Covid a cestování v roce 2021

Schimi

Covid a cestování v roce 2021

Příspěvekod Schimi » pon 18. led 2021 16:52:54

Myslím, že bylo na čase založit nové vlákno o omezeních v cestování, možná nejen pro letošní sezónu a všechny s tím související věci oddělit od ostatních vláken.

Schimi

Re: Covid a cestování v roce 2021

Příspěvekod Schimi » pon 18. led 2021 17:03:37

Řecko a Maďarsko zavádějí „covid pasy“, aby očkovaný turista, který má toto osvědčení (cestovní pas), mohl snadno vstoupit do země
ale Chorvatsko má jiný plán.

Neoficiálně se lze dovědět, že Chorvatsko v současné době není pro zavedení covid pasů, na rozdíl od zemí, jako je Řecko, Maďarsko a Estonsko, které oznámily zavedení pasivních pasů pro turisty, a že to bude jeho výchozí pozice na virtuálním setkání příští čtvrtek, na kterém budou hlavy států nebo předsedové vlád EU o tomto tématu diskutovat.

Covid-passport je hovorový název pro očkovací listinu, tj. Osvědčení, že osoba je očkována proti koronaviru, což by v některých zemích EU mohlo nahradit přísná opatření při překročení hranice, nebo povinnost předložit negativní test PCR nebo karanténu. Jinými slovy, očkovaný turista, který má toto osvědčení (cestovní pas), s sebou mohl vstoupit do země bez překážek.

Myšlenku poprvé veřejně prosadil řecký premiér, který věří, že pomůže nastartovat oživení cestovního ruchu a cestovního ruchu. Ve Francii se podle návrhu nového zákona zavádí tzv zelené pasy pro lidi, kteří byli očkováni. Návrh zákona rovněž stanoví, že ti, kteří nemohou prokázat, že jsou negativní na koronaviry nebo nebyli očkováni, mají „zakázány určité činnosti a přístup k veřejné dopravě, restauracím, kulturním institucím a jiným veřejným místům“. Španělsko rovněž oznámilo, že tamní úřady vytvoří registr svých občanů, kteří odmítají očkování, a sdílejí jej s dalšími zeměmi EU.

Tato myšlenka je z právního hlediska kontroverzní, protože ve většině zemí nemůže být očkování povinné a na druhé straně nesmí docházet k žádné diskriminaci v právech na volný pohyb. Dalším problémem bude skutečnost, že občané se stále nemohou sami rozhodnout, kdy budou očkováni, protože alespoň na několik dalších měsíců nebude dostatek vakcín pro kohokoli, kdo chce být očkován.
Naposledy upravil(a) Schimi dne pon 18. led 2021 17:16:01, celkem upraveno 1 x.

Schimi

Příspěvekod Schimi » pon 18. led 2021 17:12:55

Během čekání na dohodu v Bruselu připravuje ministerstvo cestovního ruchu seznam hotelů a turistických zařízení, kterým bude uděleno označení „Bezpečné cestování“ jako důkaz, že jsou pro hosty bezpečné, protože respektují epidemiologické protokoly. Asi za dvacet dní zahájí ministerstvo cestovního ruchu propagační kampaň „Bezpečný pobyt v Chorvatsku“ a poté tyto nálepky udělí.

„Připravují se bezpečnostní protokoly pro ubytovací a stravovací zařízení, a to i pro zúčastněné strany v oblasti námořního cestovního ruchu, a značka bude harmonizována s doporučeními chorvatského institutu veřejného zdraví, která jsou v současné době v platnosti. Udělování štítků je plánováno na začátek února a ministerstvo cestovního ruchu a sportu bude vést záznamy o subjektech s národními značkami a provádět ad hoc kontroly dodržování opatření.

