Ceny v Chorvatsku

Schimi

Re: Ceny v Chorvatsku

Příspěvek od Schimi »

Turisté v Zadaru šli na zmrzlinu a zaplatili 1200 kuna 018

Čtyřletá rodina s dětmi letos ze Zadaru přináší neuvěřitelně ošklivý a nepříjemný obrázek. Byli v pohodě (alespoň si mysleli) a šli do centra města na zmrzlinu. A pak tu bylo několik úžasných věcí a pro chorvatský cestovní ruch taková typická situace. - Za nesprávné parkování jim byla udělena pokuta 400 kn. Zničili auto bodcem, který je stál 350 kn, a nabíjeli je denní jízdenkou 150 kn. Ale to není všechno....

Pročitajte više na Dalmacija Danas: http://www.dalmacijadanas.hr/nevjerojat ... 1-200-kuna © dalmacijadanas.hr
JirkaD

Příspěvek od JirkaD »

Chystám se v září na týdení pobyt v Chorvatsku a mám v plánu několik výletů autobusem po okolí. Nevíte někdo, zda existují v Chorvatsku v autobusech slevy pro děti či důchodce?
Danielak

Příspěvek od Danielak »

Chorvati jsou v tomto někdy opravdu docela vtipní a člověk si musí všechno hlídat a pokud možno si všechono zajistit sám a hlavně po nich nic nechtít, jinak se nedoplatí. Jen 2 lehátka a případně slunečník na den za něaké skoro 3 stovky? Haha. Ale je to o tom, jak moc jste je ochotni podporovat a co jste ochotni udělat proto, aby ste se dostali na krásnou pláž- my jezdíme v posledních letech jen na Cres, kde jsou služby minimální, ale zato příroda a pláže jsou o to krásnější. Slunečník jsem koupil skládací u nás, jídlo a pití si nakoupíme v místním supermarketu a máme úžasnou dovolenou za přijatelné náklady.
Schimi

Příspěvek od Schimi »

Chorvatsko přijme euro. Pro Čechy tak může výrazně zdražit, až o desítky procent

https://faei.cz/chorvatsko-prijme-euro- ... .sznhp.box

- Bylo rozhodnuto, že centrální směnný kurz kuny za euro bude 7,53450 kuna - řekl Plenkovič

V souvislosti s tímto směnným kurzem bude až do zavedení eura povolen pokles nebo zvýšení směnného kurzu kuny maximálně o 15 procent. Jinými slovy, 7,53450 kuna za euro je centrální kurz, za který budeme kunu vyměňovat za eura, oznámila ECB.
Pošťák

Příspěvek od Pošťák »

Včera večeře u Škojera. Mořský vlk, příloha a pití. 2500 Kč. Ryba 1 klasa 350 kuna 1 kg. Bylo to dobré, ale denně by to nešlo. Boloňské špagety 90 kn. Já to nejím ani za 30, ale je to všude, tak pro srovnání.
PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

Tak jaké jsou letos ceny potravin. Po příjezdu do Žuljany ve čtvrtek mě domácí říkal, že ceny potravin stále rostou. V pátek jsem jel, jako obvykle, na nákup do Konzumu v Orebiči. Připravoval jsem se na nejhorší, no ale, nevím. Dražší je hlavně pečivo a některé mléčné výrobky, ale celkově mě to připadá plus mínus skoro stejné jako v minulosti. Na nás v Česku to zdejší zvýšení cen rozhodně nemá, my se můžem u některých komodit jídla pochlubit zvýšením o desítky procent, mnohdy i o 100% například. To jsem tady zatím nezaznamenal.

