Cesta přes SLO a dostavba dálnice A4 Maribor-Gruškovje

PetrK
Administrátor

Cesta přes SLO a dostavba dálnice A4 Maribor-Gruškovje

Příspěvekod PetrK » úte 06. bře 2018 21:22:52

Snažil jsem se najít nějaké aktuální informace, ovšem najít něco přímo "od zdroje" na stránkách DARS je skoro unikát. Tak se pokusím to nějak shrnout. Oproti loňské letní sezoně, kdy dálnice končila ještě u Ptuje, došlo totiž pro letošní sezonu k výrazné změně.

Otevřen nový úsek dálnice Draženci-Podlehnik:
22.11.2017 byl otevřen nový úsek dálnice od Ptuje k chorvatské hranici, konkrétně úsek Draženci - Podlehnik v délce 7km.
Zdroj: 4d.rtvslo , DARS

Tento nový úsek je zpoplatněn, takže bez dálniční známky jej projet nelze! Na stránkách Dars je o tom kdesi podrobné info, k dispozici je také mapa všech zpoplatněných úseků dálnic ve Slovinsku, ze které je to také jasné.

Dokončení celého úseku dálnice A4:
Čerstvá informace ze slovinského Ministerstva infrastruktury je, že dokončení celé etapy dálnice není před letní sezonou 2018 v žádném případě možné. Oficiální termín dokončení je 5.1.2019, ovšem předpokládá se, že celá dálnice bude dokončena v předstihu a to na podzim letošního roku 2018.
Zdroj: zpráva ministerstva ze 169.zasedání vlády (v dokumentu až dole, předposlední odstavec Vlada sprejela odgovor na vprašanje poslanke Suzane Lep Šimenko v zvezi z izgradnjo avtocestnega odseka Draženci–Gruškovje... ).
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Re: Cesta přes SLO a dostavba dálnice A4 Maribor-Gruškovje

Příspěvekod PetrK » úte 06. bře 2018 21:51:02

Prodloužení dálnice až k Podlehniku je pro toho, kdo dálnici až dosud objížděl přes známou trasu Mureck - Lenart - Ptuj, pro letošní sezonu zásadní komplikací. Na neplacený úsek k chorvatské hranici již nelze najet u Ptuje, ale až za Podlehnikem.

Díval jsem se do různých map, ale není mě to vůbec jasné. Podrobná mapa současného stavu dálnice až po HR hranice je zde, na webu promet.si . Pojedu-li od Ptuje po silnici 454, tak jediný vjezd vidím za kruháčem na exitu 7 ještě před Podlehnikem. Ovšem připadá mě, že je to ještě 1km před koncem dálnice, tedy jel bych ještě asi 1km po zpoplatněném úseku !? Není mě to jasné, záleží, kde na tom novém úseku povinnost dálniční známky končí.

Tato komplikace je pouze pro letošní sezonu, v příštím roce 2019 to už řešit nebudeme, protože dálnice již bude dostavěna celá až na hraniční přechod Gruškovje/Macelj. Pak se už na tento přechod jinak, než po dálnici, téměř s jistotou nedostanem.

Pro mě z toho vyplývá, že letos jedu každopádně po této trase. Tedy z Ptuje přes Videm u Ptuju, Zgornji Leskovec, hraniční přehod Cvetlin a na Trakoščan. Loni jsem jel přes Cvetlin poprvé, rozhodl jsem se tak při zpáteční cestě a bylo to naprosto v pohodě. Zatím co Macelj byl beznadějně ucpaný, na Cvetlinu jsme byli jediné auto. Akorát se obávám, že díky komplikaci s dálnicí bude letos na tomto přechodu asi poněkud živěji.
No, uvidíme. S jistotou vím pouze to, že slovinskou dálniční známku určitě kupovat nebudu, protože nikam nespěchám a pro těch pár kilometrů je z mého pohledu značně předražená. Ušetřených 30€ za cestu tam a zpět investuji na dovolené do něčeho užitečnějšího, třeba dobrého jídla. Když jsme předloni projížděli na zpáteční cestě Slovinsko úplně jinudy, s noclehem na Bledu atd.., tak jsem dálnici skutečně využil a 15€ za dálniční známku mě líto vůbec nebylo. Ovšem při běžném tranzitu, kdy projíždím Slovinskem 60km, mě to přijde už ze zásady drahé. Až bude Chorvatsko v Schengenu, pak o tom možná budu uvažovat. Ale za dosavadního stavu je časová úspora za takovou cenu vždy velkou otázkou.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Fido

