Z Chomutova na ostrov Lošinj

jirka84

Z Chomutova na ostrov Lošinj

Příspěvekod jirka84 » pon 14. kvě 2018 1:05:21

Zdravím všechny a jdu s prosbou o radu. Jedu do Chorvatska poprvé a tak zháním nějaké info. Pojedu od Chomutova a náš cíl je ostrov Lošinj. Nějakou představu o trase jsem si už udělal, ale budu rád za každou zkušenost a radu. Díval jsem se, že trajekty jezdí na ostrov Cres a nevím, jestli je například lepší jet trajektem z istrijského poloostrova a nebo to vzít přes Krk a trajektem odsud. Odjíždět budeme v pá 22.června. Předem díky.

vasnivykolista

Re: Z Chomutova na ostrov Lošinj

Příspěvekod vasnivykolista » pon 14. kvě 2018 7:50:08

jestli pojedeš z pátka na sobotu tak bude asi velký provoz ..řekl bych že finančně to asi bude nastejno ale pokud pojedeš přes Krk tak tam se ještě platí mýto ..podle mě z Istrie přímo na Cres asi bude menší provoz..ale je to jenom moje doměnka..
http://www.agencija-zolpp.hr/Brodskelin ... fault.aspx
Živogošće Blato - 2008; 2009; 2010; 2011; 3x2012; 2013; 2x2014; 2x2015; 2016; 2x2017; 2x2018 :drink

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 14. kvě 2018 16:15:59

Osobně si myslím, že lepší je využít trajekt z Istrie, Brestova-Porozina. Je to o něco blíž než přes Krk a řekl bych, že asi i méně komplikované. Vzhledem k termínu bych určitě zavrhl klasický průjezd Slovinskem HP Šentilj - Macelj. Pokud bych jel klasicky po A9 přes Graz na Šentilj, určitě bych obětoval 15€ za slovinskou dálnici a z Mariboru bych jel po A1 pře Ljubljanu. Na rakouské A9 je třeba počítat s poplatky za tunely celkem 14,50€ za jednu cestu (29€ tam a zpět).
Když jsem trasu zadal do mapy, našlo mě to trasu přes Slazburg a po A10 na Villach, Karawankentunnel a po slovinské dálnici opět přes Ljubljanu. Tato trasa je asi nejkratší (z Chomutova k trajektu cca 797km), za předpokladu, že pod Regensburgem v Německu sjedu z dálnice a cca 150km do Salzburgu pojedu po normální silnici. Kdybych chtěl jet stále po dálnici, musel bych přes Mnichov a t.j. cca o 110km delší. Jak časově,to je otázka, opět asi záleží hlavně na termínu. V Rakousku je třeba počítat s poplatky za tunely Tauern a Karawanken celkem 18,70€ za jednu cestu.

Co se týká Slovinska, tak kdybych jel směrem na Istrii, určitě bych těch 15€ za známku (30€ obě cesty) jednoznačně obětoval a ani bych nad tím nepřemýšlel. Vyjet ze Slovinska až dole rovnou na Istrii je myslím jednoznačně nejrychlejší a nejpohodlnější.

Jinak já byl na Lošinju v r.2004, od té doby se jistě mnohé změnilo. Pro cestu tam jsme tenkrát využili trajekt Brestova-Porozina a při cestě zpět jsme to vzali přes Krk. Dálnice tenkrát ještě nebyly tak jako dnes, jeli jsme klasicky přes Macelj a pak na Zagreb a Rijeku a na tu cestu teda nezapomenu. Měli jsme také takový termín ale o týden ještě později, konec června a začátek července a klasicky od soboty do soboty. V sobotu ráno jsme kousek za Mariborem dojeli kolonu a až na přechod Macelj jsem tam víc jak dvojku nezařadil, jeli jsme tenkrát ten úsek necelé 3 hodiny. Takže od té doby jsem od podobných termínů pro cestování dokonale vyléčen :sml37 .

Jinak nějaké fotky z Cresu a Lošinju jsou v Galerii.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

jirka84

Příspěvekod jirka84 » čtv 17. kvě 2018 22:58:02

Děkuju za tipy, ještě si to nějak promyslím. Uvažoval jsem původně že to nasměruju přes Plzeň a Železnou Rudu, pak přes Graz, Maribor a Lubljanu. Po silnicích v Německu se mě moc motat nechce tak radši dálnici. Trajekt možná využiju ten přes Krk, někde sem četl že do Brestový je ta pobřežní silnice s dost hustým a zdlouhavým provozem a silnice od trajektu na Cresu že je hodně úzká. Takhle pojedu po dálnici vlastně až skoro na Krk a budu mít i kratší cestu přes Cres. Jedu poprvé a neznám to tam, tak hledám nějakou nejsnadnější trasu.

Zdevel

Příspěvekod Zdevel » pát 18. kvě 2018 8:55:12

Pro představu se podívej na Street View na Google mapách - např. https://www.google.cz/maps/@45.1448006, ... 6656?hl=cs

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 21. kvě 2018 0:35:15

Zdevel píše:Pro představu se podívej na Street View na Google mapách ...

Je to tak, panáček Google je v tomhle velký pomocník. Moje paměť až taková není, přeci jenom je to už 14 let co jsem tam byl, takže detaily jaká byla silnice ke kterému trajektu si nepamatuji. Šířku silnic už za ty roky dávno nijak zvlášť neřeším, poněkud složitější úseky s užší silnicí a zatáčkami, to prostě k Chorvatsku a vůbec celému Balkánu patří.
Utkvěla mě v paměti akorát silnička, po které jsme jeli na zpáteční cestě navštívit malou vesničku Lubenice na Cresu, vypínající se vysoko nad mořem. Tam vede skutečně silnička, kde se na mnohých místech dvě auta nemají šanci vyhnou. Takový extrém už člověku v paměti utkví, ale rozhodně to tenkrát stálo za to.

Jinak co se týká trasy jako takové, to se holt každý musí rozhodnout sám. Každý máme jiné možnosti a preference, někdo upřednostňuje dálnice, jinému zase jízda mimo dálnici na některých úsecích nevadí a podobně. Díky internetu si dnes už každý může vyhledat všechny potřebné informace a stanovit si tak pro sebe neideálnější trasu. Stanovím si trasu dle svých preferencí a pak si bez problému zjistím veškerá dopravní omezení a případné uzavírky, které mě na této trase díky rekonstrukcím a opravám silnic čekají. No a dle toho si trasu případně upravím. Takové plánování zabere nějaký čas, ale však to právě i k té dovolené na Jadranu patří :laugh2 .
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

JirkaD

Příspěvekod JirkaD » pon 21. kvě 2018 8:36:35

Zpět na „Doprava“