Nedávna cesta, její průběh a pobyt.

PetrK
Administrátor

Re: Nedávna cesta, její průběh a pobyt.

Příspěvekod PetrK » pát 04. srp 2017 0:23:05

pagam: díky za super popis :palec_nahoru .

Zajímavé s tím Bosrucktunelem, ten jste normálně zaplatili a pak vás to svedlo na tu objížďku? Koukám na stránky ASFINAG a na A9 je nyní různých omezení docela dost. Jedu tudy až v září a naštěstí většina prací končí v srpnu, tak uvidím. Docela přehledně na mapě mají všechno uvedeno na této stránce. Tam se vždycky dívám před cestou, abych věděl co mě čeká :wink :wave
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

pagam

Příspěvekod pagam » pát 04. srp 2017 5:57:37

Petře sledovala jsem to velmi pravidelně (denní rituál sledovat kamery v HR, dopravu na Darsu, Asfinagu... :) dovolenou žiji už pár týdnů dopředu). Ale tak to omezení čert vem. ALe jako docela nás naštvalo, že to vybrali a pak stáhli. Tohle tušit, tak snad muže naženu na objížďku. Ale nenapadlo mě to...přišlo nám to vcelku sprosté - spíš z principu. Asi to fakt bylo něco kratšího. Jak jsem psala, pár dní před námi známý akorát říkal, že se něco chystalo a zpátky jsme všichni projeli v pohodě a provoz byl z obou stran
Ale tak co. V ceně dovolené se to ztratí a bylo to menší "zpestření". Netuším kde :D ale zůstali jsme chvíli u kolejí. Nám se podařilo dostat za křižovatku, ale za námi se nacpalo auto do křižovatky a hned tam byl policista a ten ho tedy sejmul (ta přítomnost policistů v místě mi přišla taky trochu zarážející). Zas jsme pak viděli a víc si všimli, než kdybychom jeli po dálnici, osvětleného hradu Strechau.
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 05. srp 2017 9:22:21

pagam píše:Petře sledovala jsem to velmi pravidelně (denní rituál sledovat kamery v HR, dopravu na Darsu, Asfinagu... :) dovolenou žiji už pár týdnů dopředu). Ale tak to omezení čert vem. ALe jako docela nás naštvalo, že to vybrali a pak stáhli.....

Jo jo mám to stejné, taky už cestuji po mapách pár týdnů dopředu :wink . Je vidět, že ani stránky Asfinagu asi někdy moc nepomůžou. Včera jsem na radiožurnálu zaslechl velké problémy na A9, kvůli nějakým zavřeným úsekům A9 tuším okolo Grazu...? Přitom ve čtvrtek večer jsem na Asfinag koukal a žádné vysloveně uzavírky jsem tam neviděl.

S tím tunelem by mě to taky naštvalo a to dost hodně, protože při nejmenším sprosté to tedy určitě je, vybrat mýtné a pak tě stáhnout na objížďku. Navíc kdyby člověk vědel o uzavírce tunelu dopředu, jel by samozřejmě jinudy a včas to celé objel. 5€ mě sice nepoloží, ale na druhou stranu jen tak na ulici je taky nenajdu, cesta je už tak v podstatě nejdražší položkou dovolené. Takže jak píšeš, naštvalo by mě to právě už z principu. Ale podle toho co píšeš a i na rozesílaných pokutách za překročení rychlosti o pár kilometrů je vidět, že Rakušáci se už snaží na turistech a na tom, že jsou tranzitní země, vydělat maximum kde to jde. Jezdím sice v rámci povolených limitů, ale letos si budu dávat obzvlášť velký pozor, abych někde trochu "neujel". A stejně se může stát, že člověk někde něco přehlédne.

pagam píše:.....Zas jsme pak viděli a víc si všimli, než kdybychom jeli po dálnici, osvětleného hradu Strechau.