Příspěvekod Fido » stř 07. bře 2018 13:26:58

https://goo.gl/maps/H6NKdcHRdsp

A co takováhle trasa, nebo ta souběžná cesta už nefunguje_

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 07. bře 2018 19:08:35

Tak to nevím, jestli se dobře dívám, tak ta cesta vede mimo celnici. A to ještě kdo ví, jestli je ta cesta v celé délce vůbec funkční, protože se stavbou dálnice se dělají kolem různé stavební úpravy, které samozřejmě na googlu nejsou vidět. Já bych tu oddvahu neměl Láďo :wink
Petr

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » čtv 08. bře 2018 19:22:08

Psal jsem loni před vánocema mejla na Dars..bylo mě sděleno že je zpoplatněný usek po Podlehnik tzn. po ten exit 7 a po dobu výstavby nového mostu v Ptuju je ten obchvat bez známky tzn Hajdina-Draženci ... Já zkusím najet jak pojedu na Blato v tom Podlehniku exit 7
Živogošće Blato - 2008; 2009; 2010; 2011; 3x2012; 2013; 2x2014; 2x2015; 2016; 2x2017; 2x2018 :drink

Jiri

Příspěvekod Jiri » stř 04. dub 2018 9:38:32

Nevite jak je to ve Slovinku s tou vzskou vozidla od napravy ? Mam normalne male auto, klasickej hatchbag ale budu mit na strese zahradku. Nevite jestli se vyska pocita se zahradkou nebo bez ? Toto plati i pro Chorvatskou dalnici.

Schimi

Příspěvekod Schimi » stř 04. dub 2018 11:14:01

Náklad se nepočítá, mají i nějaký orientační seznam aut v kategoriích.

https://www.dars.si/Dokumenti/4_publika ... SLO-EN.PDF
https://www.dars.si/Dokumenti/3_vinjete ... del_CZ.pdf
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

pagam

Příspěvekod pagam » stř 04. dub 2018 19:42:09

Tam je důležitá výška nad přední nápravou. Do 1,3m je to klasika,nad už pal vyšší kategorie
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 04. dub 2018 23:29:27

JJ jak už bylo napsáno, ve Slovinsku do 1,3m nad přední nápravou.
V Chorvatsku do 1.9m výšky vozidla

:alc
Petr

Zdena2018

Příspěvekod Zdena2018 » úte 10. dub 2018 9:34:25

:wave Zdravím a omlouvám se možná za hloupý dotaz a prosbu ...mohl by mi prosím někdo polopaticky napsat přesnou trasu objíždky Slovinska se začátkem od rakouských hranic do Chorvatska ? Jedeme poprve autem na začátku června ....děkuji za reakci i pochopení

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » úte 10. dub 2018 11:13:48

Záleží na tom odkud bude zpoplatněná dálnice. Je ve výstvbě, ale měla by být do začátku sezóny hotová až na hanici. Občas jezdím do Vídně a tam mám cestu přehlednou co se týče zpoplatnění. Ve Slovinsku jsem si loni připadal jako lovená zvěř. Jestliže objet, tek doporučuji velkým obloukem. Vyloženě tam číhají na chybu.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 10. dub 2018 19:10:51

Zdena2018 píše::wave Zdravím a omlouvám se možná za hloupý dotaz a prosbu ...mohl by mi prosím někdo polopaticky napsat přesnou trasu objíždky Slovinska se začátkem od rakouských hranic do Chorvatska ? Jedeme poprve autem na začátku června ....děkuji za reakci i pochopení

Jak jsem psal už v úvodním příspěvku, pro nás objížděče se od letošního roku cesta z Ptuje zkomplikovala, což se ale samozřejmě očekávalo. Z Ptuje na hraniční přechod Gruškovje/Macelj se už bez dálniční známky prostě nedostaneme, takže je třeba zvolit jiný hraniční přechod.
Nejbližší je Zgornji Leskovec/Cvetlin, nebo ještě dál třeba Zavrč a podobně....