Na konci loňského léta se Chorvatsko stalo jednou ze zemí, které obdržely pečeť WTTC pro bezpečné cestování vytvořenou Světovou radou pro cestovní ruch a turistiku (WTTC). Ochranná známka „Bezpečné cestování“ byla vytvořena s cílem umožnit cestujícím identifikovat destinace a společnosti z celého světa, které přijaly globální standardizované zdravotní a hygienické protokoly. Je to svým způsobem záruka turistům, že budou v zařízení, které dodržuje kontrolní protokoly o koronaviru.

Budou dva typy bezpečných cest - WTTC a vnitrostátní - a aplikace bezpečnostních protokolů a dosažení požadované úrovně očkování pracovníků cestovního ruchu a obecné populace přispěje k posílení Chorvatska jako žádoucí a bezpečné turistické destinace, kde je bezpečnost hostů na prvním místě - vysvětlila mluvčí ministerstva cestovního ruchu.

Seznam bude zahrnovat hotely, přístavy, rodinné farmy, ubytování v soukromí, dokonce i letiště a trajekty.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 19. led 2021 1:39:47

Díky za založení vlákna :palec_nahoru

Řeknu to asi tak. Covid pass je minimálně pro letošní rok kravina, hraničící s demencí těch, kdo to chtějí prosadit. Je-li daná země výrazně závislá na příjmu z cestovního ruchu, tak potom je to pro ně nejlepší cesta, jak zůstat bez příjmů. Dostanou se tam maximálně politici, kteří se demonstrativně nechali očkovat jako první, případně pár dalších "vyvolených". No a pak jedině že by se jim tam sjeli turisté z celé Evropy, kterým je 80+. Protože nikdo jiný se k očkování v dohledné době nedostane a to nejen u nás, ale podobné je to i v mnoha dalších zemích. A toho si jsou v Chorvatsku zřejmě vědomi, proto na těmito pasy moc neuvažují.
A samozřejmě platí co jsi napsal, že z právního hlediska je to hodně kontroverzní. Jednak je tu nedostatek vakcín, takže vše je na pořadník dle "ohroženosti", tudíž i kdybych nevím jak chtěl, stejně mě nikdo v dohledné budoucnosti nenaočkuje. No a jednak existují také lidi, kteří se například ze zdravotních důvodů ani nemohou nechat očkovat. Takže ti budou už na vždy diskriminováni ?

Ovšem druhá volba v podobě PCR testu není o nic lepší, protože při cenách testů když pojede 4 členná rodina, ne každá to může a nebo bude ochotna zaplatit. To se ta dovolená hezky prodraží. No a karanténa? Jako-že pojedu na 14 dnů na dovolenou a z toho 10 dnů strávím v karanténě? Asi někomu pořádně hráblo v makovici.
A zakázaný přístup k veřejné dopravě, restauracím a podobně, kdo to bude kontrolovat? To jako že se na dovolené nebudu moct jít ani nikam najíst nebo napít? To už chce hodně bujnou fantazii a šlupku od banánu, po které někdo po ránu uklouzne a pořádně se praští do hlavy, aby zplodil něco podobného.

Pokud se celý svět totálně nezbláznil, pak to nemůže být nic jiného, než naopak dobře promyšlená strategie pro vizi budoucího světa. Světa poslušného stáda, ve kterém je každý sledován všemi dostupnými prostředky a kde to, co dnes nazýváme svoboda, právo na volný pohyb a podobně, bude servírováno jenom jako bonus pro poslušné. Náznak takového světa a řízení společnosti lze už dnes pozorovat v Číně, kde k zavádění kontroly populace pomocí všech dostupných technologií postupně dochází. Nebo z jiného soudku, stačí se podívat na nesmyslnou strategii EU v automobilovém odvětví. Nemusí to ani tak dlouho trvat kdy budou už jenom elektroauta, jejichž vlastnictví ovšem bude pouze výsadou pár vyvolených, protože normální člověk si to dovolit nebude moct. Auto už nebudeme mít svoje vlastní, ale dle potřeby si je budeme navzájem sdílet. Fikce? Možná, každopádně jsem rád, že tohoto světa se už já pravděpodobně nedožiju.

