Durmitor

PetrK
Administrátor

Durmitor

Příspěvekod PetrK » sob 17. úno 2018 19:09:42

PetrK píše:....Tak si už 11 let říkám, že snad se do Černé Hory zase někdy vrátím....

Pokud se nic nepředvídaného nestane, letos si to, alespoň na pár dnů, splním. Ubytování zajištěné v prvním týdnu června na 2 noci v Žabljaku a 2 noci v Cetinje. Chtěl jsem ještě alespoň 1 noc v Plužine u Pivského jezera, ale z časových důvodů to už nešlo. Naplánoval jsem trochu delší cestu, která zakrnuje také Bosnu, Srbsko a samozřejmě Chorvatsko.
Zatím se snažím, vtlouct si do hlavy alespoň trochu více srbštiny :laugh a kochám se na youtube místy, která chceme navštívit.

V Srbsku mám zajištěnu jednu noc, abychom se mohli projet Šarganskou osmicí. Srbské železnice mě odpověděly, že rezervace jízdenek až od 1.dubna, tak jenom doufám, že se mě to na naše konkrétní datum podaří.
https://youtu.be/wacSe8IaERc
PS: Do Černé Hory to sice nepatří, ale tak dal jsem to sem vyjímečně. Je to v sousedství a pro Srbsko tu fórum nemáme :no .

Černá Hora
Durmitor, Žabljak a okolí:
https://youtu.be/F5q3Y98lCOo

Mám rád hory, takže na Durmitor se těším jako malý kluk:
https://youtu.be/4LAMGfiviTU
https://youtu.be/y9_26ADXSf0

Projedu si také horskou silnici P14 ze Žabljaku do Plužine
https://youtu.be/fFBScK-TY1c

Teď už jenom doufat, že nám bude přát zdraví a taky počasí. No a delší pobyt, s návštěvou dalších míst a méně "ve spěchu", bych si chtěl dopřát za dva roky, kdy už díky důchodu nebudu tolik časově omezen :wink . Vnitrozemí Černé Hory je úchvatné, zatímco pobřeží a vesměs přelidněné pláže mě nelákají. Užít si moře, v klídku a bez davů, na to mě vyhovuje Chorvatsko.

Taky hezké video :laugh2
https://youtu.be/x8n9bMtE8Kk
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Re: Durmitor

Příspěvekod Schimi » sob 17. úno 2018 23:41:03

Petře ty toho máš v plánu tolik, že se z toho potom budeš na pláži týden léčit. Po tom předpokládám ztratíš nabitou energii i při cestě z5 :palec_nahoru
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 18. úno 2018 23:25:54

Jo jo, a to jsem chtěl Schimi ještě vyzkoušet ZIP LINE nad kaňonem Tary :sml37 . Ale to neplánuju, uvidí se až tam budem. 25 € za minutku a půl adrenalinu taky není zrovna lidovka, i když na druhou stranu je to určitě zážitek. Ve dvou je to už ale 50€, což mě trochu odrazuje :laugh . U mostu plánuju jenom zastávku na jídlo a krátkou kochačku, při cestě ze Srbska do Žabljaku. Rozhodnu se tedy až na místě, podle času a momentální situace.

No a jinak, náročnější to trochu bude, to ano. Ale protože mě to baví a těším se na to, tak by to měl být takový "duševní" relax, alespoň doufám. Nejdelší trasu mám z domova do Jajce v Bosně, asi 1020km. Další přejezdy už pak mám jeden cca 280km a ostatní do 200km. V Žuljaně pak budem 9 nocí, to už se budu jenom válet a poslouchat šumění moře :beer :sm18 . No a aby ta cesta z5 nebyla tak náročná, tak máme při cestě domu ještě jeden nocleh v Korenici a druhý v Oroslavje v hotelu Zagi, kousek od slovinských hranic. No a odsud to už mám nějakých 740km, takže pořád lepší, než jet rovnou na jeden zátah přes 1300km ze Žuljany.

Když jedeme tam, tak i do Žuljany jezdím na jeden zátah a v podstatě mě to vůbec nevadí. To je člověk takovej natěšenej. Poslední roky jsem ale zjistil, že ty cesty z5 domu jsou pro mě čím dál více namáhavé a únavné. Nejhorší je vždycky trasa od rakouských hranic přes Německo do Chebu, to se mě zdá pokaždé úplně nekonečné. Takže na cesty domu se mě osvědčil minimálně jeden nocleh někde po cestě. Udělali jsme to tak předloni i loni a je to mnohem lepší. Cestu ze Žuljany domu na jeden zátah už asi nikdy nepojedu. To pak člověk opravdu veškerou nabitou energi při té cestě ztratí a musím si vzít ještě další dva dny dovolenou, abych se tak nějak před nástupem do práce zase vzpamatoval :mrgreen .
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 19. úno 2018 0:51:34

Schimi píše:Petře ty toho máš v plánu tolik.......

