Příhody, Onemocnění, Karantény....

Schimi

Re: Příhody, Onemocnění, Karantény....

Příspěvekod Schimi » pát 26. čer 2020 11:20:11

Chorvaté to myslí s bojem s Coronou a se záchranou alespoň části sezóny naprosto vážně.....Policisté zadarského policejního oddělení provedli 58 kontrol předepsané izolace převážně z tenisového Adria Tour a zaznamenali jedno porušení tohoto opatření......
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 26. čer 2020 13:12:11

Schimi píše:No Covidu se tolik nebojím, nemyslím, že mě tam čeká větší nebezpečí nakažení než doma. Ale jak říkáš padnout do jejich karantény a dostat se někam do karanténního střediska, v lepším případě si dál platit AP není úplně nejlepší závěr dovolené............

Přesně tak. Jsem přesvědčen, že pokud člověk nejede na nějaká přelidněná místa, pokud jedu do apartmánu a nikoliv do hotelu, tak nebezpečí nakažení na této dovolené je naopak mnohem nižší než doma. A po cestě to samé, koupím si benzín na čerpací stanici a jedu dál. Oproti tomu právě doma se setkávám každý den se spoustou neznámých lidí, ať už v práci na různých stavbách a u zákazníků, v restauraci kam chodím denně při práci na obědy, nebo někde v Lídlu a dalších prodejnách. Na celé dovolené v Chorvatsku kam jezdím, obzvlášť mimo sezonu, se setkám s naprosto nepatrným zlomkem lidí oproti tomu, když jsem doma. Takže hlavní obavou je, nepadnout do té jejich karantény.

Schimi píše:....Nicméně padlo rozhodnutí, že za týden jedeme, ženě se moc nechce, ale já jsem šéf :laugh2 Budˇse jede hned tedˇz kraje, nebo vůbec. Takže se jede. Mám už ověřeno, že v celém baráku budeme sami a letos první, po nás zase nikdo. Roušky se tam nenosí, nejsou povinné a tam kde jsou obchody atd. to nikdo neřeší, tak uvidíme jak to bude vypadat. Mám v podstatě jedinou obavu, abych se vrátil normální cestou domů a Slovinci stále neprojevovali svoji "náklonnost" k Chorvatům a nevyužívali každé záminky k naschválům, což je nyní zase na programu...........

JJ taky bych v tomto případě neměl sebemenší obavu z nakažení ale pouze z toho, aby se člověk vrátil domu normální cestou, viz. Slovinci a podobně. Tak budu držet palce, ať strávíte dovolenou v klídku a pohodě a vše dobře dopadne :wink :beer :wave
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

fantaci

Příspěvekod fantaci » ned 28. čer 2020 16:13:42

byli jsme v Živogošče do 21.6.2020 v mobilhome na pláži...naprostá pohoda bez lidí...co víme podstatná část hotelů ještě zavřena...obavy z nákazy tudíž minimální...jen pruda od Slovinců na hranicích při návratu...
živogosce pláž.jpg
živogošče pláž 5.jpg
živogošče pláž 5.jpg
živogošče pláž 2.jpg
Přílohy
živogošče pláž 4.jpg
živogošče pláž 3.jpg

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 28. čer 2020 23:23:54

Jedním slovem krása. A skutečná idylka, krásné fotky :palec_nahoru
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 02. črc 2020 21:49:12

Letošní sezona bude ještě asi zajímavá. Další strašení, tentokrát ze strany Slovinska:

Epidemiologická situace ve Slovinsku se zhoršuje: přísnější kontrola hranic, Chorvatsko již nebude na zeleném seznamu bezpečných zemí

Na odpolední tiskové konferenci k aktuální situaci, týkající se koronaviru, mluvčí vlády Jelko Kacin vysvětlil, že počet nakažených ve Slovinsku roste. V souvislosti s tím budou na hranicích zavedeny přísnější kontroly z hlediska důsledného dodržování karanténních opatření. Chorvatsko již nebude v sobotu na zeleném seznamu bezpečných zemí.

