Cesta přes SLO a dostavba dálnice A4 Maribor-Gruškovje

PetrK
Administrátor

Re: Cesta přes SLO a dostavba dálnice A4 Maribor-Gruškovje

Příspěvekod PetrK » stř 11. dub 2018 3:21:32

JJ, o tom meilu na DARS jsem to Rosťo přehlédl. Ale ani tak to riskovat nebudu, abych se tam v noci nemusel někde motat. Moc jim nevěřím, pojedu raději tam, kde mám jistotu.

Souběžná cesta tam bude zcela určitě, v nějakém jejich dokumentu jsem to i četl. Ovšem bude tam hlavně kvůli místním, aby z těch dědin měli spojení s dálnicí apod.. Vůbec nevěřím tomu, že z té souběžné cesty bude možné najet na hraniční přechod. To by byli Slovinci sami proti sobě. Podle mého názoru Gruškovje/Macelj bude klasický dálniční přechod, na který se člověk jinak než po dálnici nedostane.
Ale necháme se překvapit a příští rok uvidíme.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

pagam

Příspěvekod pagam » pát 13. dub 2018 10:07:43

I já netrpělivě vyhlížím informace těch, co se vrátí. My jezdíme přes Maribor (naprosto v pohodě :) ). Zajímá mě, jak to bude s napojením letos. Cvetlin už by byl pro mužskýho moc. Ten mi ustoupí alespoň na tuto objížďku, ale co jsem koukala, tak ty cesty tam...a jezdíme tak, že jsme u hranic kolem půlnoci
Takže já pro letošek vážně zvažuji Maďary.
Tak jako tak je prý plán cesty na mě, tak uvidíme
Ale jedou jak ďasi :)
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

atnarfus

Příspěvekod atnarfus » pon 16. dub 2018 20:35:32

Relativně aktuální video úseku od Podledniku na hranice.
https://youtu.be/4SQksW968-c

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 17. dub 2018 0:04:54

atnarfus píše:Relativně aktuální video úseku od Podledniku na hranice.
https://youtu.be/4SQksW968-c

JJ, ono se to v závěru prací bude stejně asi různě měnit. Letos mám už jasno, že přes tento přechod zcela jistě nepojedu. No a další roky se uvidí. Třeba někdy v budoucnu, když se mě nebude chtít objíždět, tak si tu známku možná taky koupím. Tam i zpět jezdím zpravidla v pracovní dny, v noci a mimo hlavní sezonu, takže to bývá i tento přechod volný. O sobotách to už ale zřejmě neplatí ani v červnu nebo září. Loni jsem se vracel v sobotu a projížděl jsem tudy odpoledne, ačkoliv to bylo koncem září, tak směrem do Slovinska byla chorvatská dálnice ucpaná ještě před mýtnicí. Sjel jsem v Durmanci a jel přes Cvetlin, když jsem to při projíždění okolo viděl, byl jsem opravdu rád, jak dobře jsem udělal. Zůstat na dálnici, tak bych se na hranice dostal možná až v době, kdy jsme v Lenartu u Švarce už dojídali večeři :icon_gigi .
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

atnarfus

Příspěvekod atnarfus » čtv 10. kvě 2018 19:40:12

Jel jsem po slovinské dálnici v sobotu 5.5. dopoledne. Od rakouských hranic až po Podlehnik se jede v plném profilu dálnice bez omezení. Za Podlehnikem je to svedné na jednu polovinu dálnice (pravou polovinu) a osazeno omezení rychlosti na 50km/h. Kolem budoucí dálnice se intenzivně pracuje. Je tam řada nájezdů ze stavby, všude je docela bordel, štěrk a pod. Nejhorší je ale konec stavby. Tam je to svedeno zpět na původní silnici. Jede se kus po štěrku, který kropí aby se neprášilo. Ještě v půlce chorvatska jsem spolehlivě na dálnici poznal kdo jel přes Macelj. Celé boky aut od sajrajtu. Každý se tam snaží jet pomalu a i v sobotu byla kolona asi dva kilometry dlouhá. Tímto směrem jsem označení konce placeného úseku nezahlédnul. Ještě ale zkouknu záznam, třeba tam někde bude.
Večer 8.5. jsem se vracel zpět. Po přebrodění směsi štěrku s blátem to dál bylo plynulé a bez jakékoli komplikace. Placený úsek začíná za exitem Podlehnik. Je tedy spolehlivě možné použít hraniční přechod Macelj i bez známky a v Podlehniku odbočit na vedlejší silnice.

Protože jsem se snažil ušetřit každou minutu a dal jsem obě cesty na jednu zámku, tak jsem do nich 15EUR vrazil. V létě ale opět budu objíždět. Časově žádná úspora a zaflákané auto, za to jim patnáct éček nedám.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 10. kvě 2018 20:36:40

Povrch silnice bude už v sezoně třeba OK, ale kolony si raději ani nechci představovat :no . Je to zkrátka nejvytíženější hraniční přechod SLO/HR, kterým projíždí nejvetší část turistů a tak to bude určitě vždycky. Proto se zde tvoří kolony i zcela mimo hlavní sezonu, kdy by to člověk často ani nečekal.