JJ, jedna věc je plán a druhá věc bude skutečnost. Naplánované mám všechno docela do puntíku, ale člověk nikdy neví, co ho na cestách čeká. Stačí delší zásek na hranicích, neplánovaná objížďka apod.. Časově jsem na přejezdy mezi jednotlivými místy s noclehem počítal s průměrnou rychlostí max. 50km/h plus nějaké přestávky. V Bosně to bude počítám ještě pomalejší, Srbsko snad OK a v Černé Hoře jsou už silnice vesměs kvalitní. Na youtube jsem si nějaké úseky projel, takže přibližně vím, co mě na těch trasách čeká. V Bosně máme jednu noc, v Srbsku taky a v Černé Hoře 2x dvě noci. Jenomže na to, aby člověk v klídku probrouzdal dané místo a okolí, samořejmě ani ty dvě noci nestačí. Jeden den přijedeme na místo pozdě odpoledne nebo na večer, pak máme k dispozici jeden celý den a po druhém přespání po snídani vyrážíme dál. Takže co za tu dobu navštívíme a co ne, bude vždycky nějaký kompromis. Snad se mě tedy poštěstí, že zdraví ještě nejaký čas vydrží a když mě nejaké místo chytne hodně za srdce a budu se tam chtít vrátit, tak si to časově vynahradím v důchodu. V pracovním procesu je zkrátka čas můj nepřítel a toho volna zase až tolik není.

Pro tuhle letošní dovolenou jsem se rozhodl z jednoduchého důvodu. Je hodně míst, kam bych se rád podíval a plánuju to už roky. Pořád ale není čas a neustále se to každoročně odkládá, protože na hlavní dovolenou vždycky zvítězí moře. A já si nějak začal uvědomovat, že čas utíká jako voda. Za 8 let mě bude 70, zdá se to daleko ale uteče to rychle. V té době už mě třeba seberou papíry na auto a dostanu papír na hlavu :lol :lol . No né, ale vážně, to už mě třeba takové cestování za volantem bude mnohem více zmáhat. Nevím co bude za hodinu, zítra, za tři nebo pět let. Zní to možná pesimisticky, což se ke mě vůbec nehodí, protože já jsem věčný optimista, no ale taky realista. Takže jsem se začal řídit heslem, co můžeš udělat teď, neodkládej na zítra (natoš na příští rok..).

:cofee :pa
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 24. čer 2018 17:15:17

Durdevića Tara.

Když už jsem tam byl, sjel jsem si tento ZipLine i tento kratší ZipLine. Super zážitek, letět 180m nad řekou ok2 . Jenom ta videa se mě moc nepovedla, u delšího ZipLine jsem na okamžik zmáčkl na kameře přiblížení takže se to na okamžik rozostřilo, u kratšího ZipLine jsem se uprostřed začal točit takže použitelná z natáčení byla jenom půlka a pak dojezd. Dojezd jsem na youtube vynechal, protože tam mám natočenou obsluhu a cizí obličeje by se asi bez povolení zveřejňovat neměly :upset ...

https://youtu.be/Aai_VB4bmXA
:pa
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 24. čer 2018 17:36:59

Horská silnice P14 Žabljak - Trsa - Plužine.

Na tohle jsem se těšil asi nejvíc a rozhodně nezklamala. Fantastická, dech beroucí panoramata, průjezd touto úžasnou nádherou stojí prostě za to. Povrch silnice je naprosto v pohodě, nikde žádné díry a výtluky (jako u nás) jsem nezaznamenal. Samozřejmě že opatrnost je na místě, silnička je úzká a nikdy člověk neví, za kterou zatáčkou potká protijedoucí auto nebo nějaký spadnutý kámen, ovce na silnici a podobně. Nejdramatičtější je pak sjezd z Trsy dolu do Plužine, několik zatáček "vraceček" se projíždí tunely vytesanými ve skále, 2x se mě podařilo v tunelu potkat protijedoucí auto. Jsou tam i místa na zastavení, což doporučuji, aby si člověk vychutnal ty fantastické výhledy dolu na Pivsko Jezero a taky na klikatící se silnici s tunely a obrovským převýšením. Kolem silnice je to dosti zarostlé, takže přímo z auta toho moc vidět většinou není. Možná je to štěstí, protože kdyby tam ten porost nebyl, asi by se řidiči za volantem při tom pohledu zvedl adrenalin nejméně trojnásobně 018 :laugh .

https://youtu.be/byDFgE6U3zc
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 05. črc 2018 23:45:23

Ještě malý dodatek:
Při mém plánování přesunů z místa na místo na letošní dovolené jsem počítal, že cesta po P14 ze Žabljaku do Plužine o délce 55km, nám zabere cca 3 hodiny. Skoro jsem to trefil. Dnes jsem konečně zpracoval své záznamy a časy byly tyto:

• Žabljak - Trsa / 42km jsme jeli přesně 2 hodiny.
  • V Trse 1 hodina pauza na oběd.
  • Trsa - Plužine / 13km jsme jeli 35 minut.
Celkem tedy 3 hodiny a 35 minut, po odečtení oběda 2 hodiny a 35 minut. Projet by se to samozřejmě dalo rychleji, ale když ono to v té nádherné krajině tak nějak ani nejde. "Kochacích" a "fotografovacích" přestávek bylo opravdu hodně. Ale to je vlastně i podstata této trasy, tahle silnice se neprojíždí proto, že by člověk spěchal, ale právě naopak.
No a o opatrnosti při jízdě samozřejmě nemluvě, ta je i přes poměrně kvalitní povrch silničky, v tomto terénu více než na místě.
:pa
Petr

Zpět na „Místa v Černé Hoře“