Jelko Kacin řekl, že epidemiologická situace ve Slovinsku se neustále zhoršuje. Včera bylo testováno 1 198 lidí, z nichž bylo detekováno 21 nových infekcí, nejvíce od 16. dubna a 9 pacientů bylo hospitalizováno. Zdrojem infekcí jsou buď vstupy ze zahraničí a druhým je šíření choroby v rámci země.

Mluvčí vlády vyzval Slovince, aby se v zelených i žlutě označených zemích vyhnuli davům na plážích, aby nenavštěvovali hromadné akce a především nechodili do nočních klubů, kvůli vysoké možnosti infekce.

Vláda zajistí, aby karanténní opatření byla na hranicích dodržována, aby nedošlo ke zpoždění a aby byly informovány všechny zúčastněné strany (NIJZ, ministerstvo zdravotnictví, zdravotní inspekce atd.). "Musíme to takto udělat, protože jsme zjistili, že stále více a více slovinských občanů bylo na cestě do Chorvatska, avšak navštívíli také Bosnu a Hercegovinu včetně Srbska, což jsou červené země," vysvětlil Kacin. "Infekce tak pocházejí z dovozu, naši lidé jedou do červených zemí a pak se snaží vyhnout karanténě."

Později odpoledne vláda rozhodne o změnách vyhlášky o provádění opatření k zabránění šíření koronaviru. Na hraničních přechodech, na vnějších hranicích a na kontrolních stanovištích na vnitřních hranicích Slovinské republiky. Podstatou novely bude zajištění účinné kontroly dodržování karanténních rozhodnutí a přísná kontrola vstupu do země. Hranice s Chorvatskem a Maďarskem nevyjímaje, protože podle Kacina se někteří pokoušejí vstoupit do Slovinska přes Maďarsko po návštěvě Srbska.

"Slovinští občané, kteří jsou v současné době stále v zeleném Chorvatsku, se v sobotu ocitnou ve žlutém Chorvatsku ale nebudou mít na hranicích žádné problémy." Nebudou mít problémy s karanténou, ale musí být připraveni, že se policie bude ptát, kde byli v Chorvatsku, “vysvětlil Kacin. Otázky policistů jsou odpovědí na pokusy uvést v omyl lidi, kteří nebyli pouze v Chorvatsku. V sobotu bude Chorvatsko označeno žlutou zemí.

Kacin vyzval slovinské občany, aby necestovali do Srbska, Severní Makedonie, Albánie, Bosny a Hercegoviny a Kosova, tj. Do zemí, které jsou na červeném seznamu a kde se nový koronavirus rychle šíří.

• Ve zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory je nutný zvýšený dohled
• Potřebujeme včasné a efektivní doručování karanténních rozhodnutí a kontrolu nad tím
• Slovinci jedou do zemí s červeným štítkem a poté se snaží vyhnout karanténě
• Cestujícím bude doručeno rozhodnutí o karanténě přímo na hranici, musí být jasně informováni o svých povinnostech a přijati přímo na místo, kde budou izolováni na následujících 14 dní.
Od soboty již Chorvatsko, Česká republika a Francie nebudou na zeleném seznamu bezpečných zemí pro covid-19 a do seznamu budou zařazeny Belgie a Nizozemsko.

Zdroj: https://www.dnevnik.si/1042933239/slovenija/aktualno-stanje-glede-koronavirusa-v-sloveniji
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » pát 03. črc 2020 1:13:16

No to jsem zvědavý co se z toho v pátek vyklube, spousta lidí potřebuje v pátek odjet a neví co a jak, co a v jaké podobě bude praktikováno a platit. No prostě Slovinci opět nezklamali, ale že mě to u nich překvapuje... Ovšem použili dobrou taktiku, svedli to na vlastní nedisciplinované občany :whistling

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » ned 05. črc 2020 7:48:27

Pojedu přes Maďarsko.