Za tento nákup jsem v Orebiči v Konzumu dal 566HRK = 1900Kč:
20220520_173535.jpg
Například:
  • Chléb bílý (veka) 500g 13HRK / 44Kč. Dnes ve Studenaci v Žuljaně 10,99HRK / 37Kč. V roce 2018 jsem zde platil 6,99HRK ale například v r. 2016 byla cena až 10,50HRK
  • Máslo Dukat 250g 22,67HRK / 76Kč. Dnes koukám ve Studenaci v Žuljaně 20,99HRK / 71Kč. V roce 2017 jsem za něj platil 19,50HRK, v r. 2017 pak 25HRK
  • Rybí prsty 300g 19,50HRK / 65Kč. V roce 2017 stály 16,50HRK
  • Rybí filety obalované mražené, cena za 1kg 60HRK / 200Kč. V roce 2018 to bylo 67,50HRK.
  • Olivový olej Zvijezda 0,75l 53,88HRK / 181Kč. V roce 2016 jsem platil 51HRK, v r. 2017 61HRK.
  • Vejce 10ks 18HRK / 60Kč. V roce 2018 jsem platil 14HRK
  • Jogurt ovocný 4,29HRK / 14Kč, Jogurt bílý 2,69HRK / 9Kč
  • Kuřecí prsa chlazená, cena za 1kg 55HRK / 183Kč. V roce 2018 jsem platil 77HRK
  • Pivo Karlovačko 0,5l plech 10,50HRK / 36Kč. V roce 2018 také 10,50HRK.
  • Rajčata 1kg 12,99HRK / 44Kč. V roce 2018 jsem platil 14HRK
  • Cibule 1kg 6,99HRK / 24Kč. V roce 2018 jsem platil 5HRK
To jenom pár příkladů, malé porovnání mám, protože ceny některých komodit si od r.2008 píšu. Je to stejně jenom hrubě orientační, protože ceny jsou v každém prodejně různé, někdy zas člověk koupí něco v akci a podobně. Ale jenom z tohoto hrubého srovnání mě rozhodně nepřipadá, že zdejší ceny by se nějak dramaticky změnily oproti minulosti. Spíš bych to řekl tak, že ceny tu jsou v některých případech už obdobné, jako u nás. Tady bylo vždy dráž, ale u nás v Česku už ty zdejší ceny statečně doháníme.

Výrazný cenový rozdíl je hlavně stále v pití. Zatímco u nás koupím vodu jemně perlivou za nějakých 10 až 15Kč, bez příchutě i za méně, tady stojí jemně perlivá bez příchuti spolehlivě 10 a více HRK = 34Kč a více. Obdobně nějaká Pepsi v plechu a podobně. Pití zde bylo vždycky předražené a proto ho již dávno vozím zásadně sebou, auto to uveze, to je právě ta výhoda vlastní dopravy. Vozím sebou pití, kávu, nějaké sladkosti, něco koření apod.. Zbytek pak už samozřejmě tady, jako je pečivo, vejce, mléčné výrobky, maso, uzeniny, ovoce, zeleninu a tak podobně.

Vařím si sám, do restaurace tu jdu tak jednou nebo dvakrát za celý pobyt, jen tak pro zpestření. Ceny v restauracích letos zatím neznám a raději je ani vidět nechci :smiley-doh . V Žuljaně je zatím vše zavřeno, turisté začnou jezdit až od června.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana
PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

Tedy levný nebyl ten rohlík na obrázku, ten byl za 4,29HRK / 14Kč. Ale tak pečivo je drahé všude že.
20220520_174611.jpg
Jinak v Orebiči vyrostl hned vedle Konzumu velký supermarket TOMMY. Prý je tam levněji než v Konzumu, to pojedu prozkoumat asi dnes :laugh
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana
PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

