Covid a cestování v roce 2021

Schimi

Re: Covid a cestování v roce 2021

Příspěvekod Schimi » pát 18. čer 2021 11:52:32

V Chorvatsku méně než 100 nově infikovaných, bez úmrtí
Doposud bylo alespoň jednou dávkou očkováno 1 428 340 lidí a obě dávky dostalo 790 856 osob.

Za posledních 24 hodin bylo v Chorvatsku zaznamenáno 95 nových případů infekce koronaviry, bylo testováno 5 192 lidí a tři pacienti zemřeli, uvedlo ve čtvrtek národní velitelství civilní ochrany.

V Chorvatsku je v současné době 745 aktivních případů covida-19. V nemocnici je 342 pacientů, z toho 25 na respirátoru.

V izolaci je 4344 lidí.

Od 25. února 2020, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ infekce, bylo k dnešnímu dni zaznamenáno celkem 358 918 infikovaných osob, z nichž 8 165 zemřelo. Zotavilo se celkem 350 008 lidí, z toho 148 za posledních 24 hodin.

K dnešnímu dni bylo testováno celkem 2 097 393 lidí, z toho 5 192 za posledních 24 hodin.

K 16. červnu bylo spotřebováno 2 219 196 dávek vakcíny. Doposud bylo alespoň jednou dávkou očkováno 1 428 340 lidí a 790 856 z nich dostalo obě dávky. K 16. červnu bylo spotřebováno 22 644 dávek vakcíny.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 20. čer 2021 2:18:10

Schimi píše:Zase už jen s občankou nebo pasem. Češi mohou do Chorvatska bez testu

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zase ... .seznam.cz

Nic jiného jsem ani nečekal. Chorvatsko je na turistech životně závislé takže hlavní sezona být musí, i kdyby se dělo cokoliv. Bohužel, stejně jako loni se vše točí právě okolo hlavní sezony, která jde mimo mě. Tak jenom doufám, že příští rok už bude situace oproti té loňské a letošní i mimo sezonu už snad poněkud příznivější.

Jinak osobně si myslím, že letošní letní sezona bude v Chorvatsku možná "našlapanější", než i některá předcovidová. Ve sdělovacích prostředcích je letos Chorvatsko až extrémně propagované, jako by jinde moře neexistovalo. Ale je to dáno asi i tím, že situace v Itálii a jiných zemích je pro turisky stále nejistá, takže spousta lidí, kteří obvykle jezdí jinam, vsadí letos na relativní jistotu a pojede za mořem do Chorvatska.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » stř 23. čer 2021 19:27:08

Je potřeba těm zmatečným informacím o návratu dát nějaký řád a souhrn nyní platného.

- Chorvatsko patří mezi země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Před návratem z těchto zemí je nutné vyplnit Příjezdový formulář a v případě, že k návratu cestující použijí hromadnou dopravu (zejména letadlo, vlak, autobus), je nutné také absolvovat antigenní nebo PCR test, a to ještě před návratem do ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test nejpozději pátý den po příjezdu do ČR.

- Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

zdroj a kompletní info + odkaz na formulář
https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/akt ... anici.html

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » stř 23. čer 2021 22:03:35

Koukám na tu mapu, BIH a Černá Hora zatím stále patří do zemí s velmi vysokým rizikem nákazy :sad
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 29. čer 2021 0:43:05

Chorvatsko je taktéž zelené. Takže stačí vzít sebou občanku, tu plastovou a třeba i tu dvounohou spoton2 a bez obav vyrazit. Vyplnění Enter Croatia, bez nahrávání příloh, nebude na škodu. :pa

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/akt ... anici.html

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 01. črc 2021 10:17:58

Chorvaté změnili podmínky. Kontroly na hranicích se obnovují

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chor ... .seznam.cz

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 02. črc 2021 1:01:09

Tak to byl vážně super tah, změnit nečekaně podmínky v první prázdninový den z hodiny na hodinu. Kdy už mnoho turistů bylo na cestě do Chorvatska a vyjížděli v době, kdy ještě nic nebylo potřeba.