Už jsem kolikrát přemýšlel, že bych ty dva placené tunely objel. Nejen kvůli finanční úspoře, ale právě i kvůli tomu, že by člověk něco více viděl. Bůhužel při cestě tam ale jezdím vždycky noci, takže jsem to zatím po každé vzdal. Při cestě zpět domů sice jedu po A9 občas i ve dne, ale to už jsem zase tak utahaný, že se mě nechce. Ta cesta zpět mě vždycky přijde nějak náročnější a delší, než cesta tam.
:pa
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

pagam

Příspěvekod pagam » ned 06. srp 2017 20:27:29

Ten hrad je v noci nádherně osvícený :wink ale ano. Jedem v noci...a muž pro kochačku není a času na dovolenou taky ne...třeba časem :wave
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 28. zář 2017 23:47:39

Tak naše nedávná, zářijová cesta, proběhla vcelku v pohodě a bez větších zádrhelů. Jeli jsme tentokrát ve čtyřech, tak jsem si půjčil trochu větší auto, Hyundai H1 / nafta 2.5 / 100kW. Super prostor a super svezení, jedinou malou nevýhodou je pouze to, že na chorvatských dálnicích spadá do dražší II.kategorie. Ale stálo to za to, prostě úplná spokojenost.

Cesta tam, ze Sokolova do Žuljany, jako obvykle: Z Chebu do Německa a na dálnici A93 směr Regensburg, dále po A3 směr Passau, v Rakousku po A8 směr Wels a následně A9 na Graz, objížďka SLO dálnice Mureck-Lenart-Ptuj, v HR po dálnici až do Ploće, dále Neum-Ston-Žuljana. Ze Sokolova jsme vyjeli v sobotu 9.září ve 14:30 a na místě jsme byli v neděli krátce po 11 hodině. Trasa dlouhá 1330km nám tedy trvala necelých 20 hodin, v tom byly přestávky cca 5 hodin.
Provoz byl jak kde, rozhodně jsme nejeli po rakouské A9 skoro sami, jako když jedeme v červnu v pracovní den. Každopádně ale provoz byl plynulý a bez komplikací, jak jsme se blížili ke SLO, tak nejvíce aut jsme potkávali v protisměru, co se vraceli od moře.

Hraniční přechody: Na přechodech Macejl i BIH (Neum) nám pouze skenovali všechny pasy. Jinak průjezd naprosto plynulý, zdržení na každém přechodu cca 5 minut.

Cesta zpět byla rozdělena na dvě části, měli jsme zajištěnu jednu noc ubytování ve Slunji:

1.
    Žuljana - Slunj, délka 500km, odjezd Žuljana v 8:30 a příjezd Slunj ve 20:00 hodin. V tom je ale cca 4 hodiny přestávek (pramen Cetiny, Knin prohlídka nádraží atd.), takže čistá doba jízdy byla 7,5 hodiny.
    Naplánovaná trasa byla do Ploće, v Ploće najet na dálnici a vyjet z ní v Dugopolje, odsud pak pokračovat po D1 přes Trilj, Sinj, Knin, Udbina... až do Slunje. Cestou jsme zajeli k pramenu Cetiny a pak pokračovali dál. Vše vyšlo dle plánu, až na zásadní změnu trasy z Kninu do Udbiny. Na křižovatce za Kninem byla dál silnice D1 uzavřena a to až do Udbiny, což jsem ale nevěděl. Značení objížďky bylo prakticky nulové, takže jsem juknul do mapy a usoudil jsem, že když vyjedeme v Gračaci, tak to bude OK. Jeli jsme po silnici D59 do Kristanje, zde jsem odbočil na 6026 do Obrovace, z Obrovace po D27 na Gračac. V Gračaci na kruhovém objezdu byl ovšem pro D1 vyznačen opět zákaz vjezdu a to v délce 25km. Kruhák jsem 2x objel, ovšem "Obilazak" opět vyznačen nikde nebyl. Zastavil jsem na kruháku před tou odbočkou, když najednou se z ní vyřítilo jakési Volvo kombi s Lotyšskou (LV) SPZ. V autě byl nějaký mladý pár a řidič na mě jenom zamával, ať jedu za ním. A tak jsem jel. Tím se naše cesta po objížďce dost zrychlila, protože sám bych takhle rychle rozhodně nejel, snažil jsem se rychlost všude dodržovat. Lotyšský řidič to ovšem pálil i přes vesnice 100-110km/h, no a tak jsem to pálil za ním stejně rychle :laugh . Rozloučili jsme se až u obchvatu na D1 před Udbinou... Celá mapa naší cesty s objížďkou je vyznačena na mapě. Na mapě je to trochu méně km, protože zde není zaneseno odbočení k pramenu Cetiny