Každopádně podstatná část objíždky je stále stejná a byla již všude možně popsána mnohokrát. Není vůbec čeho se bát, když jsem tudy jel před mnoha lety poprvé, měl jsem to nastudované tak dobře, že jsem to projel naprosto v pohodě a ani mapu jsem vytahovat nikde nepotřeboval. A jel jsem to v noci, protože cestu tam jezdím vždycky na noc.

Jedná se o trasu Mureck - Lenart - Ptuj a zde je popis:
  • V Rakousku, cca 4km před hranicí se Slovinskem, sjedeme z dálnice A9 na exitu 226. Po sjezdu z dálnice přijedeme na křižovatku ve tvaru T kde odbočíme doleva směr Mureck. Po 11km projedeme městečkem Mureck na jehož konci je značeno odbočení vpravo k hranici směr SLO, od dálničního exitu 226 k hranici v Murecku je to 12km.
  • Přejedeme most přes řeku a jsme ve Slovinsku. Za mostem odbočíme vpravo, jedeme směr Lenart. Po příjezdu do Lenartu přijedeme na křižovatku, kde odbočíme vpravo a hned po pár metrech následuje světelná křižovatka se semafory, kde odbočíme vlevo směr Ptuj.
  • V Ptuji hned na první světelné křižovatce odbočíme vlevo na průmyslovou zónu. Následuje 5 kruhových objezdů, první projedeme rovně, druhý vpravo, třetí rovně, čtvrtý vpravo a najíždíme na nový most přes řeku Dravu. Za mostem následuje pátý kruhový objezd, z něj sjedeme prvním výjezdem vpravo.
  • Přijíždíme k dalšímu kruhovému objezdu u čerpací stanice Petrol, vyjedeme z něj třetím výjezdem. Pak následuje křižovatka, držíme se stále směr vlevo (viz mapa když si ji přiblížíš), pak poslední kruhový objezd ze kterého vyjedeme druhým vůjezdem. Projedeme Pobrežje, pak Videm u Ptuju kde najeeme na silnici 690 a pokračujeme směr Zgornji Leskovec až k hraničnímu přechodu......

Naší tradicí je na konci rakouské dálnice, než ji opustíme, zastávka na parkovišti "exit 225". Zatím jsem ho viděl vždycky za tmy :laugh , ale v pohodě. Parkoviště je osvětlené, jsou tam toalety, lavičky, klídek... Krátkou zastávku si tam nikdy neodpustíme, člověk se protáhne, osvěží, prostě pohoda. Po výjezdu z parkoviště na dálnici přijíždíš ihned k exitu 226, tam nezapomenout tedy dálnici opustit...

Tady jsem vše vyznačil na mapě, můžeš si ji přiblížit dle potřeby atd... Vyznačil jsem trasu od dálničního parkoviště 225 v Rakousku až po Trakoščan v Chorvatsku. Z Trakoščanu se už sám rozhodneš, kudy dál. Jedna z možností je odbočit vpravo a jet na Gornji Macelj, odtud pokračovat po silnici D1 (souběžná s dálnicí) a na dálnici najet třeba v Durmanci. Takto jsem to jel loni, akorát opačně, když jsem se vracel domu. Bylo to koncem září a i přes to byl hraniční přechod Macelj beznadějně ucpaný. Já sjel z dálonice již v Durmanci a jel jsem popisovanou trasou přes Cvetlin. Tam jsme byli jediné auto, nikdo nikde. Samozřejě jsou to vesnické silnice a dost zatáček. Není to ale nic náročného, měl jsem větší auto než obvykle (Hyundai H1) a cesta naprosto pohodová. Pokud člověk nespěchá, tak není co řešit. Žádné rozbité silnice tam nejsou, sice užší (asi jako u nás II. a III.třídy), ale s dobrý povrchem.