A je to logické, protože prakticky všechny mapy automaticky naplánují cestu právě tudy, jelikož od Rakouska je to nejkratší a nejrychlejší trasa (i když jenom zdánlivě). Toto fórum se žádnou obrovskou návštěvností chlubit nemůže, to vedlejší určitě ano. Přesto je to myslím ale jenom skutečně malé procento z toho obrovského množství lidí, kteří k Jadranu jezdí. A taky tudy neprojíždíme jenom my, ale i jiné národy. Mnozí se tím nijak nezabývají, maximálně se podívají do mapy, případně si zadají a vyhledají trasu a jednou. Pak je tu taky pohodlnost, nepoučitelnost a nebo zvyk je železná košile. Jinak si to neumím vysvětlit, když jsem například loni koncem září jel domu a viděl jsem tu obrovskou kolonu do Slovinska, přičemž přes Cvetlin jsem projížděl jako jediné osamocené auto. Ale pro nás objížděče jenom dobře, alespoň máme jinudy plynulejší průjezd :laugh
Petr

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » čtv 10. kvě 2018 20:59:35

už jsem psal skoro stejné jak atnarfus mé forum na facebooku jak jsem objížděl tam i zpět ..budou mít hoši ještě moc práce aby stihli ten podzimní termín..zatím je nově vybudovaná vedlejší nezpoplatněná cesta po Podlehnik kde je dost kruháčů ale je dobře značená směrem tam se člověk drží směr Podlehnik a zpět směr Ptuj..nedá se zabloudit..myslím, že tu souběžnou cestu dobudují až na hranice a podle mě se bude dát najet na celnici i bez známky jak je tomu na HR straně.. :beer2
Živogošće Blato - 2008; 2009; 2010; 2011; 3x2012; 2013; 2x2014; 2x2015; 2016; 2x2017; 2x2018 :drink

divan

Příspěvekod divan » čtv 31. kvě 2018 23:44:54

Objížděl jsem před léty dálnici ve Slo jak přes Maribor, tak přes Mureck. Přes Mureck je to o pár příspěvků výše výborně popsáno. Přes Maribor jsem jezdil bez problému po této trase https://mapy.cz/s/2HsKU.
Mariboru se není třeba bát, průjezd je celkem jednoduchý, pár kruháčů a semaforů. Navíc pokud moc nespěcháte, stojí za to zastavit, prohlédnout si centrum, zajít si na jídlo , zmrzlinu apod. Nějakou dobu jsem sice přes Maribor tuto trasu neprojížděl, ale podle mapy.cz i map Googlu se nic zásadního nezměnilo a mělo by to být průjezdné. Pokud ale máte čerstvou zkušenost s touto trasou z poslední doby, podělte se o ni prosím.
Nejsem chronický šetřílek, když jezdím pár dní po Slovinsku tak 15 € zaplatím v klidu a má to smysl. Ale při přímé cestě do HR za těch pár km a za popojíždění v koloně k přechodu Gruškovje/Macelj zaplatit 2x15 € se mi ani trochu nechce...

Zdevel

Příspěvekod Zdevel » pát 01. čer 2018 8:47:31

Vloni jsem vážně zvažoval stejnou trasu s nepatrnou výjimkou - https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... t=&rt=&rt= Nakonec jsme jeli ke své téměř úplné spokojenosti přes Maďarsko. Úplná spokojenost nastane s dobudováním odpočívadel a osvěžoven.

divan

Příspěvekod divan » pát 01. čer 2018 11:16:21

@Zdevel Díky. Objížděl jsi nějak dálnice v HU, nebo má smysl zaplatit dálnici? Jedu na 9 dní, takže A nálepka na 10 dní není co řešit.
O HU moc nevím, jezdil jsem vždycky Brno - Mikulov - Vídeň - Maribor - Zagreb - ...

pagam

Příspěvekod pagam » pát 01. čer 2018 11:45:28

I my jsme předchozí roky jezdili přes Šentilj - Maribor - Ptuj, jen my jsme se za Ptují napojili na dálnici. Letos kvůli tomu konci (nájezd dál, pokud vůbec to půjde, štěrkovka a manžel by rozhodně nedal ten objezd přes Cvetlin - i tak brblal :D) si to vyzkoušíme přes Maďary - Letenye (nebudem řešit kousek Slovinska a kde objet) a budem brát známku. To není částka, která nás vytrhne a hlavně jedem v noci, manžel kochací není, má rád co nejpřímnější cestu...no však za 33 dní uvidíme :) a pokud se nám HU cesta líbit nebude, tak za rok se vrátíme do SLovinska a tentokrát už po dálnici...
------------------------------------------------------------------------
2002 Novi Vinodolski, 2015 Zelena Laguna, 2016 I.D., 2017 I.D., 2018 I.D, 2018 Rijeka

Kory

Příspěvekod Kory » stř 06. čer 2018 9:51:50

http://www.auto.cz/chorvatsko-autem-jak ... ale-122108
Zajímavé info staré 4 dny ohledně nedokončeného úseku a objížďky...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 14. čer 2018 18:06:04

Hraniční přechod Cvetlin: Na HAKu je tato informace: Do 31.07. zbog radova sa slovenske strane na graničnom prijelazu Cvetlin vozit će se jednim trakom. Na slovinské straně se provádí rekonstrukce silnice, nevím kde a v jaké délce. Pochopil jsem, že se zřejmě jezdí pouze po jedné polovině silnice, možná tam budou semafory.