2.
    Z ubytování jsme ráno po snídani pokračovali 2km do Rastoke. Zde byla dvouhodinová prohlídka vodopádů a pak už následovala cesta směr domov. Trasa Slunj - Karlovac / nájezd na dálnici - cestarina Demerje - obchvat Zagrebu a následně po A2 na exit Durmanec - dále Trakoščan - hraniční přechod Cvetlin - Ptuj - Lenárt - Mureck - A9 atd...., dále domu stejnou cestou jako tam. Odjezd z Rastoke sobota 23.září ve 13 hodin, příjezd do Sokolova v neděli ve 4 hodiny ráno. Trasa byla dlouhá 877km a jeli jsme ji 15 hodin. V tom jsou ovšem 5 hodin přestávky (jenom v Lenartu v restauraci Švarc jsme strávili na výborné večeři 2 hodiny), takže čistá doba jízdy 10 hodin.

Hraniční přechody:BIH (Neum) skenovali všechny pasy, zdržení cca 5 minut. Na hraničním přechodu HR/SLO Cvetlin jsme byli jediné auto, policajt pasy nechtěl ale cestující na zadním sedadle museli otevřít dveře. Okna v celé zadní části auta jsou totiž zatmavená, takže dovnitř není vidět. Policajt nakouknul dovnitř a jeli jsme dál, zdržení snad minutu. To samé bylo na mostě přes řeku před vjezdem do rakouského Murecku, rakouský policista a policistka, otevřít dveře a nakoukli do auta, pasy je nezajímali. Zdržení pár vteřin. Dále po přejezdu hranic A/D byla německá dálnice A3 v dost dlouhém úseku svedena do jednoho pruhu, rychlost 60km/h a nakonec 10km/h, německý policista opět nakoukl do auta a jeli jsme dál. Tuto kontrolu jsme viděli i při cestě tam, němci zkrátka přijezdové silnice z Rakouska kontrolují asi dlouhodobě, obdobně zřejmě i rakušáci na komunikacích ze Slovinska.

Jinak cestu zpět jsem si po několika letech naplánoval dost nevhodně, vlastně až při odjezdu ze Slunje jsem si najednou pořádně uvědomil, že je sobota a tomuto dni se v posledních letech zásadně vyhybám. Pravda, není už hlavní sezona, ale i tak se ukázalo, že provoz i koncem září je v sobotu zkrátka velký a že i v tento čas se určité problémy dají očekávat.
Ačkoliv mě to samozřejmě nepřekvapilo, stejně jsem se při cestě zpět neubránil mírnému "podivení" nad hromadným "stádem" či jak to nazvat. Zkrátka že naprostá většina řidičů má zažité zvyklosti a trasu, kterou dodržuje ať se děje co se děje. Příkladem je třeba známý "dopravní špunt" cestarina Lučko. Já jel samozřejmě přes Demerje, kde se platí kartou a zdržel jsem se zde snad dvě minutky, když jsem zápasil s automatem, prostě plynulý průjezd. Při projíždění kolem Lučka, kde se platí hotově, jsem při pohledu na tu obrovskou kolonu jenom kroutil hlavou, co tu většinu řidičů vede k tomu, že musí jet zrovna tudy.
Druhým příkladem byl hraniční přechod Macejl. Průběžně jsem občas kouknul na kameru na přechodu směrem do Slovinska a kolona aut na příjezdu z Chorvatska byla nekonečná. Proto jsem se rozhodl sjet na předposledním exitu Durmanec a dál pokračovat na Trakoščan a hraniční přechod Cvetlin. Když jsem projížděl kolem souběžně vedoucí dálnice, skutečně jsem se zaradoval jak dobře jsem udělal. Dálnice byla kompletně ucpaná ještě velký kus před mýtnicí, takže raději ani nechci domyslet, jak dlouhá čekací doba na průjezd přechodem tam byla. Trasu přes Trakoščan a přechod Cvetlin jsem jel poprvé v životě a neměl jsem s tím sebemenší problém. Místy úzká silnice a ostré zatáčky, což mě ale nijak nevadí a pořád je lepší jet, byď třeba pomaleji, než stát na dálnici ze které je jedno hromadné parkoviště. Takže zatím co Macejl byl tou dobou beznadějně ucpaný, tak my jsme přechodem Cvetlin projížděli jako jediné auto.