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 05. črc 2020 15:08:24

No tak jsem pár hodin v Chorvatsku. Na poslední chvíli po zralé úvaze, změna trasy přes Hungáro. Slovinsko jsem vynechal, byly obavy z kolon, elektronický formulář i doklad o ubytování jsem měl. Trasa z Vídně dále přes Maďary, ve Vídni mě "úspěšně " navigace navedla přes celé centrum, musím zjistit proč, už alespoň vím, že Vídeňské centrum vypadá o půlnoci jak Bagdád v poledne 018 a dále nejbližší cestou z Vídně na Szombathely, Zalaegerszeg, Nagykanizsa a Goričan. Cesta za Vídní a část Hugáro jako cesta duchů sám a nikde nikdo. Na pumpě v Hungáro mě uvítal nějaký podivný zaměstnanec, kterému se nechtělo vynulovat stojan a partička českých tmavších spoluobčanů s Mercedesem, kde jakákoliv dáma neměla méně než 80 kilo...., takže odjezd na jinou pumpu. Na hranicích asi 6 auto, Hungáro koukal na doklady a to podotýkám v zájmu urychlení chodili po frontě a kontrolovali tam. Chorvati v boudě chtěli osobní dokumenty k oskenování, doklad o elektronické evidenci nechtěli, to viděli, že mám po oskenování. Ale chtěli doklad od auta. Za 5 min jsem byl pryč, super volba i když Hungáro silnice na mnou zvolené trase jedna velká houpačka, ale bez děr, a moc jsem se bál zvířátek, jedna srnečka se pásla tak blízko u silnice, že jsem si málem odstříkl :-)
Domácí velmi obezřetní, o hosty stojí, ale již žádné objímání a uvítání na terase, prostě s vysvětlením, máme již nějaký věk....., takže víno a rakiji máte v ledničce, drcnutí loktem a ubytko. Tento kontakt bude fakt asi velmi individualní. Žádné, že obezřetnost jim chybí, ba naopak v mém případě, desinfekce je kde si vzpomenu, ale to je jenom dobře.
Koukám dalekohledem z dobrého místa na terase v Podace směr Gradac a je to opravdu návštěvnická tragédie. Na silnicích to tak nevypadalo, ale na plážích je minimum lidí v řádu desítek, a to vidím až po poslední pláž v Gradacu pod tím bosňáckým zrekonstruovaným hotelem. Fakt bída. V Podace ve předu vše otevřeno a při první návštěvě se dá říci, že nějaké hosty mají, v každé jich tam sedělo více, než se placatilo na pláži-beru přední část, za zatáčku k Zaostrogu nevidím. Pekárny všechny zavřené, takže pro pečivo do obchodu. Desinfekce funguje všude, roušky vůbec. Není třeba se bát, dá se to absolvovat dokud to jde. Mne tento stav, musím sobecky přiznat vyhovuje. Klid, volné pláže, dobré počasí, téměř vše jede, ceny cca. stejné.
Naposledy upravil(a) Schimi dne úte 07. črc 2020 11:07:13, celkem upraveno 1 x.

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 07. črc 2020 11:03:25

Vrácení ČR na seznam bezpečných zemí (zelený seznam) od 7.7.2020 s VÝJIMKOU MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

https://www.mzv.cz/ljubljana/cz/konzula ... i_pro.html

Doporučuje se mít s sebou čestné prohlášení o tom, že cestující nepobýval v uplynulých 14-ti dnech v Moravskoslezském kraji. Čestné prohlášení za děti vyplní rodiče, vzory v odkazu.

Schimi

Příspěvekod Schimi » sob 11. črc 2020 12:43:20

Ředitelství civilní ochrany učinilo nové rozhodnutí o maskách, platí od pondělí

Rozhodnutí zavádí povinnost nosit masky během epidemie a ústředí uvedlo, ve kterých případech budou masky povinné.