Já budu projíždět hranice směr domu v pondělí dopoledne. Tak začínám uvažovat, jestli přeci jenom nebude pohodlnější ten Macelj, když na exit1 do Podlehniku je těch cca 1400 metrů dálnice nezpoplatněno.

Tohle video by mělo být čerstvé, na youtbe přidáno 9.6.2018:
https://youtu.be/2bO_rOILxYU
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 19. čer 2018 14:16:50

PetrK píše:Hraniční přechod Cvetlin: Na HAKu je tato informace: Do 31.07. zbog radova sa slovenske strane na graničnom prijelazu Cvetlin vozit će se jednim trakom. Na slovinské straně se provádí rekonstrukce silnice, nevím kde a v jaké délce. Pochopil jsem, že se zřejmě jezdí pouze po jedné polovině silnice, možná tam budou semafory......

Aktuální situace na trase přes hraniční přechod Cvetlin -Ptuj - Lenart - Mureck :
Včera jsem to po poledni projel a naprosto v pohodě. Na hraničním přechodu jsme byli (jako vždy) jediné auto a projeli jsme bez zastavení. Ani pasy neskenovali, jenom mávli rukou ať jedem.

K informaci HAKu o omezení provozu na slovinské straně:

Když v Chorvatsku přijedu do Cvetlinu a na hranice, jako první je zde opuštěná bouda (asi bývalá celnice na chorvatské straně). Následuje necelý kilometr trasy již na slovinské straně, po kterém se teprve přijede na hraniční přechod se slovinskou celnicí. Silnice se kompletně renovuje v celém tomto úseku, tedy od hranic až k celnici. Zrovna probíhaly usilovné práce, v provozu byl bagr a polovina silnice v některých částech je vybagrována a zcela chybí. Dopravu řídí semafory, cca 200m se jede skutečně po staveništi. Ale projel jsem naprosto v pohodě a bez problému. Od celnice do Ptuje je to již v pohodě, silnice se sice na několika místech opravovala, zůžení do jednoho pruhu bylo na dvou místech ale jednalo se o krátké úseky cca 50-100m, projetí plynulé. Na velké části celého úseku od hraničního přechodu přes Gradišče, Zg.Leskovec až do Ptuje je položen nový asfalt a zdálo se mě, že někde je silnice i poněkud širší.

Průjezd přes Ptuj plynulý bez problému a po objížďce přes Lenart také. Mezi Ptují a Lenartem je silnice naprosto perfektní, zjevně také opravená a často s novým asfaltem v celé šíři. Trasa Lenart - Trate - Mureck je řekl bych také částečně opravená, různé výtluky a nerovnosti zde na mnoha místech zmizely. Mám z toho dojem, že Slovinci se snaží celou tuto trasu dost podstatně zrekonstruovat.

A ještě trasa, kterou jsem jel z Oroslavje až na Folmavu. Je zde průjezd přes Cvetlin, průjezd přes Ptuj a včetně aktuální objížďky v Lenartu. Třeba to někomu pomůže..
:beer2 :pa
Petr

clingerc

Příspěvekod clingerc » pát 13. črc 2018 19:45:39

Ahoj, díky za forum, jel jsem přesně podle návodu, jak tu píšete.
Cesta tam jsem mimo Slovinskou dálnici,cestou zpět musel poslechnout ženu :D a jelo se po dálnici.
Když opomenu dvě objížďky do Ptuje cesta pěkná, já osobně neměl problém, aspoň mně to probudilo více, ale synovi bylo špatně a žena měla strach 018 . Na hraničním přechodu SLO - HR probudil celnici :laugh2
Zpáteční cena po Slovinské dálnici, která mě mile překvapila, kromě úseku hned za hranicí HR cca 10km nebo ještě možná méně je celý úsek po dálnici!!! Kdo nechce po dálnici, tak hned za hraničním přechodě v klidu může sjezdem je to označené, že bude placený úsek.
Určitě nejdůležitější je naplánovat termín, já jel ze čtvrtka na pátek a zpět tak samo .Na hraničním přechodu bez čekání!!
Co můžu doporučit, když jedete přes týden Po-Čt určitě není problém hranice SLO-HR nebo mýtné brána první.
Jestli nemáte možnost naplánovat, jak jsem psal a musíte o víkendu, raději bych se vyhnul dálnici a hraničnímu přechodu SLO-HR a první mýtné brány, protože čas, který naženete po SLO dálnici, ztratíte určitě na přechodu a mýtné brány.
Vrátil jsem es včera, kdyby něco poradím, kde natankovat, koupit známky a vyhnout se problémovým úseku.

Zpět na „Doprava“