Covid a cestování v roce 2021

PetrK
Administrátor

Re: Covid a cestování v roce 2021

Příspěvekod PetrK » pon 03. kvě 2021 1:03:10

Hlavně se nechat poslušně naočkovat a potom stejně platit za testy. Jo byznys je byznys https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dovolena-u-more-se-kvuli-testum-prodrazuje-o-tisice-vcetne-chorvatska-152498

Ještě se to samozřejmě 100x změní, ale stejně mám pocit, že letošní sezóna dopadne pro chorvaty hůře než loňská.

Aktuální čísla:
Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 944 nových případů infekce virem SARS-CoV-2 a počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes celkem 13 152. Mezi nimi je 2223 pacientů v nemocnici, z toho 240 na respirátoru.
To jsou ale údaje za neděli 2.5.2021, kdy se samozřejmě méně testuje.

Za předchozí dny jsou údaje následující:
středa 28.4.: 2904 nových případů
čtvrtek 29.4.: 2439 nových případů
pátek 30.4.: 2007 nových případů
sobota 1.5.: 2046 nových případů
neděle 2.5.: 944 nových případů

Když se podíváme v tomto článku na grafy, tak zatím nic moc optimistického, bohužel.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » pon 03. kvě 2021 9:39:37

No každý píše co ho napadne. Tady je k 1.5. oficiální zpráva na úrovni ministerstva.
Screenshot_2021-05-03-09-43-51-031_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2021-05-03-09-37-05-444_com.android.chrome.jpg

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 04. kvě 2021 11:14:10

Tak jsme si všichni naivně mysleli, že bude stačit očkování a Covid pas a hurá k moři. Jenže ono to zřejmě stačit nebude. Ještě k tomu nedobrá čísla Covidových statistik z Chorvatska. Ale neházejme flintu do žita, 100x se to ještě změní.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 04. kvě 2021 20:48:54

No, já měl odjíždět koncem tohoto týdne, takže pro mě už je změna jasná: Za cca 370 (možná..)
:beer2
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 16. kvě 2021 14:10:38

Za posledních 24 hodin je evidováno 480 nových případů infekce, 21 lidí zemřelo, 1 113 lidí se zotavilo.
Počet aktivních případů v Chorvatsku je celkem 6232. Mezi nimi je 1675 pacientů v nemocnici

V neděli vydalo Národní velitelství civilní ochrany prohlášení s nejnovějšími údaji o stavu epidemie koronavirem v Chorvatsku:

- Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 480 nových případů infekce virem SARS-CoV-2 a počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes celkem 6232. Mezi nimi je 1675 pacientů v nemocnici, z toho 181 na respirátorech. 21 lidí zemřelo.
Od 25. února 2020, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ infekce, bylo zaznamenáno celkem 350 390 lidí infikovaných novým koronavirem, z nichž 7 708 zemřelo, celkem 336 450 lidí se uzdravilo, z toho 1113 za posledních 24 hodin.

V současné době je v izolaci 20 160 lidí. K dnešnímu dni bylo testováno celkem 1 927 262 lidí, z toho 6 946 za posledních 24 hodin.

K 15. květnu 2021 bylo spotřebováno 1 346 991 dávek vakcíny. Doposud bylo alespoň jednou dávkou očkováno 1 039 233 lidí, z nichž 307 758 dostalo obě dávky. K 15. květnu bylo spotřebováno 36 535 dávek vakcíny, uvádí se v prohlášení.

Zdroj: Jutarnji list
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 16. kvě 2021 14:34:32

Číšníci, řidiči MHD, ostraha, sousedé - každý bude mít kontrolu nad tím, jestli máte průkaz covid
Od 1. června bude u vstupu do uzavřených prostor vyžadován QR kód ke kontrole stavu covid osoby.

Digitální zelený certifikát, kterému hovorově říkáme covid-pas - cenný dokument, se kterým od 1. června budete moci cestovat přes hranice a vstoupit do vnitřních prostor, jako jsou restaurace a kluby nebo akce, které zahrnují shromažďování velkého počtu lidí, jako je koncerty - ve skutečnosti bude QR kód, který si každý bude moci přečíst a zkontrolovat jeho majitele: Každý občan si bude moci zdarma stáhnout aplikaci pro kontrolu stavu covid, a pokud to majitel QR kódu umožní, bude mít každý možnost zkontrolovat, zda je bezpečné setkávat se s touto osobou bez respektování opatření, to znamená, zda byla osoba očkována proti koronaviru oběma dávkama, měla v posledních šesti měsících covid-19 nebo zda neměla negativní test starší než 48 hodin.