Zdánlivě to Covidem nesouvisí, ale jenom zdánlivě. Podle mého názoru je tomu právě naopak, Covid se stal pro podobné plány mocným nástrojem. Už dnes je nám diktováno, co si můžeme a co nesmíme koupit a to i přes to, že v té prodejně fyzicky jsme. A nevidím rozdíl, jestli si dám do košíku rohlíky a nebo třeba papír či tužku a podobně, když už tam stejně jsem. Máme povolené zboží a zakázané zboží, politici rozhodují jestli si můžu koupit boty nebo ne, milostivě pak povolí pouze dětské. Kdyby nám tohle někdo ještě před nedávnem vyprávěl, nevěřili bychom mu.
Stejně tak mě nedávají ze zdravotního hlediska žádnou logiku testy, ani očkování. Myslím tím v souvislosti s vymyšlenými omezeními. Dnes jsem negativní a dřív, než mě přijde výsledek, tak už můžu být klidně pozitivní. Ale protože jsem hrdým vlastníkem negatoivního testu, tak odjet na dovolenou můžu. Nebo jít do restaurace či kina a podobně.. Obdobně očkování, jelikož se vše sleduje a zkoumá za pochodu, což s ohldem na situaci chápu, tak ale pochopitelně nikdo není 100% schopen ještě říst, zda jako očkovaný můžu být například přenašečem. Všechno to jsou jenom názory, nepodložené žádnými výsledky. A v takové situaci dostanu Covid pass, abych mohl do restaurace nebo do kinba a podobně. To prostě ztrácí logiku. Z politického hlediska, touha po ovládnutí mas, jasně, tam to logiku pochopitelně má. Ze zdravotního hlediska ovšem nikoliv, je to diskriminace která není kromě touhy po ovládání ničím jiným podložená.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 20. led 2021 12:37:20

Poslední dobou občas zaslechnu v rozhlase a podobně zmíňku o povinném nošení respirátorů místo roušek. Jedná se, zatím, o různé návrhy politiků v některých zemích a podobně. Bavorsko to již zavedlo v obchodech a MHD, kde je povinnost mít respirátor FFP2.

Loni na jaře při první vlně jsem sobě a kolegovi respirátory pořídil, na zkoušku každému dva FFP2 bez výdechového ventilu. Děláme antény a tak podobně, takže se pohybujeme i v bytě zákazníka, no a tak jsem si říkal, že by to mohlo být jistější, například u starších lidí, kteří jsou nejohroženější skupinou. No ale přiznám se, že jsem to měl na sobě 2x a dál jsem to již nezkoušel. Dýchá se mě v tom velmi špatně a při práci už vůbec.

Téměř rok jsme přesvědčováni, jak jsou roušky účinné a jak nás všechny zachrání. No a teď už jenom s obavami čekám, kdy nějaké podobné nařízení jako v Bavorsku přijde taky u nás. To už bych asi nechodil raději ani nakupovat. Pak už zbývá jenom ještě třetí fáze někdy koncem letošního roku nebo začátkem příštího. Že bychom si do veřejných prostor povinně museli pořídit atombordel a na hlavu si nasadit plynovou masku s příslušným filtrem. Čeho se letos ještě dočkáme... :rolleyes .
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » stř 20. led 2021 15:50:41

Rouška je věc třívrstvá s nedokonalým přilehnutím na tvář, respirátor třídy FFP2 je věc pětivrstvá s dokonalejším přilehnutím ke tváři, vítězí jak těsností, tak ve filtrovatelnosti. Je tedy jasné, že se s respirátorem hůře dýchá, ale také je u něj větší účinnost. Rozdíl je tedy ve tvaru, materiálu i těsnosti. Toto jsou jasná fakta, myslím, že v MHD a podobně, kde si lidé dýchají za krk a sociální distanc je v podstatě vyloučen i u těch, co ho chtějí respektovat, má smysl a nemám s tím problém. A jelikož kolem sebe mám i těžké případy Covidu a nějaká ta úmrtí, tak věci kolem beru s respektem a když už na mě odpírač někde z poza rohu funí, tak mám něco na hubě alespoň já, kvůli sobě. Myslím, že zrovna v pandemii, platí známé heslo, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Naposledy upravil(a) Schimi dne stř 20. led 2021 20:51:15, celkem upraveno 3 x.