Národní ředitelství civilní ochrany včera rozhodlo o „nezbytném opatření povinného používání obličejových masek nebo lékařských masek“.

Ve kterých případech budou masky povinné. Musí je používat:

- zaměstnanci zdravotnických zařízení a osoby navštěvující pacienty, pokud jsou návštěvy povoleny
- řidiči a cestující ve veřejné dopravě
- zaměstnanci v obchodě a zákazníci během jejich pobytu v obchodech
- zaměstnanci v stravování, kteří přicházejí do styku s hosty nebo se účastní při podávání a přípravě jídel, nápojů
- další osoby, které jsou povinny tak učinit podle zvláštních pokynů a doporučení Chorvatského institutu veřejného zdraví

Rozhodnutí nabývá účinku v pondělí 13. července.

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 19. črc 2020 21:11:30

Narazil jsem na článek kde odborné kapacity vysvětlují kritikům opatření a jiným co tvrdí, že je to komplot mocných, nebo dokonce jen chřipečka, co je to vlastě ten Covid-19

Četní lékaři, vědci a novináři začali porovnávat novou nemoc Covid-19 s chřipkou

Když se v lednu pustil koronavirus SARS-CoV-2 z čínského města Wu-chan do svého dobývání světa, začalo mnoho lékařů, vědců a novinářů porovnávat novou nemoc Covid-19 s chřipkou. Toto srovnání bylo zavedeno, protože příčinou obou nemocí jsou respirační viry a chřipka i Covid mají podobné počáteční příznaky: horečka, malátnost, bolest svalů a kloubů…

A jak koronavirus požadoval stále více životů, mnozí začali porovnávat úmrtnost na chřipku a Covidu-19. A tak začala prudká veřejná debata, která pokračuje dodnes. Současně většina epidemiologů a infektologů tvrdí, že není vhodné srovnávat známou chřipku, jejíž šíření omezujeme vakcínami a účinnými drogami, s novým a neznámým onemocněním, proti kterému nemáme ani jeden lék.

- Tyto dva viry je obtížné přímo porovnat a říci, které je nebezpečnější. Přestože oba jsou respirační viry, SARS-CoV-2 neměla příležitost jednat s lidskou populací stejným způsobem jako chřipka. Chřipka byla s námi, pokud jde o historické údaje, popisována, více než 500 let, což je asi 20 generací. Nejnebezpečnější epizodou pandemické chřipky byla španělská chřipka, která byla velmi pravděpodobně v kontaktu se všemi lidmi na světě.

V důsledku toho bylo zaznamenáno 50 až 100 milionů úmrtí. Tato epizoda odstranila všechny nejzranitelnější osoby z populace, které poté už neměly potomstvo. To znamená, že jsme jako populace odolnější vůči chřipce než lidé narození před touto epizodou - vysvětlil Ozren Polašek , profesor Ústavu veřejného zdraví a vedoucí Centra pro globální zdraví na Lékařské fakultě Univerzity ve Splitu.

Chřipka je také nebezpečná pro mladé lidi
- Naproti tomu SARS-CoV-2 dosud nebyl v kontaktu se všemi lidmi, takže nemůžeme provést přímé srovnání. Srovnání, která nyní můžeme provést, naznačují, že SARS-CoV-2 je náchylnější k úmrtí ve starších věkových skupinách a mezi lidmi s chronickými nemocemi, zatímco chřipka je nebezpečnější pro mladší věkovou skupinu, ve které někdy vede k úmrtí. Naštěstí zatím nebyly u mladších věkových skupin v Chorvatsku zaznamenány žádné úmrtí na SARS-CoV-2 - dodal Polašek.

Epidemiolog Branko Kolarić , řádný profesor na University of Rijeka, varuje, že chřipka je nemoc, která má výraznou sezónnost (pozdní podzim - zima), která není u Covid pozorována.