Musím ještě zmínit, že mě trochu překvapily nedostatečné informace HAKu. Mám v mobilu staženou jejich aplikaci, ovšem když jsem se chtěl tu sobotu na zpáteční cestě podívat na čekací doby na hraničních přechodech, byly tam uvedny pouze 3 přechody, přičemž Macelj v seznamu chyběl. Mrknul jsem i přímo na jejich web a to samé, Macejl zde nebyl a to i přes to, že již od dopoledne se tam kolony tvořily. Štěstí, že jim alespoň fungovala kamera, pohled na ní mě úplně stačil.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 29. zář 2017 1:02:13

Ještě k té cestě domu. Po mnoha a mnoha letech jsem si konečně zopakoval "starou cestu" a musím říct, bylo to super. Kvalitu silnic můžeme chorvatům jenom závidět. Myslím, že si tu cestu zopakuji vícekrát. Člověk sice nic neušetří, ale je to příjemná změna a cestou je možné vidět spoustu krásných a zajímavých míst. Finanční úsporu nepočítám proto, že pokud bych jel do Žuljany po staré cestě, tak určitě nikoliv na jeden zátah jako po dálnici. Takže co ušetřím za dálnici, tak dám za ubytování na jednu noc někde na cestě.

Ačkoliv se mě cesta "po staré" zdála oproti dálnici časově mnohem delší, tak když se podívám na své záznamy, není to překvapivě až o tolik. Vezmu-li čistou dobu jízdy bez přestávek, tak po dálnici jsem měl čistou dobu jízdy cca 15 hodin. Oproti tomu zpáteční cesta "po staré" měla čistou dobu jízdy 7,5 + 10 = 17,5 hodiny. Čistá doba jízdy bez přestávek tedy byla pouze o 2,5 hodiny delší a nebýt objížďky kvůli uzavřené D1 mezi Kninem a Udbinou, vyšlo by to ještě o dost méně. To mě docela překvapilo. Přesto ale, přeci jenom "po staré" je ta cesta náročnější a proto bych ji na jeden zátah nejel. Ono i po té dálnici je na jeden zátah dost, byť třeba s krátkým spánkem na parkovišti. 20 hodin na cestě není málo, zatím mě to zásadní problém nedělá a baví mě to, ale jak jsem starší tak kdo ví, jak dlouho to ještě na jeden zátah budu dělat.

