Zrušení galerie

Odpovědět
PetrK
Administrátor

Zrušení galerie

Příspěvek od PetrK »

Galerie-Jadran je k dnešnímu dni zrušena!!

Ve čtvrtek v noci jsem aktualizoval server, protože bylo nutné provést aktualizaci PHP na serveru a také databází na novější verzi. Měl jsem na serveru verzi PHP 5.6, která již není několik let podporovaná a tím pádem jsou pak weby zranitelné, protože již nejsou vydávány žádné bezpečnostní aktualizace apod... Provozuji na serveru také jiné weby a s ohledem na ně bylo nutné aktualizovat PHP na verzi 7.x. , včetně databází na vyšší verzi. Systémy, na kterých mám některé weby vytvořené, to po aktualizacích vysloveně vyžadovali.

Bohužel, taková změna je vždy problematická, jelikož ne všechy weby jsou s vyšší verzí PHP kompaktibilní. To je zrovna případ galerie, která zde byla někdy od roku 2006, poslední aktualizaci jsem prováděl v r. 2018. a ani tato poslední verze, bohužel, nebyla s PHP 7.x kompaktibilní. To je prostě stejné, jako třeba s mobilními telefony a jejich aplikacemi, s počítači atd.atd.., co je 4 roky staré, to je prostě na novém zařízení často nepoužitelná historie.

Po aktualizaci serveru tedy přestala galerie fungovat. Abych instaloval a vytvářel novou, do které bych vše přenesl, to si raději ani nepředstavuji. Obrázky v galerii už přesahovaly přes 7 GB dat!
Další věcí je, že když se podívám na historii návštěvnosti, tak ta už stejně byla v posledních letech naprosto mizivá. Poslední obrázek tam byl nějakým uživatelem přidán před více, než 2 roky. Pokud by byla galerie skutečně aktivněji využívána, určitě bych před aktualizací serveru byl opatrnější a pokusil bych se tu galerii nějak zachránit. Takto ovšem, to se přiznám, jsem si s tím až tak moc hlavu nelámal, řekl jsem si že buď to vyjde a nebo ne. Bohužel to nevyšlo, což znamená že jsem si alespoň uvolnil místo na serveru, 7 GB není zrovna málo.

Takže tak, tímto se omlouvám. Galerie Jadran už zůstane, bohužel, pouze ve vzpomínkách :speak :pa
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana
Zdevel

Re: Zrušení galerie

Příspěvek od Zdevel »

Nedá se nic dělat, každá změna vede k horšímu :upset
Petře díky za dosavadní servis.
PetrK
Administrátor

Příspěvek od PetrK »

JJ bohužel, je to tak.

Co se týká PHP, zjednodušeně řečeno je to programovací jazyk pro vytváření webových aplikací a používá se na straně serveru. V posledních letech je to tak, že každý rok je vydávána nová verze PHP. Každá verze je plně podporována 2 roky, třetí rok jsou již vydávány pouze aktualizace, obsahující opravy kritických bezpečnostních chyb. Něco je o tom psáno zde.
No a na straně druhé, řekl bych "uživatelské", jsou zde různé aplikace, pomocí kterých se vytváří webové stránky, e-shopy, galerie, fóra atd.atd.. A ty jsou vždy při svém zrodu samozřejmě vytvořeny pro aktuální verze PHP a databází. Takže jak se postupně mění verze PHP na nové, vyšší, musí současně měnit také vývojáři své aplikace a na straně uživatele pak je, aby je pravidelně aktualizoval. Protože jednoho dne dojde do bodu, kdy webhosting změní PHP na serveru na určitou vyšší verzi, přičemž aplikace, na které má člověk vytvořen web, galerii apod.. je zastaralá a nedokáže s tím pracovat.
Je to stejné, jako to všichni známe na svých PC a nebo mobilních telefonech. Operační systém, třeba Android pro MT se neustále vyvíjí na další a další nové verze, no a současně s tím se musí vyvíjet i nové verze aplikací. A jak už bylo napsáno, každá změna vede občas k horšímu, z hlediska uživatele. Furt se musíme učit, protože se u aplikace změní vzhled, ovládání atd. atd..

Že galerie vydržela 16 let, pokládám z tohoto pohledu skoro za zázrak. Udržel jsem ji jenom díky průběžným aktualizacím, které ale občas vůbec nebyly jednoduché. No a bohužel, na tuto verzi PHP prostě už připravena nebyla.
Mám více webů, včetně mých firemních stránek. Začal jsem s tím někdy kolem r.2006 a tehdy jsem webové stránky vytvářel na systému phpRS. Bohužel, tato aplikace postupně ztratila jakou-koliv podporu a vývoj, takže další verze již vydávány nebyly. Na serveru jsem se snažil udržet PHP, které s tím spolupracovalo, ale dávno již nebylo podporováno. To však potom vede ke značnému bezpečnostnímu riziku, jak ze strany zastaralé aplikace tak ze strany starého PHP na serveru. Zažil jsem několik hackerských útoků, do administrace jednoho webu jsem se náhle nemohl dostat, jiný web se mě zcela zhroutil, nevyhnulo se to kdysi ani galerii, tu nám taky někdo napadnul. Takže z tohoto pohledu je ten neustálý vývoj, který nás otravuje, asi nevyhnutelný. Weby mám dnes předělané a to na systému WordPress. Ten je v současnosti hojně používaný a neustále je vyvíjen a jsou vydávány nové aktualizace, které jsou důležité jak z hlediska bezpečnosti, tak zohledňují také aktuálně novější verze PHP. Tak doufám, že to takto do budoucna ještě dlouho zůstane.

Toto fórum máme na systému phpBB, který se také stále aktualizuje. Problém je, že ale člověk nesmí používat mnoho rozšiřujících doplňků, které například rozšiřují fórum o nové funkce, jiný vzhled a podobně. Některé akutalizace phpBB jsou totiž docela zásadní změnou a mnohé pluginy/doplňky s nimi nespolupracují, musí se také aktualizovat, pokud tedy vůbec jsou jejich vývojářem ještě stále podporovány a aktualizovány. Dnes prostě každý web, který člověk udělá, ať už v podobě fóra či jiné, nevydrží ve své původní podobě dlouho a je potřeba se o to neustále starat a udržovat. To je zkrátka úděl dnešní moderní doby :ist1 :mrgreen
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana
Schimi

Příspěvek od Schimi »

i přesto, dobrá práce, díky :palec_nahoru
Odpovědět