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » stř 20. led 2021 18:12:59

No také beru každou nemoc s respektem, jenom mám strach, aby nebyli mrtví i ti živí. Čas ukáže oběti těchto dnů. Zavřít celý svět na tak dlouhou dobu to tu ještě nebylo. Přirovnávat dnešní situaci k válečnému stavu je demagogie. Ve válce bychom očkováli v zákopech. Vakcíny čekají až se spotřebují už nakoupené testy, tak to lze přirovnat k válce. Tam se vystřílí stará munice a potom se kupuje nová.

Pošťák

Příspěvekod Pošťák » stř 20. led 2021 23:06:24

Fido

Příspěvekod Fido » čtv 21. led 2021 9:07:19

Petře, jestli si můžu vybrat, tak si život raději skrátím lenošením. :pa :beer2
Pro info, už mám rezervaci na letošní Jadran od 29.8. na 14.dnů :cool :smiley1

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 16. úno 2021 11:52:12

Z vlákna o HR dálnici dávám svou odpověď sem, ať tak nějak udržujeme téma :wink .

gandalf píše:....Asi se to trošku stáčí k tématu, které zde nepatří, ale s testem se nedá cestovat? Já osobně si nenechám HR v létě ujít, i kdybych měl absolvovat 3 testy. Člověku musí zůstat něco, na co se má těšit, hlavně v dnešní době.

Tak například přes Německo (což je můj případ) by mě v současné době nepustili ani s trestem. Jistě, můžu to vzít na jih ČR a rovnou přes Rakousko, nevím jak tam to nyní je. Kdo má pořád každý den sledovat neustálé změny? Dokud nebude situace relativně stabilní, tak nejedu nikam, protože nebudu ještě na dovolené se každý den stressovat, co a od kdy se zase mění, abych se například dostal zpět domu.

Navíc záleží taky, jaký typ testu by byl vyžadován a akceptován. Nechat si šťourat hluboko v nose nemám zájem, pokud to není nezbytně nutné. Cena PCR testu, i když je nižší než loni, taky stále není zanedbatelná, pokud nejedu sám tak už to tak málo zrovna není. A vůbec si raději nepředstavuji situaci, že se v průběhu pobytu dozvím, že zase někomu hráblo v hlavě a je v platnosti nové nařízení o povinném testu i při cestě zpět. Už vidím, jak po Pelješaci sháním, kdo mě udělá test a to ještě v takovém termínu, aby se to stihlo do mého plánovaného odjezdu a současně jsem stihl vše sladit s návratem do platnosti testu 48 hodin, například. O jeho ceně ani nemluvě.

Na loňský 5-6týdenní pobyt jsem se těšil jako malé dítě, plánoval jsem to už dlouho, že si to nadělím k začínajícímu důchodu. Odložil jsem to kvůli Covidu na letošní rok, ovšem letos to bohužel, vypadá ještě hůř než loni. Přiznám se, že bych to potřeboval jako sůl, pracovat jsem úplně nepřestal a práce mě baví, ale jsem už hodně vyčerpaný. Nikoliv však fyzicky, ale úplně jinak. Proto jsem byl původně už rozhodnutý, že pokud to situace dovolí, byť s nějakým omezením či podmínkou, tak pojedu. Ale to záleží právě na těch podmínkách, zatím je situace horší než loni a výhledově se to nelepší. Nikdo neví co bude zítra, natoš pak za týden nebo za měsíc. A za takové situace s největší pravděpodobností nepojedu. Zatím vyčkávám, ale do plánovaného odjezdu mě zbývají pouhé 3 měsíce, no a tomu moc naději nedávám. Leda, že by se stal nějaký zázrak.
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 16. úno 2021 18:46:41

