Silniční daň za průjezd Srbskem

PetrK
Administrátor

Silniční daň za průjezd Srbskem

Příspěvekod PetrK » čtv 14. čer 2018 2:24:43

O Srbsku zde fórum nemáme, tak to napíšu sem.

Když jsem projížděl hraničním přechodem z BIH do Srbska, tak po odbavení pasů jsem na srbské straně hned za celnicí přijel k zavřené závoře smileyanim5 . Stál tam nějaký civilista a chtěl po mě 1€. Drobné jsem naštěstí měl, akorát jsem nevěděl kde :icon_gigi . Tak jsem prohledal zavazadla, to jedno euro jsem mu dal a pak mě otevřel závoru.

Nevím, jenom se domnívám že asi nějaká silniční daň. Nijak mě to nevysvětlil. Byl to hraniční přechod na trase Višegrad- Užice (silnice M5-28/E761). Nikde na internetu jsem žádnou informaci nenašel, takže netuším, jestli je to nějaké specifikum zrovna tohoto hr.přechodu nebo všeobecně. Někoho to ale může zaskočit. Nejde o jednoo euro, jde o to aby člověk to euro měl zrovna po ruce. Chlápek vypadal neoblomně a docela by mě zajímalo jak by se tvářil, kdybych zrovna žádné euro neměl a nebo bych na něj vytasil nějakou velkou bankovku.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana

Pošťák

Re: Silniční daň za průjezd Srbskem

Příspěvekod Pošťák » čtv 14. čer 2018 13:06:24

To bude úplatek. Normálně si o něj řeknou. Po revoluci jsem byl asi 4x autobusem v Turecku. Vybíralo se dvě marky, nebo jeden dolar na úplatky. Na hranicích se dával kartón malborek a wisky. Muselo to mít kód začínající nulou. Seděl tam celník a úplatky skládal na sebe, že ho bylo vidět jen ze předu. Jednou jsem cestoval s důchodci a ti odmítli se složit. Na první hranici náš autobus Karosa odstavili na sluníčko a za 12 hodin nás pustili bez jediného slova. Důchodci zmoudřeli a dále jsme jeli bez problému. Taky se stalo, že náš autobus zastavila policie, že jsme projeli křižovatku na červenou. Šest plzní to zpravilo, musely být z ledničky. Udivilo mě to, že na křižovatce nebyly semafóry. Řidič to neřešíl. Jakékoli zvýšení hlasů bylo chápano jako útok na veřejnou osobu a vazba. Byli jsme označení a již jsme mohli jezdit jak nás napadlo, i do zákazu vjezdu.
Asi dva roky před vytupem Chorvatska do EU mě v sobotu ráno zastavili u první benzinky za Stonem(směr Orebič) a řekli mi, že mi naměřili 72 km v obci. Nevím, je to možné. Chtěl jsem jen vidět nějaký záznam, tak mi ukázali takové mechanické počítadlo a poslední dvě čísla byly 72. S úsměvem jsem jim řekl, že nezaplatím. Tak mi zdělili, že OK a v pondělí se mám dostavit k soudu do Dubrovníku. Zaplatil jsem jim oběd a pokračoval dál domů.

PetrK
Administrátor

Re: Silniční daň za průjezd Srbskem

Příspěvekod PetrK » čtv 14. čer 2018 18:20:02

Myslím že to bude jak píšeš Petře. Částka 1€ totiž nedává smysl, na nějaký silniční poplatek je nízká a info o něčem takovém skutečně nikde není.

Chlápek byl takový, no jak to říct, od pohledu "trhan", prostě vypadal jako bezdomovec. Furt opakoval "1 Euro" a jinak nějaké vysvětlení žádné.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana

Zpět na „Doprava“