- Chřipka se přenáší účinněji než Covid mezi dětmi, u nichž častěji způsobuje závažnější klinické obrazy. Kromě toho se chřipka primárně přenáší ve fázi, kdy osoba dosud nemá žádné příznaky, zatímco u Covid je přenos možný 48 hodin před nástupem příznaků, ale zdá se, že v této fázi je mnohem méně častá než u chřipky. Většina Covidovy transmise je však v symptomatické fázi onemocnění.

Zatímco až 80 procent infikovaných Covidem má mírné nebo žádné příznaky, chřipka má mnohem jasnější klinický obraz a osoba ví, že je infikována / nemocná. Je důležité dodat, že nevíme, zda SARS-CoV-2 způsobuje některé dlouhodobé následky u lidí, kteří měli infekci, zatímco víme, že tomu tak není u chřipky. Konkrétně některé viry způsobují maligní onemocnění, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění endokrinního systému, včetně diabetu atd. - řekl Branko Kolarić.

Dizzying růst pacientů
- Odhaduje se, že ročně zemře na následky chřipky na světě 290 000–650 000 lidí. V Chorvatsku se odhaduje, že v průběhu sezóny mohlo na chřipku zemřít až 500 lidí a ročně zemře na několik desítek až stovek oficiálně hlášených úmrtí.

Odhady smrti z Covid-19 se v současné době odhadují na 570 000 úmrtí na celém světě a právě jsme prošli těsně před více než půl rokem, což naznačuje, že na celém světě zemře více lidí, než se odhaduje na sezónní chřipku. Chřipka se odhaduje, že zabije jednoho až dva na tisíce infikovaných lidí, zatímco Covid-19 se odhaduje na šest až deset na tisíce infikovaných - uvedl Kolarić.

Vědci poukazují na to, že při výpočtu úmrtnosti na infekční onemocnění se používá několik termínů, včetně úmrtnosti (CFR nebo úmrtnost na případy) a úmrtnosti na celkový počet infikovaných (IFR nebo úmrtnost na infekci). Podle Světové zdravotnické organizace se tedy CFR, která se počítá jako poměr úmrtí a potvrzených infekcí, odhaduje na 3,4% u Covida, zatímco chřipka je 0,1%. CFR se však v jednotlivých zemích liší.

Nakonec se také zmínil o kritice zastánců teze „je to jen chřipka“, která tvrdí, že jarní zablokování bylo zbytečné, protože to způsobilo obrovské škody pro ekonomiku.

- Na začátku jsme nevěděli, jak nebezpečný je virus, takže opatření byla velmi silná. Výsledkem bylo jedno z nejlepších národních odpovědí na virus. Bohužel, každý lék má riziko vedlejších účinků a zpravidla čím silnější je lék, tím silnější je vedlejší účinek. V našem případě byl výsledek karantény silně výrazný pro ekonomiku a vedl k vážné vlně propouštění, což rozhodně mělo nepříznivý dopad na zdraví obyvatelstva.

Zároveň nemůžeme říci, jak by vypadala situace, ve které bychom nezavedli karanténu, protože by se epidemie mohla výrazně rozšířit a ekonomiku bychom nadále neudržovali kvůli situaci zemí v prostředí, na kterém jsme závislí. Jediným optimistickým pohledem na celou tuto situaci je, že tato pandemie urychlila zavedení některých změn, jako je digitalizace, a že bychom ji měli chápat jako příležitost ke změně k lepšímu.

Naším novým cílem není udržovat hospodářství bez virů, ale navzdory viru zavedením přesných opatření, která udržují úroveň epidemie pod kontrolou a zároveň zachovávají dostatečnou úroveň svobody pro hospodářský růst - uzavřel Ozren Polašek.

https://www.dalmacijadanas.hr/je-li-opa ... trucnjaci/

Zpět na „Ostatní“