Hypermarket TOMMY Orebič. Parkoviště má hned vlevo od Konzumu:
20220524_164845.jpg
20220524_164851.jpg
20220524_164954.jpg
Levněji než v Konzumu tam u některých položek je, u některých je to plus mínus stejné. Například máslo DUKAT tam bylo za 20HRK, v Konzumu za 22,67HRK. O něco levnější byly i rybí prsty a pod.., ale zase nic až tak zásadního.
Co je ale důležité, že tam je až neuvěřitelný výběr všeho, sortiment je zkrátka o poznání mnohem širší, než v Konzumu. Je tam i řezník / pult s uzeninami a masem, takže třeba maso není nutné kupovat balené. Jediné, co byla naprostá bída, byla zelenina a ovoce. Od všeho pouze zbytky, z ovoce a zeleniny jsem nekoupil vůbec nic. Možná jsem tam byl ve špatný den, nebo že jsem tam byl až odpoledne, nevím. Jinak ale spokojenost. Od nápojů přes koření, maso, mléčné výrobky, mražené zboží, pečivo atd. atd.. obrovský výběr.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

Ještě doplním:
V sobotu jsem byl ve Splitu na letišti, při cestě zpět do Žuljany jsem se stavoval v restauraci "Gostionica Šampion", která je hned u silnice, kousek před Brelou. Vepřový řízek 220g + zelenina + hranolky 80 HRK (za stejnou cenu je i kuřecí řzek 220g), domača juha 35 HRK. A například "Čevapi" bylo za 75 HRK.

Restaurace RIVA Žuljana - Pizza JUMBO pro 2 osoby 110 HRK, točené pivo Karlovačko 0,5l 20 HRK
20220529_203242.jpg

Pizzerie u přístavu v Trpanji: Pizza od 26 do 80 HRK, například Margarita 43 HRK, Napolitana 45 HRK, Dalmatinska 55 HRK. Pivo točené Karlovačko 0,5l 19 HRK, CocaCola 0,2l 18 HRK.

Zmrzlina kopeček - Orebič i Trpanj 10 HRK. V Orebiči mě ve známé zmrzlinárně zaujala otevírací doba:
20220529_180243.jpg
20220529_181929.jpg
Řekl bych, že ceny jsou plus mínus podobné, jaké pamatuji. Až možná na tu zmrzlinu, při mé poslední návštěvě v r.2018 stál kopeček 7 HRK.

Restaurace mě zatím nepřekvapily, úroveň tradiční, jako vždy. Restaurace "Gostionica Šampion" před Brelou: domácí polévka, měla to být hovězí s nudlemi. Minulý týden jsem si udělal koupenou "domáči juhu" v sášku, od Podravky. Tak tato v té restauraci byla na chlup stejná, barvou, nudlemi i chutí :rolleyes . U řízku bylo na jídelním lístku napsané maso + zelenina + hranolky. Tak ze zeleniny tam byl pouze miniaturní lístek salátu a na něm kolečko z citronu.

Já tu restaurace moc nevymetám, bohužel vždy kam náhodou vlezu, tak se opět přesvědčím, že kvalita a často ani obsluha těm cenám zkrátka neodpovídá. V r.2018 jsme byli v konobě Portun, co je před tunelem Dingač. Dali jsme si rybu, brambor atd... Nechci ani vzpomínat, kolik jsme za to zaplatili, každopádně do Žuljany to mám cca 15-20 minut a když jsme přijeli, rychle jsem začal dělat večeři protože v té konobě jsem si předraženě jenom podráždil žaludek, neboť jsem měl po té jejich večeři hlad jako herec, jak se říká. Když jsme pak při zpáteční cestě spali v Oroslavje v hotelu Zagi, tak o snídani se raději ani nebudu zmiňovat. Personál to měl totálně v paži, takže opět v podstatě zklamání.

Letos v naší oblíbené pizzerii v Trpanji, no nevím, takové nějaké všechno ušmudlané, včetně obsluhy. Už to není co bylo, navíc WC raději vůbec nepoužít, pisoár byl přikrytý igelitem a mísa byla bez funkčního splachování. Neuvěřitelné.

