Covid a cestování v roce 2021

Pošťák

Re: Covid a cestování v roce 2021

Příspěvekod Pošťák » čtv 11. bře 2021 12:35:01

Myslím si, že jsme celkem klidný národ a umíme se semknout. To jsme na jaře ukázali. Potom nám začali vládci vládnout a je to v prdeli. Tady v lázních vidím v malém měřítku, že to jde. Statické osoby s kontaktem se testují jednou týdně, rotující osoby ob den. Než jsem zde přijel, tak jsem se nechal otestovat, abych minimalizoval zbytečnou cestu. Po příjezdu okamžitě testování, takže dva testy během dvou dnů. To minimalizuje nepřesnost testování. Samozřejmě respirátory jak to jde. Bazén pro ubytované funguje, pivo se čepuje, jídlo v jídelně, vše ve dvou směnách, aby se minimalizoval kontakt. Od počátku tady byly tři případy. Okamžitě se na 14dni uzavřelo, noví nepřijížděli a končící si to protáhli. Nastupuje se každou neděli, takže obměna jedné čtvrtiny.
Naši představitelé nám to tady líčí tak, že přes naši hranicí přechází jiný covid než všude okolo. Osm měsíců v prdeli, nejvíc Evropě a výsledek je nejhorší.

Schimi

Příspěvekod Schimi » stř 17. bře 2021 20:38:53

Chorvatsko nárůst případů

Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 1445 nových případů infekce virem SARS-CoV-2 a počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes 5490.

Mezi nimi je 889 pacientů v nemocnici, z toho 84 na ventilátoru. 12 lidí zemřelo.

Od 25. února 2020, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ infekce, bylo zaznamenáno celkem 253 310 osob infikovaných novým koronavirem, z nichž 5 709 zemřelo, celkem 242 111 lidí se uzdravilo, z toho 418 za posledních 24 hodin.

V současnosti je v izolaci 18 828 lidí.

K dnešnímu dni bylo testováno celkem 1 447 365 lidí, z toho 8 676 za posledních 24 hodin.

Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 1445 nových případů infekce virem SARS-CoV-2 a počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes 5490. Mezi nimi je 889 pacientů v nemocnici, z toho 84 na ventilátorech.
12 lidí zemřelo. Průměrný věk úmrtí je 68,9 let. Nejmladšímu zemřelému bylo 12 let s více komorbiditami z kardiologického hlediska.

Od 25. února 2020, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ infekce, bylo zaznamenáno celkem 253 310 osob infikovaných novým koronavirem, z nichž 5 709 zemřelo, celkem 242 111 lidí se uzdravilo, z toho 418 za posledních 24 hodin. V současnosti je v izolaci 18 828 lidí.

K dnešnímu dni bylo testováno celkem 1 447 365 lidí, z toho 8 676 za posledních 24 hodin.

Chorvatsko zaujímá 7. místo v EU, pokud jde o výskyt. Ředitel CNIPH Krunoslav Capak uvedl, že tento týden je oproti minulému týdnu nárůst o 46 procent.

Více než 50 procent vzorků, které zpracovali, je britský kmen. Tyto varianty se šíří rychleji .

Mírně přísnější opatření nastupují ve třech krajích.

Fido

Příspěvekod Fido » čtv 18. bře 2021 9:13:16

Tady je souhrn o Covidu v HR včetně mapy s počtem nakažených v jednotlivých oblastech Chorvatska:
Covid v HR

Schimi

Příspěvekod Schimi » stř 31. bře 2021 22:19:35

Chorvatsko od čtvrtka rozšíří možnosti pro příjezd turistů do země bez karantény. Takový vstup bude možný s negativním výsledkem nejen dosud výlučně PCR testu, ale i antigenního, s potvrzením o prodělání covidu či vakcinaci.

Jak jsme předpokládali, zatím na žádné opatření nelze sázet a spoléhat. To poslední vydrželo 2 dny a už je změna. Ale vstřícná, ku lepšímu - nyní už postačují antigenní testy. A dokonce jakákoliv vakcína, třeba také ruská očkovací látka Sputnik V, nebo vakcína od čínské firmy Sinopharm.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chce ... .seznam.cz

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 01. dub 2021 2:01:48

JJ, tady je o tom chorvatský článek .

Pro vstup do Chorvatské republiky budou uznány také rychlé, antigenní testy, které jsou vzájemně uznávány členskými státy EU.
Budete také moci vstoupit s očkovacím listem nebo osvědčením o nemoci COVID-19, které bude platné po dobu 180 dnů, namísto 90 jako dříve.
Překročení hranice pro cestovní ruch je regulováno, výjimky pro překročení hranice mají například děti do sedmi let. Pokud jsou s rodiči nebo zákonnými zástupci, kteří mají negativní test nebo osvědčení o očkování nebo prodělané nemoci, tyto děti nebudou muset mít negativní test na překročení hranice, “řekl Bozinovic.