Jinak kdo nemá žádné potvrzení o očkování, prodělaném Covid-19 či potvrzení o testu, tak ho chorvaté také pustí a to s tím, že v cílové destinaci si nechá udělat test a jeho výsledek pak odešle policii na hraničním přechodu, kterým projížděl. Do výsledku testu by měl být v karanténě. Ceny lidové, antigenní test od cca 200 do 300HRK, PCR test násobně dražší. No neberte to, obzvlášť třeba v případě čtyřčlenné rodiny :smiley-irre .

A také nyní platí, že i po příjezdu ze "zelené" země je nutné se otestovat. Tedy nejenom cesta na dovolenou, ale i cesta z dovolené znamená další starosti navíc.

Zrovna na fóru příznivců Jadranu a Chorvatska, mezi které se také počítám, není asi úplně vhodné toto psát, ale zkrátka můj názor je jednoduchý. Kdyby měl každý tu vúli a za těchto neustále se měnících podmínek si dovolenou u moře odpustil (nejde přece o život), tak by se velmi brzy od jakých-koliv podmínek upustilo, protože na turistech je zrovna tato země doslova životně závislá. Ovšem dokud si lidi nechají kálet na hlavu a jsou ochotni podstoupit kvůli dovolené doslova cokoliv, pak je situace samozřejmě taková jaká je a dlouho ještě bude.

Loni jsem nemohl a letos také ne, rve mě to srdce, ale nezblázním se kvůli tomu. Za těchto podmínek a nejistoty, co zas nějaký blb vymyslí zítra a nebo za hodinu, mě to vážně za to nestojí. Ani ubytování v nějakém penzionu třeba na prodloužený víkend u nás nevyužiju, protože nehodlám nikde nikomu prokazovat že jsem zdravý. Toto prostě jednoznačně odmítám. Nevím, jak dlouho bude tohle divadlo trvat, ale vypadá to že ještě hodně dlouho. Mutace budou přibývat jako houby po dešti, protože strašit je potřeba i kdyby se nějaká měla vymyslet. O očkování u mladých lidí není velký zájem, tak tu máme nyní Deltu u které se nezapomene neustále zdůrazňovat, že napadá hlavně ty mladší do 29.let. Chce se mě ze všeho :icon_barf
Petr

JirkaD

Příspěvekod JirkaD » pát 02. črc 2021 11:02:18

Kdyby jsi se nechal naočkovat, tak žádný problém nemáš.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 03. črc 2021 0:56:12

JirkaD píše:Kdyby jsi se nechal naočkovat, tak žádný problém nemáš.

Dobrá rada nad zlato :rolleyes . Já si ale raději tu dovolenou nebo hospodu klidně odpustím.
Psal jsem o rychle se měnících podmínkách a to se týká i očkovaných, protože bezinfekčnost pouze po první dávce již platit nebude, například. Takže kdo odjel za platných podmínek po první dávce, tak při návratu po 9.červenci jej zřejmě bez testu ani nepustí do práce, neboť od tohoto data dochází k další změně! Píše so o tom zde a nebo zde.

Navíc, do této chvíle neměl úplně každý možnost, nechat se naočkovat a to ani kdyby chtěl, případně se nestihl naočkovat druhou dávkou. Nejde ale jenom o očkování. Nemám vůbec zájem jezdit nějakými koridory které mě někdo určí a tak podobně. Na nějakém serveru jsem včera například četl seznam hraničních přechodů A/SLO, vyjmenovány byly pouze ty hlavní (tuším psali přechody třídy A), takže například Mureck, přes který jezdím, tam nebyl. Pokud nemůžu jet jak chci a kudy chci, dokud neustále musím být přilepený k internetu abych věděl, co se dnes zase změnilo, tak raději nikam zkrátka nejedu.