Když jsme v r.2018 projížděli navíc ještě BIH, Srbsko a Černou Horu, tak tam jsme se stravovali pouze v restauracích a kam jsme vlezli, všude jídlo doslova luxusní. Pokud jde o polévku, tak skutečný poctivý telecí vývar se skutečnými nudlemi, plný zeleniny a masa. Druhé jídlo to samé, vždy jsem si extrémně pochutnal. V Bosně to bylo navíc za hodně sympatické ceny, ale o to ve své podstatě tak nejde. V Černé Hoře to bylo o něco dražší, ale člověk to rád zaplatí, když se skutečně nají a navíc si pochutná. To samé ve Slovinsku, úroveň služeb úplně jinde než v Chorvatsku prostě.

Ale nestěžuji si, jenom konstatuji svou dosavadní zkušenost. Kvůli restauracím na dovolenou nejezdím, samozřejmě. V Chorvatsku vařím sám a jsem spokojen, ceny potravin v krámě jsou podobné jako u nás, v Česku už ty jejich ceny dávno směle doháníme. Občas jenom záleží, kde co člověk koupí. Mě nyní zaujala třeba cena másla DUKAT 250g, Konzum Orebič 22,67 HRK, pak v Tommy 18 HRK, ve Studenaci v Žuljaně jsem během dvou týdnů už viděl tři ceny, nejdříve 20 HRK, pak v akci za 16 HRK a dnes najednou 24 HRK. Tož tak :wink
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

Ceník restaurace ANKORA v Žuljaně:

20220604_204207.jpg
Ceny jsou podobné plus mínus i jinde, takže je to takové malé info o cenách v restauracích. Jinde bylo například točené Karlovačko za 20 HRK, ale v Žuljaně je bezkonkurenčně nejlepší, takže o 2 Kuny dražší mě nezabije, proč ne. Počet piv, které si dám v restauracích za celou dovolenou, spočítám přibližně na prstech jedné ruky :laugh2

Tady se ale musím trochu zastavit s malou poznámkou, protože v předchozím příspěvku jsem restaurace v Chorvatsku trošičku znectil. Restaurace Ankora v Žuljaně je v mých očích takovou světlou výjimkou. Starší pán, zřejmě pan majitel, tak toho zde pamatuji již od roku 2001, kdy jsem zde byl poprvé. A vždycky jsem říkal, že je to prostě taková poctivá "stará škola". Všechna čest. A co pamatuji, kdykoliv jsem si zde dal nějaké jídlo, vždy skvělé, výborně ochucené a upravené. No a pivo - točené Karlovačko, jednoznačně nejlepší, co jsem si kdy v nějaké restauraci v Chorvatsku dával. Není zkrátka točeno Karlovačko jako točeno Karlovačko, tady je vidět že velmi záleží na tom, jak se o to kdo stará a možná i jak ho umí natočit.

Restaurace je otevřená asi 2 dny, otevírá se vždy až začátkem června. Co jsem tu 4 roky nebyl, opět doznala malých změn. Nové stoly atd.., vše vzorně upravené, na první pohled je zřejmé, že se o ni starají skutečně pečlivě. Podvečerní posezení naprosto úžasné, co víc si přát:
IMG-20220604-WA0010.jpg
20220604_205738.jpg
20220604_205733.jpg
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

V Žuljaně hned vedle Studenace otevřeli nové občerstvení. Pití, palačinky, zmrzlina... Dnes při cestě na pláž jsem si zde dal zmrzlinu, kopeček 12 HRK, tedy o 2 HRK dražší než v Orebiči, Trpanji nebo Stonu. Ovšem po prvním líznutí jsem myšlenku na předraženou zmrzlinu okamžitě zavrhnul. Ty dvě "kuňky" navíc, oproti konkurenci jinde, si velmi rád zaplatím, protože ta zmrzlina zde v Žuljaně je prostě bezkonkurenčně nejlepší, co jsem tu kde měl. Ochutnal jsem v Orebiči, Trpanji i ve Stonu. Všude vypadaly hezky, ale prostě takový standard, který kolem smetany sice projel, ale v trošičku rychleji jedoucím vlaku. Není to už co bývalo, stejnou si dám i u nás.
Zmrzlina v Žuljaně skutečně smetanová, poctivá, jakou jsem už dlouho nikde nejedl :palec_nahoru
Petr

medo

Příspěvek od medo »