Víte, že na úrovni EU se pracuje na pasu COVID. Pokud jde o vakcíny, které nejsou schváleny EU, nedochází k žádnému závěru. Pokud jde o nás, s lidmi, kteří byli očkováni ruskými a čínskými vakcínami, se bude zacházet jako s ostatními, “řekl Bozinovic.
„Rozhodli jsme se uznat certifikát pro ty vakcíny, které nejsou registrovány v EU, a to platí od 1. dubna,“ dodal Capak.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » čtv 01. dub 2021 11:46:56

Peťo umýt auto, na testy a hurá na Pelješac. Žuljana volá.
Zítra se budu testovat za poslední měsíc po desáté. Je to asi tak, jako by ti muška vletěla do nosu a ty ji okamžitě vysmrkal. Zjakéhokoliv zásahu v oblasti hlavy mám hrůzu. Tady nebyla na místě.

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » čtv 01. dub 2021 11:50:42

Screenshot_2021-04-01-11-49-21-379_com.skypicker.main.jpg

To je cena pro dvě osoby. Z KV by to jednoho stalo cca 1000 Kč. Regiem do Vídně, a letadlem do Dubrovníku.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 04. dub 2021 16:44:39

JJ, kdyby to bylo tak jednoduché Peťo :wink .
Letecká doprava:
Přemýšlet nad letadlem, by byl v současné době hodně velký optimismus. Nikdo neví, co bude zítra, natoš za měsíc či déle. Letadlo kamkoliv, jsem pro letošní rok jednoznačně zamítl. Znamená to PCR testy, které nejsou zadarmo a tudíž dovolenou nepřijatelně prodražují. O časovém sladění atd.. raději nemluvě.
A to mluvím stále o mé "druhé polovičce", že bych já letěl letadlem už vůbec nepřichází v úvahu. K Jadranu jinak než autem si to vůbec neumím představit. Už vůbec nemluvě o situaci, kdy bych měl mít celou dobu na letišti a v letadle, tedy po celou cestu na hubě nepřetržitě respirátor. To bych jednoznačně nedal! Stačí když jdu nakoupit, mám napsané předem co potřebuji, prolétnu to a nejdéle do 20ti minut musím být venku. Neprohlížím a tedy nekoupím nic navíc jako obvykle, protože je to pro mě peklo, o zamlžených brýlích nemluvě. Roušku ještě jakž takž, ale respirátor ani omylem. Tu takzvanou "ochranu dýchacích cest" mám na hubě pouze v nejnutnějším případě, kde opravdu musím, nad tuto hranici si zdraví ničit nehodlám. Takže jaká-koliv hromadná doprava je pro mě nepřijatelná, nesedl bych ani do autobusu MHD, to bych šel raději pěšky. No a dovolená, za takovou cenu si ji raději odpustím.

Cesta a pobyt na dovolené:
Když jsme plánovali ten loňský pobyt, původní varianta byla, že já budu v Žuljaně celý květen a pak za mnou na dva týdny v červnu přijede syn s vnučkou a přítelkyní a s nimi moje druhá polovička. Samozřejmě autem. Vzhledem k situaci to mladí vzdali a tak jsme pro mojí druhou polovičku zvolili letadlo do Dubrovníku. Nejeli jsme nikam, takže za letenku jsme obdrželi voucher s platností jeden rok. Až nyní, po roce, jsme si tedy zažádali o vrácení peněz za letenku. Jak to dopadne, uvidíme.

Pravidla pro letošní rok jsou pro mě nepřijatelná. Pokud jde o první dvě podmínky, ani jednu nesplňujeme. Nemoc jsme ani jeden z nás neprodělali, očkováni také nebudem. Já se jednak očkovat nechci, ale i kdybych chtěl, tak do května (a myslím že mnohem déle) nemám šanci. Nejsem, díky bohu, v žádné rizikové skupině, pokud jde o anamnézu. No a do skupiny 65+ budu patřit až ve druhém pololetí tohoto roku.