Organizátoři akcí i majitelé zařízení tak budou moci kontrolovat stav svých hostů nejjednodušším možným způsobem, téměř stejně jednoduše jako v některých institucích se nyní měří teplota u vchodu. Každý číšník, řidič MHD, ostraha u vchodu do klubu nebo soused, který vás zve na večeři, bude mít umožněnu technickou kontrolu. Podle oznámení národního štábu se budou moci během sezóny zúčastnit pouze lidé s pasem covid: ti, kteří odmítnou zadat svůj QR kód u vchodu, pokud se ukáže, že ho nemají nebo již neplatí, organizátoři na akci nepustí.

Přitom, jak jsme se dozvěděli, bude soukromí osob maximálně chráněno: Osoba, která zkontroluje QR kód, nezná jméno a příjmení majitele pasu covid. Po přečtení kódu na mobilním telefonu osoby provádějící kontrolu se zobrazí pouze čtverec zelené nebo červené barvy. Zelený čtverec bude znamenat, že vlastník QR kódu má platný digitální certifikát covid, a červený, že ho nemá.

O schválení aplikace pro ověření QR kódu již bylo požádáno z Google Play nebo App Store a ty budou k dispozici ke stažení zdarma za pár dní. Kontrola se nebude vztahovat pouze na občany Chorvatské republiky, ale naše databáze budou propojeny s evropskými a bude zkontrolován také stav turistů. Rakousko by mělo jako první zavést podobnou aplikaci v EU příští týden. Občané budou moci získat jejich potvrzení, tj. QR kód, prostřednictvím e-služby na portálu e-Citizens a certifikáty v papírové podobě budou vydávány ve 150 pobočkách chorvatského institutu zdravotního pojištění.

Systém v celé EU:

Osvědčení o testování, zotavení a očkování se vydávají na základě záznamů všech tří kategorií vedených ministerstvem zdravotnictví. Osvědčení o zkoušce bude možné vydat ihned po negativním testu PCR nebo antigenu. Osvědčení o uzdravení, pokud existují záznamy o pozitivním testu covid-19, a osvědčení o očkování po dvou týdnech očkování druhou dávkou vakcíny covid-19 - vysvětleno ministerstvem.
Ministr vnitra a náčelník štábu Davor Bozinovič uvedl, že v současné době se soustředí na řadu jednání v rámci Výboru pro zdravotní bezpečnost, expertních rozhovorů, o nastavení celého systému v členských státech EU.

Technická část byla všemi účty úspěšně dokončena, ale stále zůstává otázkou, zda jsou zadána všechna data našich občanů. Jmenovitě se stále stává, že občané jsou pozváni k očkování, přestože již byli očkováni, takže není jasné, proč tyto údaje nebyly zadány. Hovory dorazily také k těm, kteří jsou v současné době pozitivní a jejich lékaři byli o této nemoci informováni, to znamená, že mají pozitivní potvrzení testu. Takže do vydání elektronického zeleného certifikátu je pro naše občany nejdůležitější mít potvrzený status.

Podle dostupných údajů má v současné době podmínky pro zelené osvědčení jen něco málo přes 630 000 občanů, s výjimkou těch, kteří se testu zúčastnili za posledních 48 hodin. Podle ministerstva zdravotnictví bylo 12. května v Chorvatsku 332 669 občanů, kteří se za posledních šest měsíců nakazili covid-19. K včerejšku dostalo obě dávky vakcíny 300 847 lidí.

Faktem je, že velká část občanů, kteří jsou nyní očkováni první dávkou, bude znevýhodněna, protože na očkování druhou dávkou musí čekat čtyři (moderna), šest (Pfizer) nebo dokonce 12 (AstraZeneca) týdnů , plus další dva týdny poté, co očkování ukončili a na základě toho pak budou v „zelené“. Třetí kategorie, kterou jsou lidé s negativní PCR nebo rychlým antigenním testem ne starším než 48 hodin, bude mít nejvíce omezení, protože po dvou dnech jejich zelený certifikát zčervená.

Datum spotřeby, použitelnosti:

Testování bude vždy k dispozici, ale testovací certifikát má nejkratší dobu trvání. Cena také bohužel neklesne a to ani za předpokladu, že bude poptávka po testování vyšší, protože je důležitá dostupnost komponent na trhu potřebných pro testování - vysvětluje ministerstvo zdravotnictví. Proto doporučují očkování všem dospělým občanům, protože, jak se říká, trvalejší mobilita, snazší přístup ke všem událostem, kde se shromáždí větší počet lidí, a nakonec tak dříve dosáhneme dosáhneme kolektivní imunity.

Zdroj: Jutarnji list
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 16. kvě 2021 14:51:27

Po návratu z Chorvatska bez karantény. Možná už od příštího týdne

Tady musím říct, že název článku je poněkud zavádějící. V současné době platí, že po návratu z Chorvatska (vysoce riziková země) je nařízená karanténa, kdy až po pěti dnech izolace je možné podstoupit PCR test. Tím, že Chorvatsko bude zařazeno o stupínek níže - do rizikové země, změní se pouze to, že na PCR test nemusím čekat 5 dnů, ale mohu jej podstoupit ihned po návratu. Viz. tento odstavec v článku:
Právě tento přesun Chorvatska v české cestovatelské mapě z tmavě červené (velmi vysoké riziko), do červené (vysoké riziko) je klíčové. Stále sice bude nutné v sebeizolaci počkat na výsledek PCR testu, ten bude ovšem možné si udělat kdykoliv po návratu, a ne až po pěti dnech.