Ještě pro dokreslení, zde je video popisované trasy od exitu226 přes Mureck - Lenart - Ptuj:
https://youtu.be/aD1ORyIu6nE

Video je ale starší, takže pozor! Platí vše až do 6:05 minuty. Tedy do okamžiku, až přejedou v Ptuji nový most a za ním přijíždí ke kruhovému objezdu. Dál už to pro letošní rok a další roky neplatí! Oni projedou kruhový objezd rovně, ty z něj musíš vyjet prvním výjezdem vpravo. Pokud by jsi ho projel rovně, dostal by jsi se na již zpoplatněnou dálnici.
Petr

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » úte 10. dub 2018 19:23:04

podle mě se dostaneme do Podlehniku a tam se najede na rozestavěnou dálnicu zatím bez známky..dokončení je plánované na podzim happydance5
Živogošće Blato - 2008; 2009; 2010; 2011; 3x2012; 2013; 2x2014; 2x2015; 2016; 2x2017; 2x2018 :drink

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 10. dub 2018 20:27:37

Cesta, jak jsem ji popsal výše, je skutečně pohodová a nemá žádné záludnosti, fakticky není kde zabloudit. A Slovinska, jako takového, se také není proč bát. Jezdím Slovinskem od roku 2001 a naprosto bez jediného problému. Předloni jsme si tam udělali při zpáteční cestě i třídenní pobyt, kdy jsem projel celé Slovinsko od hraničního přechodu Metlika přes Novo Mesto, Ljubljanu až k Bledskému a Bohinjskému jezeru, jel jsem po dálnici i jsem něco najezdil po běžných silnicích a po vesnicích atd... přičemž policajtů jsem potkal asi tolik, jako u nás. Tedy v podstatě skoro žádného, nepočítám-li samozřejmě dálniční kontrolu na hranicích před vjezdem do tunelu Karawanke... A kupodivu nepotkávám je ani nijak výrazně častěji než je běžné na té trase Murek-Lenart-Ptuj, většinou ani jednoho.

Co popisuje pošťák, jsem já nikdy za ty roky nezažil. Čímž ale samozřejmě vůbec netvrdím, že by neměl pravdu, to co popisuje mu samozřejmě věřím. Ono hodně záleží jednak na termínu a hlavně na trase. Je docela samozřejmé, že po celou turistickou sezonu od časného léta do podzimu se policajti soustřeďují na exponovaná místa, kudy projíždí ty největší davy turistů. To znamená hlavně po trase Šentilj-Maribor-Gruškovje, tedy od rakouských po chorvatské hranice. A samozřejmě na místa v okolí této trasy, na kterých se neznalý turista může dopustit omylu, špatně odbočit a dostat se tak na placenou dálnici, i když to vůbec neměl v úmyslu. Věřím, že v tomto je policie neúprosná, číhá a když tu chybu uděláš, žádné výmluvy ti nepomůžou a prostě zaplatíš.
Právě proto jsem nikdy nevyzkoušel druhou variantu objízdné trasy, která vede přes Maribor do Ptuje. Poměrně velké město, stress, neznám to tam a snadno bych na nějakém kruháku odbočil na dálnici, aniž bych chtěl. Já raději po vesnicích a mám klid.

Takže já si na Slovinsko vůbec nemůžu stěžovat ale právě naopak, mě se tam líbí. Nádherné hory a příroda vůbec, vesnice v naprosté většině vzorově uklizené a čisté, s nádhernými stylovými domy, příjemní lidé, cítím se tam bezpečně. A zatím kdekoliv jsme si dávali něco k jídlu, vždy absolutně bez chybičky vynikající a personál ochotný. Zjistil jsem, že Slovinsko má bezpochyby co nabídnout, ať už jde o historické památky a nebo přírodní krásy, vynikající kuchyni a služby na úrovni. Tím nemyslím pětihvězdičkový hotel, spali jsme v soukromí na farmě (za menší nebo stejný peníz, kolik stojí chorvatský APP u moře), vybavení a čistota bez chybičky, na pokoji tolik zásuvek že bych mohl nabíjet klidně deset mobilů, snídaně z domácích surovin a tak vydatná, že jsem snídal hodinu a ještě odpoledne jsem neměl hlad. O fantastickém prostředí a okolí vůbec nemluvě.
Bohužel, naprostá většina bere Slovinsko jenom jako tranzitní zemi a nutné zlo s předraženou dálniční známkou.