Zbývá tedy pouze testování. Chorvatsko uznává antigenní testy, fajn. Ale to neznamená, že si je někde koupím a otestuji se, je potřeba samozřejmě potvrzení a nestačí jenom v češtině. Antigen mě sice, možná, udělají zdarma, ale potvrzení opět něco stojí. Objednání na antigen není jednoduché, vzhledem k obsazenosti termínů, jelikož toto využívají i zaměstnanci, protože někteří zaměstnavatelé to tak praktikují, aby nemuseli testovat oni. S ohledem na (ne)přesnost antigen testů se lehce může stát, že tento test ukáže pozitivitu (byť falešnou) a tím mám odjezd na konkrétní termín spolehlivě zrušen. Několik dnů je objednací lhůta na PCR test, pak až 48 hodin trvá výsledek testu. Výsledek mě ale v nějaké sms nebo e-mailu nestačí, opět potřebuji písemné "mezinárodní" potvrzení, tedy v anglickém jazyce, t.j. další "běhání" a placení. Nemluvě o tom, jak tohle vše časově zkloubit, když výsledek testu při překročení HR hranic nesmí být starší 48 hodin!
Další věc, antigenní testy by se měly opakovat každých 10 dnů. Takže jestli jsem to dobře pochopil, budu-li tam 6 týdnů, znamenalo by to pro mě minimálně 1 test doma před odjezdem, no a další cca 4 testy v Chorvatsku v průběhu pobytu a také před odjezdem. Nevím, kde bych to tam mimo sezonu (květen-červen) sháněl a kolik by mě to stálo, jak za test tak za benzín, protože na Pelješaci těžko něco v té době bude. Jako na dovolené vážně nemám zájem, ztrácet čas, zbytečné peníze navíc a nervy, takovýmito starostmi.

Nezanedbatelný problém jsou také průjezdní země. V Německu chce například nyní Merkelová uzavřít úplně všechno, včetně zákazu vycházení i přes den. Dobrá, tuto zemi mohu objet a z ČR vjet rovnou do Rakouska. Ale kdo mě dneska řekne, jak to bude vypadat za měsíc, za dva? Nikdo! Nikdo neví, jak to bude v té době vypadat a co kterou zemi momentálně napadne. Chorvati se můžou stavět na hlavu, ale s nimi hranici nemáme a jsme závislí na průjezdních zemích. Aktuálně například Slovinsko, ale i Maďarsko jsou totálně v červené zóně a co bude dál, nikdo neví.

A co například průjezd BIH, přes Neum, když jedu až na Pelješac? Ani to není stále jisté, taky by se mě mohlo stát, že budu shánět místo na trajektu. Ono vůbec, pokud jde o ten dlouhý pobyt, jak jsem si ho plánoval, tak nešlo pouze o pobyt v Žuljaně. Původně jsem měl v plánu projet nejdříve BIH, minimálně 2 dny pobýt v klidu v Jajcích, případně i jinde a teprve po pár dnech dojet do Žuljany. Tohle bych si samozřejmě taky musel odpustit.

Takže pro letošní rok již nic neplánuji. Pokud bych si chtěl zrealizovat svůj vytoužený dlouhý pobyt aspoň na měsíc, v květnu, tak jedině sám tam a sám také zpět. Tedy bez toho, že by za mnou někdo dodatečně na poslední dva týdny přijel. Něco by mě to stálo navíc, díky testovací buzeraci, ale teoreticky by to šlo. A kdybych tam z důvodu covidové situace a nějakým neočekávaným opatřením musel zůstat déle, nezbláznil bych se, protože jsem v důchodu, takže nejsem časově omezen.
Ovšem "druhá polovička" má do důchodu ještě daleko, takže je závislá na dovolené, kterou má již od začátku roku povinně nahlášenou. O nějakém letadle pro partnera bych neuvažoval, jak jsem psal výše, protože dnes je takové plánování stejné, jako věštění z křišťálové koule. Květen je navíc období, kdy se mohu rozhodnout z minuty na minutu, protože celý dům s apartmány má domácí v té době stejně volný.
Červen je už horší, tady si už termín nemůžu měnit jak ponožky. A nechci tedy nic zamlouvat a pak to na poslední chvíli odvolávat, protože to mě nepřijde vůči domácím fér. Zakládám si na dobrých vztazích, zodpovědnosti a vzájemné spolehlivosti, známe se už nějakých 14 let.

Říkal jsem si, že bychom počkali a podle situace jeli letos třeba na ty dva týdny v září. Jenomže jaksi zapomínám, že já jsem v důchodu ale druhá polovička ne. Na září žádnou dovolenou nahlášenou nemá a oni tam mají dovolené skutečně plánované dlouhodobě dopředu, kvůli střídání (výpravčí), takže to není až tak jednoduché.