A k samotnému očkování. Pokud by probíhalo na základě léty zavedených medicínských postupů, tedy u každého jedince na základě rozhodnutí či doporučení lékaře s ohledem na konkrétní stav dané osoby, tedy zda je vhodné s ohledem na její konkrétní anamnézu, zda patří do rizikové skupiny nebo případně zda prodělala Covid a má vlastní protilátky a tak podobně, nepřišlo by mě na tom vůbec nic divného a zřejmě bych také projevil zájem. Tady ale, bohužel, od začátku něco smrdí. Tlačí se do očkování hlava nehlava bez ohledu na cokoliv, kdy zdraví jednotlivce je až na posledním místě, protože přece "pozitiva převyšují negativa". Přitom těm negativům šlo v mnoha případech jednoduše zabránit. Zavádějí se omezení a restrikce vůči neočkovaným, z nichž mnohé lze jednoznačně označit za otevřené vydírání! A toto vše ve mě vzbuzuje čím dál více nedůvěry a má tak zcela opačný účinek! Očkovat se už bude i na nádraží a v obchodních centrech, to považuji za naprostý vrchol, který se skutečným zdravím nemá vůbec nic společného. Proč to všechno tak je a tolik se na to tlačí, o tom raději nechci spekulovat.

A smutné na tom je, že kolik očkovaných mě jako důvod svého rozhodnutí k očkování řeklo, že se nechali píchnout kvůli zdraví, to spočítám na prstech ruky. Valná většina mě řekla že proto, aby měli klid, aby mohli na dovolenou, do restaurace, na koncert a tak podobně. Prostě a jednoduše, všemu tomu vydírání podlehli.
Pro mě je tedy moje zdraví na prvním místě, tedy rozhodně důležitější, než nějaká dovolená. Takže zatím nemám zájem o nějakou experimentální vakcínu, za jejíž případné nežádoucí účinky neručí vůbec nikdo. Kdyby za ní někdo ručil, nemusel bych podepisovat informovaný souhlas že ? A protože nejsem lékař, necítím se být prostě natolik informován, abych podepsal že si to nechávám píchnout na své vlastní riziko. Mimochodem před týdnem jsem měl menší úraz a protože od mého posledního očkování proti Tetanu uplynulo již téměř 13 let, nechal jsem se na doporučení lékaře samozřejmě nyní znovu naočkovat. A světe div se, u očkování proti Tetanu jsem žádný informovaný souhlas nepodepisoval, proč asi ? A mimo jiné se mě také lékař nejdříve zeptal, zda nemám v plánu očkování proti Covidu, protože když budu čerstvě očkován proti Tetanu, tak jiné očkování by nebylo v blízké době vhodné.

Další podezřelou věcí je neuznání vlastních protilátek, proč se uznává pouze očkování? Pokud má někdo vlastních protilátek na rozdávání a lékař mu z toho důvodu očkování nedoporučí (znám osobně dost takových případů), určitě budu raději věřit svému lékaři než politikům a šílencům ze skupiny MeSES. A to i přes toto vydírání, protože zdraví mám skutečně jenom jedno.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 03. črc 2021 0:59:34

Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » sob 03. črc 2021 12:20:25

Jsem ovce a nechal jsem se očkovat experimentální vakcínou vyrobenou z těl mrtvých dětí. Žena ve svých 50-ti letech prý už nebude moci mít děti. To je ale jen prý vůle boží. U mě se to projevuje nádorem na břiše a na hlavě mi rostou dvě antény. Profesor Šprýmula mi ale psal, že to není nádor, ale dere se ven přebytek píva, a o antény se také nejedná, mám být v klidu, prý mi jen rostou parohy. :beer2 018

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 03. črc 2021 23:34:51

:icon_gigi :beer2
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 04. črc 2021 21:07:53