Mě se cena známky samozřejmě také nelíbí, v Rakousku dám za desetidenní cca 9€ a ve Slovinsku za sedmidenní 15€. Sedmidenní je přitom na nic, protože i ten kdo jede na týden, tak musí pro zpáteční cestu koupit další. No a 30€ za 2x60km svezení po dálnici ani já nehodlám dát už ze zásady. Obzvlášť v době, kdy Chorvatsko není v Schengenu, takže od Ptuje až po hraniční přechod Gruškovje/Macelj (v sezoně často už od Mariboru) se z té předražené dálnice stává jedno velké parkoviště, s popojížděním i několik hodin. To si raději najedu o pár kilometrů navíc po vesnických silnicích, ale jedu a v naprostém klídku a ještě nějaké "éčko" ušetřím.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 10. dub 2018 20:45:18

vasnivykolista píše:podle mě se dostaneme do Podlehniku a tam se najede na rozestavěnou dálnicu zatím bez známky..dokončení je plánované na podzim happydance5

To sice asi jo Rosťo, ale KUDY se do toho Podlehniku z Ptuje dostanu? Mě to vůbec není jasné. Dokud to někdo skutečně neprojede osobně a neporeferuje o tom, tak to zkoušet vůbec nebudu. Pojedu tudy 30.května v noci za tmy, je tam jistě spousta stavebních úprav a nemám tedy tušení, co by mě tam vlastně čekalo. V tomto případě mapy vůbec nemusí souhlasit s aktuální skutečností.

Takže já letos tam i zpět přes Cvetlin. Loni jsem si tím ušetřil zablokování minimálně na 2 hodiny na přetíženém Macelju, kde směrem z Chorvatska byla dálnice ucpaná už před mýtnicemi. Já raději klídek a těch pár zatáček navím mě absolutně nevadí.

Stejně bych si moc nepomohl, protože i kdyby to letos ještě šlo a projel bych to nějak k tomu Podlehniku, tak příští rok to už stejně nepůjde. Takže si tu trasu přes Cvetlin letos raději zopáknu a nacvičím do budoucna :sm18 :wave
Petr

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » úte 10. dub 2018 20:50:20

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 10. dub 2018 21:06:21

vasnivykolista píše:https://mapy.cz/s/2xrJy :beer2

Rosťo, o tomhle nájezdu jsem psal ve svém druhém příspěvku tohoto vlána, včetně odkazu na mapu, jak ji uvádíš ty. Háček je v tom, že podle mapy zpoplatněných úseků dálonic ve Slovinsku je nájezd dle tvé mapy cca 500m před koncem zpoplatněné dálnice! Takže by jsi najel ještě na krátký úsek, který je zpoplatněn. Ono je to ale jasné i z té tvé mapy. A nikde dál to už tak nějak nejde, najet na nezpoplatněný úsek.. Slovinci to mají dobře vymyšlené a mám pocit, že právě na tomto úseku budou policajti nepřetržitě, aby zkasírovali každého, kdo se v dobré víře projel půl kilometru po zpoplatněném úseku.
:beer2
Petr

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » úte 10. dub 2018 21:25:21

tak potom je tam i výš psané, že jsem psal mejla na DARS a oni odpověděli že je to zpoplatněné až do exitu 7 Podlehnik a dál není .. nevím sice jak to je ale podle mě musí existovat i nezpoplatněná cesta na přechod Macelj..a tam zatím dálnice nevede a je tam jenom stávající cesta...takže až bude hotová dálnice musí být otevřena i nějaká klasická cesta bez poplatku..a ta je i na vizualizaci stavby

Zpět na „Doprava“