Cestu "po staré" bych akorát nedoporučoval řidičům se slabší povahou, kteří se navíc snaží dodržovat rychlostní limity. Předjíždění chorvaty klidně i přes dvojitou plnou čáru tu rozhodně není žádnou výjimkou. Já měl poměrně velké auto, takže když jsem viděl za sebou delší dobu kolonu, čas od času jsem zajel ke straně kde se dalo zastavit a všechny jsem pustil. Ovšem co naplat, sotva se člověk rozjede, tak do pár minut má za sebou samozřejmě další kolonu. Obzvlášť večer když se setmělo, tak to je fakt lahůldka. Provoz byl docela silný a díky provozu v protisměru to není zrovna příjemné řízení. A nepomůže ani zvýšení rychlosti třeba o 10km/hod. nad limit, i v takovém případě jsem překážel a to dokonce i chorvatským kamionům nebo autobusům. Pravda je, že za celou trasu po staré jsem neviděl ani jednoho policajta s radarem, ale spolehnout se na to samozřejmě nedá.
Vzledem k velmi citelným postihům za překročení rychlosti a obzzvláště v obci, za riskantní předjíždění v zatáčkách přes plnou a nebo dokonce dvojitou čáru apod.. by mě fakt zajímalo, jak moc jsou v tomto ohledu postihováni chorvatští řidiči. Můj pohled na tuto věc je takový, že postihováni jsou snad pouze a hlavně turisté, kdežto chorvatům to bez problému projde. Protože to, co na chorvatských silnicích každoročně vidím (a letošní rok díky staré cestě obzvlášť), mě jiné vysvětlení prostě nenabízí. Pokud by chorvatským řidičům hrozily stejné postihy, nikdy by se nemohli na silnicích až takto hromadně chovat, jako nyní. Všude na světě se najdou bezohlední a riskující řidiči, ovšem v Chorvatsku nejsou tito řidiči vyjímkou ale jsou naopak naprosto běžným úkazem. Těch "normálních" mě přijde, že je minimum. Z dopravních předpisů si zde prostě nido nic nedělá. Vzpomínám když jsem byl v r. 2005 v Černé Hoře, tak tam byla situace úplně jiná. Ačkoliv to jsou "horké hlavy" a furt tam na sebe troubí apod., tak obzvlášť v úsecích s omezenou rychlostí se mě snad nikdy nmestalo, že by mě někdo z místních předjel. Je ale pravda, že policisté s radary tam byli skoro všude.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 29. zář 2017 1:03:48

A na závěr z mé cesty ještě něco:

Bezkonkurenčně nejhorším úsekem při cestě zpět byla část objížďky z Kninu do Udbiny, konkrétně celá trasa po silnici 6026 z Kristanje až do Obrovace. Nikoliv kvůli úzké silnici nebo zatáčkám a podobně, tohle mě nevadí. Nejhorší úsek to byl jaksi "pocitově", nevím jak to přesně popsat. Prostě ačkoliv okolní krajina je krásná, tak toto jsem v podstatě vůbec nevnímal, naopak celou trasu jsem vnímal jako průjezd velmi opuštěným a drsným, nehostinným, ponurým až strašidelným krajem. Pocity jak moje, tak i celé posádky, byly podobné. Pozůstatky války jsou zde více než viditelné na každém kroku, tedy autem na každém kilmetru. Projíždí se vesnicemi, po kterých zde zbyly pouze dopravní cedule s nápisem začátku a konce obce na silnici. Jinak nikde nikdo, domy buď žádné a nebo pouze opuštěné ruiny, včetně kdysi nově rozestavěných a již nedokončených, protože je jejich majitelé za války někdy před 20 roky museli opustit. Předpokládám, že kdysi zde bydleli převážně srbové, no a tak dnes tu není nikdo. Průjezd tímto úsekem ve mě vyvolával skličující až hrůzostrašné pocity a sebekrásnější příroda okolo to rozhodně nezachrání. Nechci si raději ani představovat, jaké hrůzy se zde tehdy děly. Neměl jsem ani náladu zastavit a udělat si nějaký snímek, byl jsem rád když jsem to projel a konečně dojel do Obrovace.
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 12. črc 2018 13:25:52