Takže letos už vcelku nad Chorvatskem vůbec nepřemýšlím. Můj odjezd měl být cca za měsíc, což je v této nepřehledné situaci absolutní nesmysl. Dá se předpokládat, že relativně v pohodě se tam letos dostanou očkovaní a ti, co již Covid v posledních 6ti měsících prodělali. Já jsem závislý na testování, což znamená spoustu běhání a starostí, nervů při hře o čas, ale také nezanedbatelné množství peněz navíc. A to nejenom před cestou tady doma, ale právě i při pobytu tam. A ačkoliv jsem se na to těšil jako malé dítě, tak za tohle všechno a s patřičnou dávkou nejistot, mě ten pobyt u Jadranu skutečně nestojí, bohužel. Loni jsem to nesl dosti těžce, letos mě to už až tolik nepřekvapilo, protože se to dalo vcelku čekat.

Nejisté je to i do vzdálenější budoucnosti. Nikdo neví, které mutace se zase objeví, navíc imunní proti současným vakcinám, co dalšího se stane a jak dlouho bude celé tohle divadlo trvat. Přesto zůstávám být mírným optimistou a stále věřím, že příští rok by už situace mohla být mnohem příznivější. Naděje umírá zkrátka poslední :laugh2 .
Mě jenom mrzí ty ztracené dva roky, protože ve svém věku si čím dál více uvědomuji, jak ten čas neuvěřitelně letí a samozřejmě nevím, jak dlouho si ještě takové cesty budu moci zrealizovat. Kdybych byl mladší, až tolik by mě to netížilo. Na druhou stranu, není to jenom o věku. I pro ty mladší může Covid lehce znamenat, že se ještě dlouho nikam nepodívají, protože si to jednoduše nebudou moci dovolit. Ekonomická devastace dosáhla obřích rozměrů a čekají nás dlohodobě velmi, velmi težké časy, které raději ani nechci domýšlet.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » pon 05. dub 2021 23:23:57

Toto je jeden z odstavců o podmínkách vstupu a pobytu, který mi přišel od chorvatské cestovky:

v textu jsou nějaké odkazy, které kopírování textu nezohledňuje

INFORMACE O CESTĚ:
VSTUP DO CHORVATSKA OD 1. DUBNA 2021

• Lidé ze zelených zemí / regionů jsou osvobozeni od povinnosti poskytnout negativní test PCR a izolovat se .

• Lidé z jiných zemí / regionů musí poskytnout negativní PCR test nebo negativní RAT (antigen) test ne starší než 48 hodin po vstupu do Chorvatska, nebo musí být při vstupu testováni a zůstat v izolaci, dokud nedostanou své negativní výsledky.

• Neváhejte a přijďte k objednanému ubytování a kontaktujte nás, abychom vám pomohli s organizací testování. Zůstaňte a užívejte si ubytování, zatímco budete čekat na výsledky.

• Lidé, kteří se zotavili z COVID-19 za posledních 6 měsíců nebo mají očkovací certifikát COVID-19, mohou volně vstoupit do Chorvatské republiky (jsou osvobozeni od povinnosti poskytnout negativní test PCR a izolovat se).

• Děti mladší 7 let, které cestují ve společnosti rodičů, jsou osvobozeny od povinnosti předložit negativní výsledek testu a izolovat se, pokud mají rodiče negativní test PCR nebo RAT (antigen).

• Všichni rekreanti, kteří vstupují do Chorvatské republiky, musí mít potvrzení rezervace a vyplnit online formulář Zadejte Chorvatsko .

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » úte 06. dub 2021 8:12:07

od včerejška jsem opět na Blatě ..měl jsem v únoru covid takže stačilo potvrzení o onemocnění a tradá :beer2
jinak po včerejší noční jízdě sem vybalil a jel sem si vyčistit hlavu na Bačiny :beer2
Živogošće Blato - 2008; 2009; 2010; 2011; 3x2012; 2013; 2x2014; 2x2015; 2016; 2x2017; 3x2018; 3x2019; 2x2020 :drink

Fido

Příspěvekod Fido » úte 06. dub 2021 9:20:43

Tak přeju příjemný pobyt a užívej si. Nás to čeká v září, už aby to bylo. :beer2

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 06. dub 2021 11:12:31

První průkopník v době covidové, užívej :beer2

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 06. dub 2021 22:33:06

Teké přeji příjemný pobyt, v pohodičce a bez starostí :beer2 :cool
Petr

Zdevel

Příspěvekod Zdevel » čtv 08. dub 2021 19:05:01

Dobré místo pro home office :cofee

fantaci

Příspěvekod fantaci » pát 09. dub 2021 13:28:15

vasnivykolista píše:od včerejška jsem opět na Blatě ..měl jsem v únoru covid takže stačilo potvrzení o onemocnění a tradá :beer2
jinak po včerejší noční jízdě sem vybalil a jel sem si vyčistit hlavu na Bačiny :beer2

skvělé...moc si to užijte a přidejte raport....