Dnes příjezd do lokality Gradac-Brist-Podaca. Trasa přes Rakousko-Hungary. Přechody: Hatě nic, Koszeg-nic, ten nejdůležitější Letenye-Goričan příjezd 00:30 jako čtvrté auto do fronty, skenování pasů jedinou policistkou v boudě, do 5 minut jako čtvrté auto jsem byl na druhé straně a odjezd. Měl jsem očkování nahrané v příjezdovém formuláři, takže nevím jestli i ti přede mnou měli vše dobře připravené, ale bylo to hned. Faktem je, že nevím, kdyby někomu něco chybělo, co by ta jediná policistka dělala, nebo je to vše jen hra.....aby turisté byli nějakým způsobem alespoň minimálně pod kontrolou a svým způsobem nešli Covidu napřed. Na místě Covidem nikdo nežije, nikdo nic v hospodách nekontroluje, do obchodů, benzínek atd. roušky-respirátory ano. Jinak na místě jsem se nesetkal již s domácím už jen paní, pán zemřel před měsícem na co jiného než na tu mnohými podceňovanou "chřipečku" .

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 05. črc 2021 0:33:45

Přeji příjemný pobyt, krásné počasí a ať vše proběhne dle představ :beer :wave
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 06. črc 2021 12:58:37

U vody a v restauracích jako by Covid nikdy nebyl, v obchodech respirátory a když je ráno více lidí, pouští postupně po pár lidech. Počet lidí opticky vnímám asi jako minulý rok.

Schimi

Příspěvekod Schimi » čtv 08. črc 2021 23:09:01

Dnes příjezd do lokality Gradac-Brist-Podaca. Trasa přes Rakousko-Hungary. Přechody: Hatě nic, Koszeg-nic, ten nejdůležitější Letenye-Goričan příjezd 00:30 jako čtvrté auto do fronty, skenování pasů jedinou policistkou v boudě, do 5 minut jsem byl na druhé straně a odjezd. Měl jsem očkování nahrané v příjezdovém formuláři, takže nevím jestli i ti přede mnou měli vše dobře připravené, ale bylo to hned. Faktem je, že nevím, kdyby někomu něco chybělo, co by ta jediná policistka dělala, nebo je to vše jen hra.....aby turisté byli nějakým způsobem alespoň minimálně pod kontrolou a svým způsobem nešli Covidu napřed. Na místě Covidem nikdo nežije, nikdo nic v hospodách nekontroluje, do obchodů, benzínek atd. roušky-respirátory ano. Jinak na místě jsem se nesetkal již s domácím už jen paní, pán zemřel před měsícem.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 10. črc 2021 0:18:16

Co se mění od pátku 9.7.2021.

Citace:
Očkovaní nemusí po příjezdu ze zahraničí na test
Od pátku se také mění podmínky cestování pro očkované a ty, kdo prodělali covid-19 v posledním půl roce. Plně očkovaní Češi nově nebudou muset absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář. Tuto změnu ve čtvrtek oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poté doplnil, že se to bude týkat i návratu ze zemí s extrémním rizikem nákazy.

Mě to nějak hlava nebere. Na jedné straně se tu straší šířením výrazně infekčnější varianty Delta, no a na straně druhé plně očkovaný člověk nemusí na test ani po návratu ze země s extrémním rizikem nákazy. To už není tupost a neskutečná debilita, ale doslova a do písmene úmysl! Další způsob nátlaku do očkování a to zcela bezohledně i za cenu vyššího importu a rozšíření viru. To by v tom byl totiž čert, abychom ta čísla opět do září nezvýšili. A jako bonus to vše nakonec svedeme na neočkované, abychom zaseli ještě vetší nenávist mezi lidi.