Cesta tam: letos žádné objíždění: takže nejkratší trasou pro mě směr Jihlava, Znojmo, Vídeň, dálnice až na tunel, celkem jenom 1023 km. Letos pomaloučku, jízda 11 hodin, celkový čas 14 hodin, takže hodně zastávek i spánek byl. Před Moravskýma Budějkama v noci na neděli 5x semafor minimální zdržení, nemělo cenu to objíždět, Vídeň slabý provoz po půlnoci v pohodě, Hranice na Macejlu v 05:00 hod. neuvěřitelné pouhé 2 minuty na každé straně jen mávačka, zpět to bude asi podstatně horší. Lučko taky 2 minuty. Tankováni na HR dálnici INA přesně za 10Kn aditivovaný diesel. Spotřeba tam 6,7 2,0 litrová Sportage 4x4. Provoz po Zadar celkem hustý, hodně Poláků, Češi už tam byli asi od svátků. Po HR dálnici jsme sice náhodou, ale zastavili na pro někoho mystickém odpočívadle Dobra, a to bylo místo skutečně na pozvracení, ze kterého jsme doslova prchali. Hned po zastavení otevřu dveře a první co vidím karavan s otevřenými dveřmi v něm sedí na chemickém hajzlu bába s vykulenýma očima a něco žere. Všude po zemi neuvěřitelný bordel, plno odpadků a zápach. Na toalety fronty nezvykle dlouhé, ale i na pány. Všude přehuštěno, mumraj, a plno unavených a zapáchajících lididiček, tak tohle skutečně nebylo místo pro relax a nabrání energie na další cestu. Jinak z mého pohledu více odstavených aut čekajících na odtah, a letos jsem si všiml, poprvé ubylo na cestách mystických Octávii první generace, ještě nějaké ty Tourky, jo prostě ani ony čas nezastaví :-) No a Ťoka bych poslal do Slovinska kouknout, jak se staví dálnice, zase obrovský pokrok, to co oni zvládly za nějaké dva roky, to by se u nás stavělo 10 let, to jim i tu 300 metrovou štěrkovnu na konci rozestavěného úseku odpustím :pa
Naposledy upravil(a) Schimi dne ned 15. črc 2018 22:55:53, celkem upraveno 2 x.
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » čtv 12. črc 2018 20:23:22

90% podloží na českých dálnicích je dovezeno z větších vzdáleností. V. Chorvatsku i Slovinsku to neřeší. Nechci nikoho hajit, až na ty dálnice je u nás líp. Ani Bureš to nezprasi.

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 12. črc 2018 20:59:27

Tvá slova o kvalitě života nezpochybňuji ani náhodou, já jen k té rychlosti.....

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 15. črc 2018 22:54:54

Cesta zpět: Odjezd v sobotu v 16:00 z Gradacu po magistrále směr tunel, Demerje, Macejl, Slovinská dálnice, Vídeň centrem, Hatě, Znojmo, Jihlava atd. Nějakých 1030km za 10,5 hodiny jízdy s přestávkami a zdržením celkem 12 hodin. Výjezd v pozdní odpoledne kvůli kolonám. Provoz domů běžný. Po cestě zase plno zdechlých aut. Dva málem karamboly, jedné dámě se rozkýval karavan tak, že už jsem nevěřil, že nepůjdou na bok a brzdil očima, ustála to. Druhý, pán asi usnul, neb jeho auto vybočilo ze svého směru do druhého pruhu na jiné auto, rychle ještě zareagoval a korigoval opět tak, že mu auto jelo málem po dvou kolech a já opět na brzdách, zase to dobře dopadlo. Jen mě zaujalo, že tyto nezkušené indivudia bez pudu sebezáchovy, to klidně mastí dál parking neparking, každý normální i nekuřák si na nejbližším odpočívadle zapálí a popřemýšlí nad životem. Demerje po jednom autě na bráně, Lučko cca. 150 metrů. Macejl 50 metrů = velká paráda. Opět se ukázalo, že lidé nevěří boudě úplně vpravo vedle autobusů, a pokud nějaký odvážlivec nestrhne ostatní, tak tam nikdo není a v ostatních průjezdech fronty. Celou dobu i ve večerních hodinách to valilo k moři. Nevím jestli ty mraky lidí mají domluvený nástup na ubytování mezi 22:00 až 04:00 hodin, protože jinak takový mrak lidí musel chrápat všude po zacpaných odpočívadlech a totálně je ucpat. Macejl směr do HR kolem 21:00 fronta cca. 8 km, 90% ti co prohráli válku. To je pravé maso :wand Jo a všiml jsem na rozestavěném úseku Slo dálnice, jak na druhé straně na staveništním zázemí policajti na majáky dusí nějakého pomateného chudáka objížděče s rakvičkou na střeše, kterej asi myslel, že dojel na jinou planetu, dle měsíční krajiny co kolem sebe viděl :smiley2 . No a jinak už Vídeň malý provoz, 5x semafor mezi Moravskýma Budějkama a Jihlavou jako druhé auto, z toho dvakrát přímo na zelenou, min. zdržení. Auto jelo, jen vypadl tempomat, který se opět chytil opětovným nastartováním, tankování na Croduxu Diesel MaxPower za 10,22 Kn a káva ve Slovinsku na dálnici OMV, a když už jsem tam byl, tak jsem tam došplouchl trochu Sprint Dieselu za 1,302 E.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 17. črc 2018 0:07:32

Schimi píše:......Jen mě zaujalo, že tyto nezkušené indivudia bez pudu sebezáchovy, to klidně mastí dál parking neparking, každý normální i nekuřák si na nejbližším odpočívadle zapálí a popřemýšlí nad životem....

