Tipy na výlet

Schimi

Re: Tipy na výlet

Příspěvekod Schimi » úte 15. kvě 2018 10:55:22

To já před mnoha lety stál obří frontu ve Skradinu ve 38 stupních kolem oběda v sezóně, abych pak zjistil, že to vlastně nic zajímavého není, krom přelidněnosti. Takže nejlepší na tom byla ta projížďka lodičkou tím kaňónem pod ty vodopádky, ta se mi líbila, jinak to nastálo za řeč, v sezóně takovéto věci již nikdy a Dubrovník nejdříve snad až v říjnu :help
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Fido

Příspěvekod Fido » úte 15. kvě 2018 18:42:24

Petře, doporučuji navštívit nad Zagrebem vrch Medvednica. Je tam spousta krásných míst ke koukání, hrad, křížová cesta z dřevěných chodničků kolem bystřiny atd. Je to ideální při cestě do Orislavje. Projede se Zagrebem, a pak přes Medvednici pokračuješ do Orislavje.
Můžu poslat fotky a někde mám uložený i souřadnice těch míst, ale píšu z mobilu s ve čtvrtek jdu na tu operaci, tak teď není čas, ale až se vrátím tak můžu poslat fotky a místa.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 15. kvě 2018 20:15:53

Schimi píše:....... v sezóně takovéto věci již nikdy a Dubrovník nejdříve snad až v říjnu :help

Já tam budu v neděli 17.června, což je už v podstatě taky sezona. Ty Plitvice mám v plánu už roky, většinou nezbyl čas a když jsme si jednou na zpáteční cestě konečně naplánovali dvě noci, abychom na ně měli celý den, tak bylo totálně zataženo, zima a lilo jako z konve. Takže po prvním přespání jsme sedli do auta a jeli domu.
Ale hrotit to rozhodně nechci, nesnáším fronty a mraky lidí. Pokud tam bude fronta delší než se mě bude líbit, jdu do auta a jedu pryč :sm18 . Proto preventivně pokukuji po nějakém náhradním programu. Na místa, o kterých vím a která bych rád navštívil, bych se z Korenice musel vracet zpět na jih, což je samozřejmě hloupost. Ono na tom severu je určitě taky ledacos zajímavého k vidění, akorát málo kdo o tom ví, protože každý z nás tu oblast v naprosté většině jenom proletí po silnici nebo častěji po dálnici. Při této cestě z Korenice do Oroslavje budeme mít spoustu času, takže letos se v tomto úseku hodlám poprvé dálnici zcela vyhnout. Z Karlovace pojedu po silnici č.1 všemi těmi vesnicemi, až zas Lučkem bych asi využil obchvat Záhřebu a pak opět sjedu na "normální" silnici. Když mě nebude tlačit čas, projedu se aspoň tam, kde normálně nikdy nejezdím.
:beer2
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 15. kvě 2018 20:30:22

Fido píše:......Můžu poslat fotky a někde mám uložený i souřadnice těch míst, ale píšu z mobilu s ve čtvrtek jdu na tu operaci, tak teď není čas, ale až se vrátím tak můžu poslat fotky a místa.

Určitě budu moc rád Láďo. Času dost, budu tam až za měsíc 17.6.
Hlavně držím palce, ať jde vše hladce a jseš opět brzy zdráv :palec_nahoru . Já byl dnes v práci poprvé po více než 3 týdnech, někde jsem si uhnal zápal plic ale už je to OK.
:wave
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana

atnarfus

Příspěvekod atnarfus » úte 15. kvě 2018 22:28:45

Krku jsem zažil podobně jako Shimi. Mraky lidí, že se přes lávku vůbec nedalo přejít.
Plitvice jsem v sezoně odepsal když jsem tam přizastavil a viděl jsem ten prvomájový průvod valící se z parkoviště směrem k jezerům. Letos jsem tam konečně zajel na začátku května a super. Ne že by tam nebylo živáčka, ale občas fakt nikdo nebyl v dohledu. V celém areálu bylo pár stovek lidí. Stejně tak Paklenica. Pár desítek horolezců a jinak skoro nikdo. V létě to tam bude taky asi maso. Tahle profláklá místa bych v sezoně vůbec nezkoušel.

