. Ale podle těch cedulí bych se vsadil, že je to jak píšu. Před čerpací stanicí klidně bez známky, za čerpací stanicí již nikoliv.
:pa
Petr

pagam

Příspěvekod pagam » čtv 19. črc 2018 7:37:45

Děkuji za odpověď.
já to tak pochopila taky. Ze Street View. Přeci jen je to ale staršího data, tak změnit by se leccos mohlo. Asi to risknu, pokud nebudem ještě v AT zastavovat...právě díky tomu, že tunel je placený takhle, tak to dává smysl, protože jinak se známky kupují na hranicích a to v tunelu jaksi asi nejde :)
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

HonzaD

Příspěvekod HonzaD » úte 24. črc 2018 13:07:40

Jestli jedete za dne a moc nespěcháte, je lepší karawanken tunel objet. Alespoň já mám takovou zkušenost, že jsem vždycky docela dlouho postával před tunelem, a to v obou směrech. Objížděl jsem přes Loiblpass i přes Wurzenpass. Obojí je zajímavé.

Zpět na „Doprava“