No situace je zatím fakt zoufalá. Chystá se nějaké rozvolnění na tlak opozice a podnikatelské sféry, připravuje se postupný nástup do škol a přitom počet nakažených stále roste. Jsme zamořeni zmutovanými viry jejichž deklarovaná četnost se už blíží každému druhému pozitivnímu vzorku a obrovské promoření populace oproti očekávání nezabírá a infekci nebrzdí. Opatření nezabírají, lidi nechtějí vidět mrtvé a přeplněné nemocnice nejen na západě republiky, část lidí na vše sere, lidi jsou už otráveni a vyčerpáni, a nástup hromadného vakcinování pro absenci vakcín je v nedohlednu. Nehledě na to, že jejich účinnost na různé mutace viru je rozporuplná.
Chorvatsko chystá rozvolňování a má s bojem zatím velmi dobré výsledky. Ovšem je na místě zmínit, že stále není až drobné záchyty zasaženo zmutovanými viry. Jedním dechem také dodávám, že bojuje stejně jako všude s přednostním očkováním celebrit a protekcionismem, s nedostatkem vakcín a též je tam na pořadu dne úvaha o Sputniku. Stejně jako všude tam mají své rebely, odpírače atd, avšak s jedním velkým rozdílem, existuje tam vymáhání a postih porušení nařízení v daleko větší míře než u nás.

Zde jsou dnešní údaje o covidové situaci v Chorvatsku

Zotavilo se celkem 230 683 lidí, z toho 299 za posledních 24 hodin

V Chorvatsku bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 274 nových případů koronavirové infekce a 18 lidí zemřelo.

Počet aktivních případů v Chorvatsku je dnes celkem 1959. Mezi nimi je 927 pacientů v nemocnici, z nichž 84 je na respirátoru.

V současné době je v izolaci 11 149 lidí.

Od 25. února 2020, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ infekce, bylo zaznamenáno celkem 237 999 lidí s koronavirem, z nichž 5 357 zemřelo.

K dnešnímu dni bylo testováno celkem 1 275 009 lidí, z toho 6 686 za posledních 24 hodin.

vasnivykolista

Příspěvekod vasnivykolista » úte 16. úno 2021 20:23:59

co vím tak do HR se může bez testu ..kdo prodělal covid tak běhen 90 dnů po pozitivním testu ..i návrat do Česka je povolen těm kdo prodělali covid bez testu i karantény...já sem se zrovna v sobotu vyléčil..už mám formulář kde mě můj lékař potvrdí že jsem nemoc prodělal a během dubna vyrážím :beer2
https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/akt ... ovani.html
Živogošće Blato - 2008; 2009; 2010; 2011; 3x2012; 2013; 2x2014; 2x2015; 2016; 2x2017; 3x2018; 3x2019; 2x2020 :drink

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 17. úno 2021 1:59:21

vasnivykolista píše:...já sem se zrovna v sobotu vyléčil..už mám formulář kde mě můj lékař potvrdí že jsem nemoc prodělal a během dubna vyrážím :beer2 ......

Tak to buď rád, že to dopadlo, jak předpokládám, dobře :palec_nahoru .

Já za poslední dny vím o dvou úmrtích (jeden 55let) a dvou hodně nepříjemných průbězích, jedné je 50 let a druhé 34 let. Přes týden horečky 40C, bolesti celého těla a obrovská únava. Ta mladší 34 letá je z rodiny, mám ji ale 150km daleko. Mladá zdravá ženská, bez nějakých dalších nemocí a podobně. Na věku až tak nezáleží, jak se zdá, protože na druhou stranu znám případy, kdy průběh byl i u 80ti letého velmi lehký. Ten zmetek je nevyzpytatelný a každý člověk to prodělává jinak, záleží taky zřejmě na virové náloži jakou dostal, na jeho individuální imunitě a dalších okolnostech.
Petr

Zdevel

Příspěvekod Zdevel » pon 22. úno 2021 17:24:02

Postesknutí:
Každý je hrdina a odbojář, zejména když se ho to netýká. My měli koncem roku během měsíce v rodině čtyři úmrtí. Když vidím v televizi těch dvacet "inteligentů" na Václaváku, jak s expresidentem protestují proti opatření, hnal bych je i s těmi redaktory až na Dálný východ. Ale tak se dělá politika a tihle se zjevně školili u Goebbelse. Nic nového, vždycky se najde pár tupých idiotů, nebo dobře zaplacených...