V sezoně mám vyzkoušeno že moc lidí není u Červeného a Modrého jezera (Imotski), docela málo lidí je ve skanzenu Rastoke a vůbec nikdo nebyl u vývěru Cetiny a u jezera Peručko. Hezký výhled na Kornaty je z vrchu Kamenjak nad Vranskim jezerem a také nikde nikdo. Celý park Biokovo je obecně dost klidný. Pár lidí na Sv. Jure, ale na Vošac už vyleze jen pár jedinců.

Letos možná mrknu na Kudin most https://www.openstreetmap.org/#map=17/44.18824/15.84541 a zkusím vyjet na Mali Alan. V Chorvatsku už tak trochu začínám paběrkovat, protože ta významnější místa mám navstívená.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 16. kvě 2018 2:03:50

Schimi píše:..... v sezóně takovéto věci již nikdy a Dubrovník nejdříve snad až v říjnu :help

atnarfus píše:Krku jsem zažil podobně jako Shimi. Mraky lidí, že se přes lávku vůbec nedalo přejít.
Plitvice jsem v sezoně odepsal když jsem tam přizastavil a viděl jsem ten prvomájový průvod valící se z parkoviště směrem k jezerům. Letos jsem tam konečně zajel na začátku května a super. .......... Tahle profláklá místa bych v sezoně vůbec nezkoušel.....

Máte pravdu, nápad s Plitvicemi asi odpískám. Však oni mě nikam neutečnou, určitě se někdy zadaří v lepším termínu. Taky bych měl představu tak začátek května a nebo pak až někdy v říjnu.

Jinak letos Plitvická jezera opět podražila a to docela o dost. Mimo sezonu ze 110 na 150Kn a v sezoně ze 180 na 250Kn. Ale ono to stejně nepomáhá, i kdyby stály 3x tolik tak na návštěvnosti se asi nic nezmění. Nenašel jsem nikde údaj za rok 2017, ale podle údajů za r.2015 a 2016 předpokládám, že už to mohlo dosáhnout k 1,5 milionu návštěvníků. Neuvěřitelné číslo, údajně v sezoně až 15 000 denně. Co jsem někde četl, tak to měli snad už nějak loni omezit na max.10 000 za den. Ale i to je hroźivé číslo, vůbec si nedovedu představit, že bych se tam měl tlačit a prohlížet si ty krásné divy přírody v takových davech.

Ale nejsou to jen Plitvice, Jak píšete, například Krka je to samé. A s těmito profláklými místy začíná být postupně čím dál větší problém, což se týká třeba i Dubrovníku a nebo taky Kotoru v Černé hoře.
Píšou, že v historickém centru Dubrovníku žije cca 5 000 obyvatel. Počet ubytování v místních hotelech se ale už v r.2016 vyšplhal na 3,4 milionu a k tomu je ještě třeba připočítat cca 800 000 návštěvníků z velkých, výletních lodí, jejichž počet údajně v sezoně překračuje i 10 tisíc lidí denně. To je opravdu děsivé, ale co s tím ? Jak je vidět, ani vysoké ceny návštěvnost nijak neovlivňují. Bude-li to takto pokračovat, hrozí těmto místům i vyškrtnutí ze seznamu UNESCO.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 16. kvě 2018 2:24:47

atnarfus píše:...Letos možná mrknu na Kudin most https://www.openstreetmap.org/#map=17/44.18824/15.84541 ...........

Dost vážně o tom také přemýšlím. Našel jsem krásné ubytování v Gračaci a to v Korenici můžu ještě v klidu zrušit. Zatím jsem tak trochu nerozhodný :laugh .
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 24. kvě 2018 23:45:07

Tak jsem Plitvice odpískal. Korenici jsem zrušil a zajistil ubytování v Gračaci, uděláme si výlet na Kudin most. Plitvice neutečou a toto je místo, kam se člověk jen tak běžně nedostane. Hlavně aby bylo počasí..

:cofee :pa
Petr

Zpět na „Místa v Chorvatsku“