Jestli se nepletu, tak očkování by mělo ochránit před vážným průběhem či dokonce smrtí při onemocnění. Z toto logicky vyplývá, že očkovaný se také může nakazit a nebo být přenašečem. Ano, možnost že se stane přenašečem je nižší, než u neočkovaného. Ale je, což potvrzuje na svém webu sám SUKL:
Může vakcína Comirnaty snižovat přenos viru z jedné osoby na druhou?
Nejnovější předběžná data naznačují, že u očkovaných osob proti COVID-19 pravděpodobně dochází ke snížení rizika přenosu viru SARS-CoV-2 na ostatní osoby, dle některých publikací až o 40 – 60% (zdroje: Impact of vaccination on household transmission of SARS-COV-2 in England;....

Tedy dejme tomu, že riziko přenosu je po očkování sníženo o 60%. Na druhou stranu se ovšem zatím spíše spekuluje, jak účinné jsou proti aktuální mutaci Delta jednotlivé vakcíny, u některých se předpokládá pro tuto mutaci účinnost o něco nižší. O mutaci Delta se mimo jiné také píše: Podle dat Světové zdravotnické organizace se delta varianta šíří skoro o sto procent rychleji než původní varianta viru. Delta činí přes devadesát procent případů v Británii a šíří se rychleji zhruba o 50 až 60 procent než britská (alfa) varianta.
Takže tak nějak mě z toho vychází, že variantu Delta, která je nyní dominantní, může očkovaný člověk dovézt z rizikové země a přenášet v podstastě podobně, jako neočkovaný v případě dřívějších variant SARS-COV-2, které byly méně infekční. Nebo jinak, u očkovaného není zatím rozhodně prokázáno, že je ZCELA bezinfekční.

A přesto nemusí očkovaný podstoupit test ani v případě, že se vrací z extrémně rizikové země. Protože je očkovaný, považuje se za bezinfekčního, což je ale v rozporu s dosavadními poznatky. Co si mám o tom myslet jiného, než že je to prostě bezohledný záměr hrubého kalibru! Neočkovaného nepustí po návratu ani do práce bez testu, přesto že se vrátil ze "zelené" země, zatímco očkovaný to může v klidu přenášet i když byl v extrémně rizikové zemi. Karta se tím jaksi obrací, protože naopak neočkovaní se budou nyní vyhýbat očkovaným, jelikož ti budou vesele vir přenášet. Očkovaný určitě ne, protože ten se bude muset otestovat. Tak jde tady o zdraví a nebo něco úplně jiného? Na jedné straně se tu straší údajně šíleně infekční mutací jako kdyby měl nastat konec světa, no a na druhé straně se záměrně nedodržují základní pravidla protiepidemické ochrany, která by byla logická a v souladu s dosavadními poznatky. Pokud by tu šlo skutečně o zdraví a ochranu před šířením mutace se kterou se straší, pak by se zcela logicky měli testovat všichni, tedy i ti očkovaní.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 10. črc 2021 1:59:44

PetrK píše:................. A k samotnému očkování. Pokud by probíhalo na základě léty zavedených medicínských postupů.....

Vrátím se ještě ke svému příspěvku z 3.7. Před dvěma dny vyšel tento článek na Seznamu: Covid oddělení hlásí klid. Ale pozor na nesmysl z ministerstva, varuje lékař
Dovolím si krátkou citaci:
‚Nedodržují se základní pravidla očkování‘
Lékaři Martinu Balíkovi rukama prošly nejhorší případy nemoci covid-19. Loni na jaře to byl také on, kdo prvnímu pacientovi v Česku aplikoval experimentální lék remdesivir. Víc než samotná nemoc teď vedoucí lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny straší špatný postup při očkování. Opakovaně upozorňuje na riziko očkování lidí, kteří covid mají nebo ho v nedávné době prodělali.

„Dostávali jsme pacienty, kterým se, bohužel, sešel covid s vakcinací. Neměli být vakcinováni, a přesto vakcinování byli, protože se tady nedodržují elementární pravidla vakcinace. Vydávají se doporučení typu, že se můžete týden, dva týdny po prodělaném symptomatickém covidu vakcinovat. To je pěkně prosím nesmysl, který pustilo do éteru ministerstvo zdravotnictví. To je špatně,“ apeluje lékař.