Prognóza:
Náš fyzioterapeut tvrdí, že se s tímto virem budeme potýkat ještě cca 4 - 5 let. Přesto doufám, i když vidím, jak se u nás chovají někteří jedinci a není jich zrovna málo, že tomu tak nebude a že se k Jadranu vypravíme co nejdřív.

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 04. bře 2021 17:36:22

Už i Chorvatsko a indiánskou vesnici u Plitvických jezer zasáhlo masivní testování obyvatel :thumbup spoton2

156891675_4463871610293095_6380282720380894598_n.jpg

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 07. bře 2021 20:25:31

EU ROZHODUJE Deset dní před rozhodnutím o pasech covid: Jaký je postoj Chorvatska?

Poté, co předseda Evropské komise Ursula von der Leyen tento týden oznámila, že uvažuje o zavedení „digitálního zeleného certifikátu“ pro snazší překračování hranic, vyšlo najevo, že je zapotřebí společné řešení na úrovni Unie, aby se obnovila osobní přeprava mezi zeměmi.

Konečný návrh Komise na to, jak by osvědčení mělo vypadat a jak ho cestující budou používat, by měl být předložen do 17. března, ale příběh je stále plný nejasností a dokonce zásadního nedorozumění toho, co by osvědčení mělo být.

Digitální zelené osvědčení by tedy v této podobě ve skutečnosti spojilo na jednom místě formálně-právní důkaz, že člověk není nemocný nebo že je imunní, a umožnil by mu tak snadnější překračování hranic, což je v současné době možné překračovat omezeně, primárně s prezentací negativního testu PCR, zatímco některé země již povolily překračování hranic všem, kteří mají potvrzení, že byli očkováni, tj. že tuto nemoc překonali.

Pro zavedení oficiálního certifikátu jsou většinou pro země závislé na cestovním ruchu - Španělsko, Malta, Kypr a Řecko a Kypr již oznámil, že plánuje zahájit do země vypouštění očkovaných Britů jakákoli omezení, zatímco Kypr a Řecko jsou si podobné. s Izraelem již bylo dosaženo dohody.

Některé další země jsou však nakloněny zavedení tohoto dokumentu, proto tuto iniciativu minulý týden uvítal rakouský kancléř Sebastian Kurz, zatímco Chorvatsko, i když je závislé na cestovním ruchu, na toto téma zatím jen ostýchavě odpovědělo.

Chorvatská politika obecně podporuje veškeré úsilí, jehož výsledkem bude snazší překračování hranic, ale pouze pokud to nebude pro občany diskriminační.

Totiž, i když není jasné, jak by certifikát měl vypadat, v současné době se diskutuje o tom, že se ve skutečnosti bude jednat o aplikaci na smartphonu, ve které bude mít cestující výsledky testů, osvědčení o očkování nebo překonání nemoci.

V tomto smyslu by Chorvatsko osvědčení podpořilo pouze v případě, že by nebylo povinné pro cestující, tj. Pokud by těm, kteří nemají osvědčení, ale mohou předložit výsledek zkoušky nebo osvědčení o očkování v jiné formě, bylo povoleno překračovat hranice bez omezení.

Problém diskriminace
Jednoduše řečeno, nejsme náchylní k certifikaci jako povinnost překračovat hranice, ale pouze jako jedna z možností, která by pravděpodobně byla vhodná pro podnikatele, mladší populaci atd.… Věříme však, že překročení hranice by nemělo být omezeno těm, kteří toto osvědčení nemají. v jiné formě mohu předložit potvrzení, že nejsou nemocní, říkají.