Bistro Ankora v Žuljane má výborné domáce červené víno, ten starší pán je majiteľ , je to rodinná firma, víno je z jeho vlastnej produkcie.
Gabi109

Příspěvek od Gabi109 »

Aktuálne ceny základných potravín v Chorvátsku - pripravila som pre vás video o cenách v letnej sezóne 22 : youtu.be/MBdG5n_-FPw
Schimi

Příspěvek od Schimi »

Kdyby se chtěl někdo levněji najíst, tak zde mám tip, jak to zvládnou při nákupu v Plodine, pokud toto bistro provozuje. Zde konkrétně Labin na Pule.
20220709_140338.jpg
Schimi

Příspěvek od Schimi »

Levné Chorvatsko? Zapomeňte. Drahota dopadla i na dovolenkový ráj. Češi: „Příště už nepojedeme.“

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udal ... edeme.html

Chorvatsko v podstatě nikdy nebylo vůbec levné, ale spíše drahé. Jenže pro našince velmi dobře dostupné autem, vhodné pro ty co neumí žádný jazyk a mentalita taky vyhovuje, příroda a moře taky pěkné. Jenže věčné diskuze na různých fórech jak jsme s kdečím vyjebali, kolik jsme ukecali na ubytování, na čem jsme ušetřily, kde mají nejlevnější pivo, kolik plechovek piva jsme dokázali vměstnat do kufru auta a kam zatočit pro levné PHM jen podporují názor, že se jedná o sociální dovolenou pro statisíce chudých lidí. Jenže to není ani z daleka pravda. Chorvatsko není a nikdy nebylo levné. Nevím kde si to autor vycucal z prstu.
PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

JJ Schimi, úplně souhlasím s tím, co jsi napsal.
Chorvatsko přeci nikdy nebylo levné. A pokud jde o potraviny, tak bych skoro řekl že je nyní v porovnání s cenami u nás levnější než před lety, protože v cenách potravin jsme se jim už dávno vyrovnali a nebo je dokonce předběhli. Si stěžují že je tam dražší všechno o 20 až 25%, pak nechápu, proč si nestěžují na drahotu u nás? Tady se ceny zvedají v klidu až o 100% u mnohých komodit a nikdo se tomu nějak moc nepodivuje.

Jestli si v tom článku někdo stěžuje, že je dovolená vyšla až o 15 tisíc víc než dříve, tak ať si spočítá, o kolik by zaplatili u nás za dovolenou víc, ať jde o ceny ubytování, potravin či stravování v restauracích apod.. Do Chorvatska mě to vyjde poněkud dráž hlavně díky vzdálenosti a tedy cenám PHM, které jsou nyní násobně dražší než v minulosti. Ovšem tak tomu je dnes všude přece, v celé Evropě, takže s tím už se holt musí počítat.
Petr

Schimi

Příspěvek od Schimi »

Včera nákup nějakých věcí ve velkých supermarketech v přilehlém městečku a ceny jako u nás +- nějaké ty nevýznamné drobné. V podstatě se to týká celého portfólia zboží, nemá smysl vozit sebou už vůbec nic, pokud člověk není vrták a nehoní nějaké ty drobné rozdílové muně z akcí, k dosažení té vysněné pocitovky, že na nákupním košíku ušetřil do padesáti korun. I když po 33 letech stále ještě honíme hyperaktivní STBáky, tak cenově se nám to už nějak srovnalo a jsme po 33 letech cenově "konečně v Evropě" :icon_puke
.
Odpovědět