Ministerstvo zdravotnictví skutečně s platností od 25. června zrušilo 90denní lhůtu, po kterou si lidé po prodělání onemocnění covid-19 prozatím nemohli rezervovat termín očkování. A to především s argumentem, že je očkování potřeba uspíšit. Co nejrychlejší očkování prosazovala mimo jiných odborná náměstkyně Martina Vašáková, vedoucí Klinické skupiny ministerstva. Očkování hned po prodělané nemoci ale doporučila také hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
„Z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby lidé, kteří prodělali koronavirus, se mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní,“ vysvětlovala na konci června Vašáková, proč už se nemusí s očkováním čekat tři měsíce po prodělání nemoc.
O podání vakcíny by ale z principu měl rozhodovat lékař, který ji aplikuje..........

Konec citace.

A to je přesně to, o čem mluvím od samého začátku. Nedodržují se naprosto základní, elementární pravidla vakcinace a postupy, které až dosud s naprostou samozřejmostí platily po dlouhá desetiletí. K očkování se nepřistupuje individuálně ale hromadně bez ohledu na cokoliv. Místo laboratorního přesného vyšetření se prodělání onemocnění Covid-19 zjišťuje pouze na základě pozitivního testu, který ve skutečnosti vůbec neznamená, zda byl ten člověk skutečně nemocný. Navíc ne každý, kdo Covid prodělal, byl vzhledem k lehkému průběhu na testu. A proč je to důležité? Jednoduše proto, že od nepaměti platí při vakcinaci důležitá zásada, že očkování se provádí v době, kdy je člověk zdravý. Očkování na chřipku se provádí před očekávaným chřipkovým obdobím, když už zde epidemie chřipky je, tak se neočkuje! To samé očkování proti malárii a dalším nemocem, které se provádí před cestou do exotických zemí. Je to tak zkrátka od nepaměti s každým očkováním, které známe. Když dostanu některou z těchto nemocí, tak už mě nikdo nenaočkuje, neboť by mě to už nepomohlo a naopak by mě to ublížilo. V případě očkování Covid experimentální vakcínou je to ale všechno jinak! Očkovat se začalo v době největšího vrcholu epidemie, hromadně a bez ohledu na aktuální klinický stav konkrétního člověka. Tedy zcela v rozporu s dosavadní praxí.

Hlavní hygienička a ministerstvo zdravotnictví prohlásí, že „z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby lidé, kteří prodělali koronavirus, se mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní,“ což je bohapustá a hlavně nebezpečná lež, která může vážně ohrozit zdraví i život některých lidí. Hnal bych celou tuhle bandu zločinců k zodpovědnosti!! Neštítí se už vůbec ničeho, aby dosáhli svého cíle.

Nikdy jsem nebyl žádným odpůrcem očkování, ani mě nenapadlo nad něčím takovým přemýšlet. Nikdy jsem taky ale nepodepisoval žádný informovaný souhlas, protože to vždy byly vakcíny, které vznikly za standardních podmínek a jsou tedy bezpečné a mnoha lety prověřené. V případě Covid vakcín se však stále jedná o experimentální vakcíny, což je zásadní rozdíl. Jejich případné negativní vedlejší účinky se zkoumají a zjišťují postupně v praxi. Označit vakcínu za definitivně schválenou a bezpečnou lze až po několika letech a to se prostě nedá nijak urychlit. Klinické zkoušení a testování různých léků a vakcín se běžně provádí nejdříve například na zvířatech a později samozřejmě na lidech, kteří takovou experimentální léčbu podstupují dobrovolně a podepisují k tomu pochopitelně svůj souhlas. To je naprosto v pořádku a není na tom nic divného. Covid vakcíny jsou zatím také experimentální, proto se podepisuje informovaný souhlas a tudíž by takové očkování mělo být též skutečně dobrovolné a tedy bez jakých-koliv podmínek a nátlaků. Každý by se měl rozhodnout sám, na základě svého vlastního přesvědčení, dle svého zdravotního stavu a ideálně tedy pod dohodě se svým lékařem. Rozhodnutí by rozhodně nemělo stát na tom, že "chci mít klid, chci jít na pivo, na koncert, chci jet na dovolenou" a podobně. Rozhodnutí by mělo stát výhradně na přesvědčení, že Covid je natolik zákeřná nemoc, že chci ochránit své zdraví a to i za cenu podstoupení určitého rizika, vyplývajícího z účasti na testování prozatím experimentální vakcínou.