Podobný názor francouzský prezident Emmanuel Macron, který řekl, že „nepřijme certifikovaný systém překračování hranic“, a belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová, která zdůraznila, že princip nediskriminace by měl zůstat základním přístupem Unie.

Zda bude certifikát skutečně povinný a zda vůbec bude ve formě aplikace pro smartphone, zatím není známo, ale jedná se pouze o některé ze série neznámých, které obklopují celý tento příběh.

Odborníci konkrétně varují, že na přípravu tohoto certifikátu nezbývá mnoho času, jelikož je nutné, aby jej národní správy implementovaly do svých postupů v oblasti zdraví a hranic, a Komise musí vytvořit „bránu“, aby si tyto dokumenty mohly vyměňovat členské státy.

Druhá otázka se týká ochrany osobních údajů, zejména poté, co evropské regulační orgány uvedly, že se obávají možnosti dlouhodobého uchovávání údajů o očkování občanů, a nový soubor problémů s sebou přináší nejasný pohled na to, jaké vakcíny budou být obecně uznáván jako vhodný pro cestování.

Mnoho občanů EU již bylo očkováno ruskou vakcínou Sputnik V registrovanou v EU a slovenský ministr zahraničí Ivan Korčák novinářům řekl, že věří, že s vakcínami, které nejsou registrovány v EU, by se nemělo zacházet stejně jako s registrovanými.

Zatímco EU diskutuje o otázkách certifikátů, je pravděpodobné, že diskuse o certifikátu je marná a že turisté budou moci do Chorvatska letos, stejně jako v loňském roce, přijít bez testování a další potvrzení.

korona.jpg

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 09. bře 2021 0:25:45

Ona je taky otázka, zda očkovaný nemůže být přenašečem. Nebo-li očkovaného vakcína chrání před těžkým průběhem a smrtí při případném dalším nakažení, ale přenašečem být klidně může. Zatím jsem o tom žádnou skutečně podloženou studii neviděl, pouze názory odborníků, které ale nesjou jednotné.

Viz třeba tady: https://www.sukl.cz/sukl/comirnaty-preh ... podminecne
nebo tady: https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... i-40347208

Stejně tak nejsou dosud jasné odpovědi na otázku, zda a na jak dlouho si tělo vytvoří imunitu po prodělání nemoci. Tedy zda je vůbec nutné očkovat i lidi, kteří Covid prodělali. Možná si tělo imunitu vytvoří, ale není imunní proti nějaké mutaci, což by mohla být odpověď na reinfekce, například že člověk, který před nějakým časem prodělal Covid, nyní onemocněl znovu. Ovšem ten samý problém je s vakcínami. Ty také pravděpodobně nebudou účinné proti některým mutacím viru. Podobně jako u chřipky, proto se vakcíny proti chřipce mění každý rok a tedy každý rok se očkování opakuje. A co například lidi, kteří z nějakého zdravotního důvodu se očkovat nemohou?

Otázek je spousta a dokud na ně nebudou známy skutečné odpovědi, podložené skutečnými daty, tak jsou nějaké "zelené" pasy nebo jiná vymahatelná potvrzení o očkování prostě zbytečná, buzerační a hlavně diskriminační . Taková rozhodnutí by měla být podložena fakty skutečných odborníků, nikoliv nějakou von der Lejnovou, která tomu rozumí úplný ho*no a vymýšlí jednu kravinu za druhou, nejen co se covidu týká.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 09. bře 2021 0:42:09

Jinak aktuálně k cestování do Chorvatska je něco tady. Je to aktuální a jsou tam i užitečné odkazy.

Například Testovací centra v Chorvatsku (včetně cen), kde je možné si nechat udělat PCR testy. Ceny lidové, většinou kolem 500kn až například 1500kn v Dubrovníku :shocked .
Petr

Zpět na „Ostatní“