Tomu tedy opravdu říkám usnadnění :smiley-irre . Ano, odpadlo těch 5 dnů karantény před PCR testem, v praxi se ale toho zase až tak moc nezmění, stále jsme po návratu v situaci, kdy nelze nic na nejbližší dny naplánovat, neboť nic - žádný termín předem s jistotou neznáme. Nyní jsem musel být po návratu 5 dnů v karanténě, objednal jsem se tedy po návratu ihned na test s termínem za 5 dnů, což je reálné. Nyní přijedu, ihned se objednám na PCR test ale taky se může stát, že nejbližší termín bude například za 3 dny, tudíž ve skutečnosti ušetřím 2 dny a nikoliv 5 dnů.
Z dovolené se vracíme zpravidla o víkendu, toto "zmírnění" opatření v praxi ovšem stále znamená, že v žádném případě nemůžu jít v pondělí do práce, ba dokonce nemůžu si jít po návratu z dovolené vlastně legálně ani koupit pečivo či další potraviny a podobně. Určitě na mě nikdo nečeká, aby mě hned po návratu udělal PCR test, musím se objednat (termíny jsou různé) a po provedeném testu následně vyčkat na výsledek. V ideálním případě tedy další 2 dny dovolené, to pouze teoreticky, avšak v praxi téměř jistě déle. Cokoliv naplánovat, například nahlásit zaměstnavateli přesnou délku dovolené předem je něco, jako věštění z křišťálové koule. Pokud je z povahy zaměstnání nezbytné, abych termín předem a přesně uvedl, pak stále platí to, že si dovolenou musím pro jistotu nahlásit o týden delší než by za normálních okolností bylo potřeba.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 16. kvě 2021 15:56:07

Za mě je to vcelku jasné. Zda jsem prodělal Covid nevím, chci si jen tak pro své info nechat udělat test na protilátky, ovšem i kdybych jich měl na rozdávání, je mě to houby platné, neboť prokázání o prodělané nemoci je nelogicky možné pouze pozitivním PCR testem. Holt o zdraví tu až tak nejde, důležité jsou prachy. Očkovat se nemám zatím potřebu, zrátka zatím nechci. Zbývá pouze testování, které má ovšem platnost pouze 48 hodin, což je v praxi na dovolené o ničem.
A abych si na dovolené mohl zajít do restaurace pouze s nějakou aplikací v mobilu nebo papírem, děkuju nechci. A pokud se podmínek po návratu domu týká, ačkoliv stále pracuji, tak ve skutečnosti jsem už v důchodu, takže zůstat nějaký den doma navíc by nebyl pro mě problém. Problém by to ovšem byl pro mojí druhou polovičku.

Když to tedy shrnu, tak ačkoliv je Chorvatsko mojí skutečně srdeční záležitostí, podmínky platné pro tento rok jsou pro mě nepřijatelné a přežiju to i bez něj. Že chorvaté do letní sezony současná nepříznivá čísla stáhnou a to za jakou-koliv cenu, je jasné, protože na turismu jsou životně závislí. Současně je ale nezpochybnitelné, že daná opatření budou v platnosti minimálně po celý letošní rok a nic se na nich nezmění.

Nejsnažší cestou je samozřejmě očkování. Ovšem existuje spousta lidí, co Covid prodělala lehce, zůstala na pár dnů doma jako u běžného nachlazení a žádný PCR test nemá. Zato má množství vlastních protilátek, u kterého se očkování nedoporučuje. Přesto se mnozí nechají očkovat a podstoupí tak jaké-koliv zdravotní riziko jenom proto, aby mohli na dovolenou k moři. Což já, ačkoliv také milovník Chorvatska, upřímně nechápu. Ale je to samozřejmě pouze můj názor, nic víc.
Petr

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » úte 18. kvě 2021 6:51:15

Nechci, agitovat za očkování. Covid jsem prodělal 2x. Poprvé v říjnu, podruhé v dubnu. Ani jednou jsem neukončil v nemocnici. Poprvé mi trvalo pět měsíců, než jsem se s tím srovnal. Kašel horníka, únava. Teď jsem opět zpátky. Na očkování jdu v nejkratší možné době po covidu 22.5.
Souhlasím s covid pasy. Tři skupiny. 1.Očkování, 2.Nechtějí se očkovat, 3. Nemohou se očkovat. S tím, že ti co se nemohou očkovat mají nárok na nějaké množství PCR testu, kde to platíme všichni. Pokud jedu do tropických zemí tak to tak je od nepaměti.

Zpět na „Ostatní“