Dovolená Chorvatsko květen? Počasí, oblečení, voda

Jindra

Dovolená Chorvatsko květen? Počasí, oblečení, voda

Příspěvekod Jindra » čtv 06. úno 2020 13:23:30

Běžně jezdíme do Chorvatska ve druhé polovině června a přijde nám to jako ideál, ale letos nás tento měsíc čekají nějaké výraznější povinnosti, takže bysme se do Chorvatska nedostali. Přes hlavní turistickou sezónu se nám moc nechce, takže zvažujeme jet už v květnu s tím, že bychom dopředu nic neplánovali a počkali na dobrou předpověď počasí (oba si dovolenou můžeme zařídit prakticky ze dne na den). Díval jsem se, že je levnější ubytování, mělo by být všude zeleno, ale rádi bysme se přece jen taky vykoupali a trochu se opálili. Nejezdí někdo do Chorvatska takto brzy a pokud ano, dá se už v květnu aspoň občas koupat, užít si večerní procházky jen tam v kraťasech a šatech apod., nebo něco takového nehrozí?

Hanala

Re: Dovolená Chorvatsko květen? Počasí, oblečení, voda

Příspěvekod Hanala » čtv 06. úno 2020 13:32:01

My jsme řešili něco podobného někdy před 2 roky, nakonec jsme vyrazili tuším předposlední týden v květnu a byla to má nejlepší dovolená v Chorvatsku a možná i celkově. Ale musím řáct, že jsme byli až úplně na jihu, kde byl teplejší vzduch i voda. Koupali jsme se s vyjímkou jednoho dne celý týden, pohoda, prázdné pláže, před den plavky, navečer letní šaty a procházky okolo pobřeží. Musím říct, že tam byla úplně jiná atmosféra, než v hlavní sezónu. Ale bylo to o tom, že byla hodně teplá druhá polovině května a nic jsme neplánovali- jen jsme čekali, jak bude vypadat počasí + jeho předpověď na dalších pár dnů a když se vše zdálo OK, tak jsme vyrazili. Takže Chorvatsko v květnu ano, ale je třeba sledovat vývoj počasí a taky vody (na několika místech v Chorvatsku měří pravidelně teplotu vody- hodnoty se dají najít na internetu).

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 06. úno 2020 21:03:18

Ano, jak píše Hanala, před 2 roky byla skutečně hodně teplá druhá polovina května a také první polovina června. Na přelomu května a června jsme se po cestě zastavili v Černé Hoře kousek před Budvou, že se vykoupeme. Když jsem vlezl do moře, tak jsem té teplotě vody skoro nevěřil, tak teplé moře jsem zažil málo kdy. Obdobné to bylo pak na Pelješaci v Žuljaně. Ale je to přeci jenom na jihu. Pamatuji že když jsme někdy kolem 14.června odjížděli, tak zakrátko po našem odjezdu se ochladilo a jak jsem to pozoroval, teplota moře výrazně klesla a delší dobu tam bylo počasí dosti špatné. Takže my jsme vlastně ten konec května a začátek června hezky vychytali, teplo a počasí naprosto super. Kdybychom jeli ve druhé polovině června, jak obvykle jezdíme, moc radosti by nám počasí neudělalo. Takže ono je to těžké, počasí se neustále mění a každý rok je to samozřejmě jinak.

Já letos odjíždím na Pelješac kolem 10.května a měl bych tam být až do poloviny června. A věřím, že květen si tam určitě užiju, z počasí strach nemám, teplo určitě bude. Moře bude nepochybně ještě chladnější, ale kdyby bylo počasí jako před 2 roky, tak ve druhé polovině května by to už mohlo být i pro mě, který do chladnější vody leze půl hodiny :laugh
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 06. úno 2020 23:53:21

Minulou sezónu jsme byli v půlce května na Krku a to se teda vůbec počasí nevyvedlo, 3 dny celkem pěkně a pak přišla zima, vítr, občas déšť. Koupal jsem se jednou na zapřenou voda 16C a dokonce mi místní v květnu ukázali, že mají i oteplené bundy, to byla extrémně nepovedená půlka května. Takže opravdu sledovat počasí, sbalit se a vyjet dle aktuálního počasí. Jinak raději mimo hlavní termíny upřednostňuji září, ale to je jiné téma.
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Jaman

Příspěvekod Jaman » pát 06. bře 2020 13:52:58

Osobně bych taky spíše počkal na září, ale pokud máte možnost se sebrat prakticky ze dne na den a vyrazit, tak bych ten květen nezatracoval. Osobně jsem byl jednou v Chorvatsku v dubnu především kvůli Plitvicím s tím, že jsme byli i u moře na kajaku a musím říct, že tam bylo nádherně. ˇUplně jiné Chorvatsko, než to, které zná člověk v hlavní sezóně- prakticky žádní lidi, klid, pohoda a všechno krásně zelené.

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » ned 08. bře 2020 23:17:53

Na Mljetu jsem se koupal 30.dubna v Malém jezeře a voda jak kafe cca 24 stupňů.

Zpět na „Ostatní“