Jinak argumenty typu, že každý "odpírač" změní názor, až mu někdo blízký na covid zemře, na mě skutečně neplatí. Za můj život mě, bohužel, jako každému, zemřelo už blízkých lidí docela dost, no a vždy to bylo samozřejmě na nějakou nemoc. Jsou nemoci, které nás kosí mohutněji, než covid. To je život a nic s tím neuděláme. Ano, ve svém okolí jsem během zimy a jara zaznamenal 2 případy lidí (nikoliv vyloženě blízkých), kteří zemřeli údajně na covid a údajně byli před tím zdraví. Bohužel jsem ale zaznamenal také případy se stejným fatálním následkem, kteří takto skončili na něco zcela jiného díky zanedbání péče, kdy ačkoliv nemocnice ani omylem nebyla přeplněná, tak ale přece "covid, ostatní jde stranou"... Stejně tak jsem ale v posledních týdnech zaznamenal už 4 případy z řady bližších známých, kteří měli po očkování závažnější problémy a dva z nich skončili na JIP, v jednom případě zánět srdečního svalu. A na to, že podobné vedlejší účinky vakcíny by měly býti spíše výjimkou, jak se všeobecně tvrdí, mě to až tak málo nepřijde. Ta možnost tu zkrátka reálně je a za současné situce, kdy má důvěra je na bodu mrazu a to hlavně díky všemu co se kolem očkování děje, to riziko jednoduše nejsem ochoten podstoupit. Čím větší nátlak, tím větší nedůvěru a odpor to vyvolává. O nátlaku, aby se testování experimentální vakcíny zůčastnili i zdravé děti od 12 let a mladiství, raději nemluvě, to je dle mého názoru zločin!

Zdůrazňuji, že vše jsou to jenom mé pocity a můj názor. Nic více a nic méně. Kdo se nechá očkovat, má u mě stále stejný respekt jako ten, kdo se očkovat odmítá. Nikdy by mě nenapadlo koho-koliv napadat proto, že má jiný náźor než mám já a ještě mu ten svůj nutit. Svůj názor otevřeně řeknu a to je vše, každý ať se zařídí podle svého přesvědčení. Pandemie nepandemie, na očkování se stále dívám jako na soukromou věc a v případě experimentální vakcíny obzvlášť, v takovém případě už vůbec nikdo nemá právo někoho nutit. Řeči ve smyslu, že moje svoboda končí tam kde začíná svoboda druhého jsou z mého pohledu v tomto případě absolutně liché. To by platilo v případě, že bych odmítal očkování standardně otestovanou a trvale schválenou vakcínou. Tedy standardní vakcínou, u které nejsem nucen podepisovat jaký-koliv souhlas. Do experimentální vakcíny nemá nikdo právo někoho nutit, protože každý má právo si o svém vlastním zdraví rozhodovat sám dle svého vlastního přesvědčení. Tu "profláknutou" poučku klidně otočím tak, že svoboda druhého pro mě končí tam, kde jsem, dle svého přesvědčení, nucen ohrozit své zdraví.

A zase jsem se rozkecal víc, než bych asi měl :drink
Petr

Zpět na „Ostatní“