Jo lidi jsou různí. Já jsem při cestě z Chorvatska usnul jednou, před 14 roky, t.j. v r2004. Jeli jsme z Maleho Lošinju, z APP jsme byli vyhnáni hned po 8 hodine ranní a tak nás nenapadlo nic chytřejšího, než že si ještě užijeme trochu moře a pokoukáme se po Cresu. Trajektem na pevninu jsme přejeli až večer a hurá domu. Někdy ráno jsme přijeli na OMV ve Znojmě, dal jsem snídani a kafe a jeli jsme dál. Jenomže hned za Znojmem na nějaké rovince, pole vlevo i vpravo, najednou slyším bratrance vedle mě "Vole ty chrápeš!.." Otevřel jsem oči a byl jsem už na druhé polovině silnice v protisměru, namířeno směr příkop. Parkling neparking, zajel jsem na krajnici, vystoupil jsem z auta a řekl jsem, že už dál nejedu. Za volant sedl bratránek a do N.Boru už řídil on....

Ještě dnes, když si na to vzpomenu, tak se mě udělá špatně. Navíc bylo to pár minut po přestávce na čerpačce, snídaně/kafe, člověk by řekl mě to mělo probrat a opak byl pravdou. Únavu člověk nepřemůže. Už bych něco takového nikdy neudělal, být od časného rána vzhůru, užívat si celý den ještě moře a pak večer, když by měl jít člověk vlastně spát, sednout do auta a jet takovou dálku. Nerozum první třídy. Směrem na dovolenou jezdím na noc, ale ten den mám už volno, večer před odjezdem jdu pozdě spát, vypnu všechny budíky i mobil a spím, dokud se neprobudím. Nedělá mě problém vzbudit se klidně až třeba odpoledne. Naložím auto a odpočatý vyrážím. Když jedeme zpět, vyrážím jakmile vyklidíme APP. A po cestě zpět zajišťuji ubytování, jak jsem starší, vyhovuje mě to takto čím dál víc. Každý by měl znát svoje hranice. Jeden zážitek mě vyléčil na celý život, proto jakmile jenom trochu cítím, že nejsem úplně OK, klidně zastavím na parkovišti a dám i 3 hodiny přestávku. Furt lepší přijet později, než se vrátit jako náklad v černém autě a ještě zmrzačit nevinné lidi okolo.
Petr

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » pon 27. srp 2018 11:46:25

V sobotu jsem se vrátil. Cesta v pohodě, předpokládané kolony jsem úspěšně objel.Poslední sjezd před Lučkem jsem sjel tak, že jsem už 100 metru sjížděl odstavným pruhem a najel na A2 prvním platidlem.Žádné zdržení. Na Slovinské hranici kolona až 2 km před Krapinou. Opět v odstavném pruhu na sjezd a nechal jsem to na mobilní navigaci. Dálnice zakázat a doma jsem byl o osm hodin dříve než kolega, se kterým jsme obědvali na poslední benzince před sjezdem. doporučil jsem mu objezd, ale měl dálniční známku a využil ji.
Místy jsem si připadal, že jsem zabloudil, jako ne šachovnici, ale přesně to odpovídalo kilometrům a času podle předpisu. O hodinu delší trasa mi ušetřila několikahodinové stání na hranici. Navíc jsem žádnou hranicí neprojel. Tam i zpět jsem poznal, že jsem přejel pouze vítací SMS v mobilu. Cesta místy úzká ja jedno auto, ale výhled dostatečný. Zajel jsem to o dvacet minut rychleji než mi to nabídla navigace. Dvě a půl hodiny a to na cestě byly stopky a nějaké kruháče.

Zpět na „Doprava“