Schimi

Příspěvekod Schimi » pon 12. dub 2021 23:09:28

Chorvatsko souhlasí s pasy: „To je otázka přežití“

Bylo dosaženo dohody

Chorvatsko a dvanáct členů Evropské unie dosáhly dohody o kritériích pro vydávání tzv covid-pasy, které by usnadnily tok turistů během pandemie, bylo podle indexu oznámeno dnes ve Vídni .

„Naším cílem je rychle implementovat„ zelený pas “, a pokud možno v jednotné podobě na úrovni EU,“ řekla agentuře APA rakouská ministryně cestovního ruchu Elisabeth Koestinger

„Otázka přežití pro evropský cestovní ruch“
Řekla, že jde o „problém přežití pro evropský cestovní ruch“.

Chorvatsko, Rakousko, Kypr, Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Malta, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko se na konci března dohodly na sedmi kritériích pro vydání „zeleného pasu“, které by mělo být provedeno nejpozději začátkem června ...

„„ Zelený pas “okamžitě poskytuje prostřednictvím QR kódu informace o tom, zda byl dopravce očkován, testován nebo zda měl koronavirus. To umožňuje jednoduchou a praktickou aplikaci v EU. Od odbavení na letištích po návštěvu venkovského hostince, “uvedl rakouský ministr cestovního ruchu.

Zdůraznila, že v každém případě se chce vyhnout tomu, aby se s tímto typem dokumentu zacházelo jako s podnětem k očkování.

Citlivá zdravotní data držitelů pasů covid by zůstala také v zemi původu a nebyla by centrálně ukládána na úrovni EU.

Dalším cílem je harmonizovat používání pasů covid s třetími zeměmi.

Seznam kritérií byl, jak již bylo řečeno, předložen ke kontrole Evropské komisi, která by měla o implementaci rozhodnout v nejbližších dnech.

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 15. dub 2021 21:32:17

Oficiální údaje v Chorvatsku:

2927 nových případů, 43 lidí zemřelo
V nemocnici je 1 898 pacientů, z toho 179 na respirátorech

Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 2 927 nových případů, takže počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes celkem 15 307. Mezi nimi je 1 898 pacientů v nemocnici, z toho 179 na respirátorech. Za posledních 24 hodin se zotavilo 1 457 lidí a bylo testováno 10 876 lidí.

Za posledních 24 hodin zemřelo 43 lidí, celkem 6442 lidí.

K 14. dubnu bylo spotřebováno 617 516 dávek a očkováno bylo 500 233 osob. První dávkou bylo očkováno 381 164 osob, zatímco druhou dávkou bylo očkováno 117 283 osob. U 1 786 lidí nejsou k dispozici údaje o dávce vakcíny.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 17. dub 2021 23:04:19

A o den později:

V sobotu vydalo Národní velitelství civilní ochrany prohlášení s nejnovějšími údaji o stavu epidemie koronavirů v Chorvatsku.
- Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 2 627 nových případů infekce virem SARS-CoV-2 a počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes celkem 16 284. Mezi nimi je v nemocnici 2 014 pacientů, z toho 182 na ventilátorech. Zemřelo 37 lidí.

Od 25. února 2020, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ infekce, bylo zaznamenáno celkem 306 225 lidí infikovaných novým koronavirem, z nichž 6523 zemřelo, celkem 283 418 lidí se uzdravilo, z toho 2359 za posledních 24 hodin.
V současné době je v karanténě 32 994 lidí. K dnešnímu dni bylo testováno celkem 1 693 080 lidí, z toho 9 429 za posledních 24 hodin.

K 16. dubnu bylo spotřebováno 671 839 dávek a očkováno bylo 539 487 osob. První dávkou bylo očkováno 405 097 lidí, oběma dávkami je očkováno 132 352 lidí. U 2 038 lidí nejsou k dispozici žádné údaje o dávce, s jakou byli očkováni, uvádí se v oznámení.

Mimochodem, v sobotu před týdnem bylo na 10 140 provedených testech zaznamenáno 2 535 nových případů infekce. Karanténa byla nařízena 29 718 osobám.

Zdroj:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/u-zadnja-24-sata-2-627-novih-slucajeva-zaraze-umrlo-37-ljudi-oporavilo-se-2-359-osoba-15066087
Grafy v článku nejsou ani trochu optimistické :sad
Petr

Zpět na „Ostatní“