Dovoz potravin do Černé Hory, celní předpisy

Uživatelský avatar
PetrK
Administrátor
Příspěvky: 603
Registrován: ned 27. bře 2016 0:31:04

Dovoz potravin do Černé Hory, celní předpisy

Příspěvekod PetrK » čtv 14. čer 2018 1:57:17

Docela by mě zajímalo, kdo jezdí do Černé Hory, jakou má zkušenost s kontrolami na hraničních přechodech.

Celní předpisy hovoří jasně:
Od 15. června 2008 platí v Černé Hoře zákaz dovozu potravin. Výjimkou z tohoto zákazu jsou pouze dále uvedené potraviny určené pro konzumaci v průběhu vlastní cesty:
- dětská a diabetická strava
- čerstvé ovoce a zelenina (kromě brambor) o celkové váze do max. 5 kg
- sušené ovoce, zelenina a houby, káva, kakao, koření a čaje v celkové váze do max. 1 kg
- ostatní zabalené potraviny určené pro přímou spotřebu, které nevyžadují zvláštní tepelný režim a jsou v originálním balení (sendviče, sušenky apod.) v celkové váze do max. 1 kg
- alkoholické nápoje celkového objemu max. 1 l na jednu dospělou osobu
- jiné nealkoholické nápoje o celkovém objemu do max. 2 l na jednu osobu
- voda v lahvích max. 5 l na jednu osobu

Na území Černé Hory lze kromě omezeného dovozu potravin bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu v množství, odpovídajícím době pobytu na území Černé Hory a účelu cesty. Bezcelně lze dovést na osobu starší 18 let na 200 cigaret nebo 100 doutníků či 50 cigár, 250 g tabáku, 2 l vína, 1 l tvrdého alkoholu, 50 g parfémů či 0,25 l toaletní vody. Pro fyzické osoby je zakázán dovoz omamných a psychotropních látek a jedů, nelze dovážet léky v množství převyšujícím 6 měsíční potřebu.

Týká se to samozřejmě i tranzitu, pokud přes Č.Horu jenom projíždím.

Já letos udělal dovolenou částečně poznávací. Začali jsme v BIH, pak Srbsko, ze Srbska na 4 noci do Černé Hory a končíme desetidenním pobytem v Chorvatsku. Našim ubytovatelům, kde jsme spali, jsem vezl nějakou pozornost, mimo jiné každému čtyři Plzně v plechu. V Č.Hoře jsme spali na dvou místech, to už je osm Plzní. A samozřejmě také našemu domácímu v Chorvatsku, pro něj to ještě byla tradiční Becherovka a Fernet. A jak jsem zvyklý, také pivo a další nápoje na pobyt v Chorvatsku pro nás. Vědel jsem, že trochu riskuji ale prostě jsem to zkusil. Na hranicích HR/BIH a BIH/SRB nebyl problém. Ten nastal až na hranicích SRB/MNE , tedy ze Srbska do Č.Hory. Po odbavení pasů jsme dojeli k zavřené závoře, kde stál celník. Ten mě hned vyzval, ať mu otevřu kufr auta. Připadal jsem si, jak za socialismu když jsem jezdil do NDR :confused .

V kufru jsem měl tyto dvě velké krabice, postavené na sobě jako na obrázku :upset :
DSC09315.jpg


Nejdříve mě ukázal na horní krabici. Tam byly nejaké sušenky, oplatky, káva, čaj. koření a podobné drobnosti. Nad tím mávnul rukou a ať mu ukážu tu spodní krabici :rolleyes :
DSC09314.jpg

Na obrázku už je jenom zbytek, byla plná plechovek Plzní, pár plechovek Coly...., prostě co se tam vešlo. Nejdříve se mě zdálo, že si říká o jedno pivo pro sebe jedno pro kolegu. Tak jsem řekl "nema problema" :icon_gigi a chtěl jsem mu dát dvě piva. On mě řekl "Nerozumješ, ty jedno pivo a kolega jedno pivo, nět pakić..", a ukázal při tom na mě a mého kolegu v autě. Tak jsem pokrčil rameny a podíval jsem se na něj hrozně provinile, jako že si sypu polel na hlavu :laugh . On přešel k zadním dveřím auta a ať je otevřu. Ukázal na takovou malou příruční taštičku, ať ji otevřu. Byly tam doklady a tablet. Řekl "laptop", ukázal mě ať zavřu kufr a pak mě pokynul rukou ať si nastoupím a řekl "čau". Jak otevřel závoru, řekl jsem mu taky "hvala čau" a šlápl jsem na plyn, než si to rozmyslí :sml37 .

Vedle těch kritických krabic, které ho tak zajímaly, byly v kufru ještě papírové tašky, ve kterých byla další pivka včetně Bechera a Ferneta, o kartonech cigaret které jsme si vezli z Bosny raději nemluvě :sm18 . Kdyby mě začal šacovat auto poctivě, asi bych tam byl ještě dneska a nebo by mě rovnou zatknul.
Na hranicích MNE/HR, když jsme přejížděli do Chorvatska, už to bylo naštěstí v pohodě. Tam jsem z Č.Hory vyjížděl ven, takže je to už nezajímalo.

Každopádně nebyl to dobrý pocit. Když pojedu do Černé Hory, tak dle celních předpisů vlastně nesmím ani svému ubytovateli nic dovézt. Pokud tam pojedu na celou dovolenou, pro sebe toho moc vozit nemusím, to by mě tak ani netrápilo protože ceny tam jsou podobné jako u nás. Horší je, když člověk jenom projíždí jako v našem případě, sice jsme tam strávili 4 noci ale cílové bylo Chorvatsko, kam jsem zvyklý si zkrátka něco přivézt.

Mluvil jsem o tom s naším ubytovatelem v Žabljaku. Říkal že jezdí často do Sarajeva a veze sebou vždycky karton piva a CocaColy právě pro celníky. Aby na zpáteční cestě domu mohl provést všechno, co si z Bosny přiváží domů. No zná samozřejmě místní poměry a ví, jak to chodí a co si může dovolit. Každopádně si na to samozřejmě postěžoval, že když to byla Jugoslávie tak nemusel tohle řešit, že dnes to zkrátka stojí za houby.... Tak něco v tom smyslu.
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů