Auto

Pošťák

Re: Auto

Příspěvekod Pošťák » pát 23. úno 2018 18:04:37

Pozemních hokejistů možná. Írán patří ke špičce.

Schimi

Příspěvekod Schimi » sob 24. úno 2018 10:53:24

Odloženo na úterý, ale bude tam spousta vyjímek, no uvidíme. Dle přistěhovaleckého vzorce to ale nedopadne pro diesely dobře.¨ :wand

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... r-tykat-se
...to, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 27. úno 2018 18:36:21

Rozhodnuto, ale nějaký ten rok ještě k moři s ropákama budeme moci jezdit.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/za ... 1519736137

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalost ... ry-1343900

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » čtv 01. bře 2018 20:25:51

Našel jsem v té souvislosti zajímavý článek. Je to sice z června minulého roku, ale fakta jsou aktuální stále.
Nejsem odborník, tak k tomu nemám co dodat :no . Žijeme zkrátka v Absurdistánu :upset .
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Schimi

Příspěvekod Schimi » úte 28. srp 2018 11:18:32

Tak jsem si namontoval i zadní záznamovou kameru, jo to sice levná kamerka z Číny, ale pro záznam šílených kamióňáků a jiných pošuků co se mi lepí ve stovce dva metry za kufr to stačí. Takže dvojitá práce do Rakouska se sundáváním a nandáváním, ale mám to na 3M držácích, takže jen cvaknu a je to, žádné peklo s přísavkou :palec_nahoru
20180828_110702.jpg
Edit: a už jsou tam po čase další kamerky :wink
Přílohy
20180828_110737.jpg
Naposledy upravil(a) Schimi dne ned 08. zář 2019 19:51:45, celkem upraveno 2 x.

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » sob 07. zář 2019 15:42:29

Tak po 3 letech jsem si konečně pořídil zase vlastní auto. Po velmi dlouhém pátrání jsem si nakonec dovezl přesně to, co jsem hledal. Opět Ford Focus, v provozu od 2010, najeto 143000km, po druhém majiteli (před 4 roky dovoz z Německa), s naprosto průhlednou a jasnou historií od začátku až do dnes, výbava přesně podle mých představ, motor 1.8 Duratec 92kW. Celkový stav vypadá hodně dobře a jezdí jako ďábel.

Na spotřebu, na kterou jsem byl dosud zvyklý, t.j. cca kolem 7l/100km, můžu rovnou zapomenout. S tím jsem ale počítal, když jsem chtěl trochu silnější atmosferický motor s větším obsahem. Prostě ještě stará, dobrá klasika. Možná se s tím dá jezdit něco málo přes 8l, ale to už zase není jízda. Jezdím jak jsem zvyklý a po ujetí zatím cca 1000km mě počítač ukazuje průměr 10l/100km, podle tankování mě to vychází na cca 9,6l/100km. Při lehké noze bych to asi uměl stáhnout na 9l, ale méně zřejmě ne. Ovšem uvidím, až pojedu někam dál. To svezení ale rozhodně za to stojí, takže zatím maximální spokojenost. Teď jenom doufám, že jsem měl šťastnější ruku než s tím mým minulým Focusem a že se na Jadran se mnou podívá nejenom příští rok, ale ještě několikrát. SPZ jsem si nechal, Liberecký nebo Karlovarský kraj, vždyť je to jedno :mrgreen .

DSC09764.jpg

DSC09765.jpg

DSC09767.jpg

DSC09770.jpg

DSC09774.jpg

DSC09775.jpg

DSC09778.jpg

DSC09792.jpg
Petr

2001 - Žuljana, 2002 - Sabunike Privlaka (u ostrova Vir), 2004 - Cres a Mali Lošinj, 2005 - Č.Hora / Prćanj Kotorski zaliv,
2006 - Hvar Ivan Dolac, 2008 - Žuljana, 2009 - Žuljana, 2011 - Žuljana, 2016 - Žuljana, SLO-Bled a Bohinjsko jezero, 2017 - Žuljana, 2018 - BIH/SRB/MNE/HR Žuljana

Zdevel

Příspěvekod Zdevel » ned 08. zář 2019 14:05:26

Tak Ti Petře přeji hodně spokojených a bezproblémových kilometrů.

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 08. zář 2019 19:49:11

Tak ať ti slouží hodně dlouho :thumbsup

siky99

Příspěvekod siky99 » pon 16. zář 2019 22:01:29

No chlapi chce to klid. Jezdím Fiatem Croma 1,9JTDm AT 2006 a loni jsem z Rakouska (Ilz) jel na odtahovce kvůli altíku. Vzhledem k sobotě odpoledne by bylo nerentabilní čekat do pondělí na drahou opravu. Letos 2700 km (Pelješac, Dubrovník, Mostar) a cestou do Ploče jsem potkal nešťastníky co jim shořelo něco jako Opel Vivaro. Chudáci stáli za autem v odstavným, oheň bylo cítit až do druhého pruhu při zavřených oknech a auto už bylo jen kostra zkroucenýho plechu. Proti tomu je jakákoli závada malichernost.
Tak ať nám to jezdí bez poruch a hlavně bez havárek a požárů. :beer

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 29. lis 2019 21:58:15

Zdevel píše:Tak Ti Petře přeji hodně spokojených a bezproblémových kilometrů.

Schimi píše:Tak ať ti slouží hodně dlouho :thumbsup

Díky za přání kluci.

Ovšem při mé smůle, když jsem měl auto týden, tak mě na dálnici u Ústí n.L. vjel do cesty francouz s Alfou. Byl to rovný úsek, předjel jsem nějaké auto a pak vidím další dvě, tak jsem už zůstal v levém pruhu, že předjedu ještě tato dvě auta. Byla to nějaká černá dodávka a k ní se blížil ten francouz. Měl jsem z něj takový divný pocit, když jsem viděl jak se blíží k autu před ním, sledoval jsem ho ale žádný blinkr nevyhodil, prostě nic. Když jsem byl vedle něj, prakticky už téměř před ním, viděl jsem v pravém zpětném zrcátku jak náhle prudce vybočil a narazil mě do zadku. Jasně, mohl jsem být zrovna v "mrtvém úhlu", ale sakra když vím že budu předjíždět, sleduju provoz za sebou už dávno před tím a to by mě nemohl přehlédnout. Navíc ve chvíli kdy vybočil jsem už v mrtvém úhlu nemohl být, když jsem jej viděl ve zpětném zrcátku.

Po náraze jsem jel normálně dál stejnou rychlostí a dokončil předjíždění. Až potom, když jsem se zařadil do pravého jízdního pruhu a od předjíždějících vozidel jsem se více vzdálil, vjel jsem do odstavného pruhu a snížil jsem rychlost na cca 80 až 90km/h. Francouz mě během chvilky dojel, tak jsme na sebe ukázali rukou a na prvním exitu, který je od místa nárazu vzdálen cca 2-3km, jsme vyjeli z dálnice. Ten výjezd z dálnice je široký, takže jsme zajeli na levou stranu a tam jsme zůstali stát. Bylo to místo, kde jsme byli velmi dobře vidět a nikomu jsme nepřekáželi.

Francouz uměl plynule anglicky, německy a rusky, občas se mu podařilo vyslovit i nějaké české slovo (například když jsme dopsali "Záznam o nehodě" a nakreslil jsem tam situaci nehody, řekl dost zřetelne "nesouhlasím").
Já zrovna jazyky moc neovládám, ale od samého začátku jsem jaksi pochopil, že se mě snaží přesvědčit, že viníkem jsem já. Chtěl sepsat "Záznam o nehodě" a myslel si zřejmě, že tím to skončí. Když jsem mu totiž na mobilu ukázal, že chci volat policii, zrovna nadšený z toho vůbec nebyl. Policii jsem samozřejmě zavolal a mezi tím jsme sepsali ten záznam. Po jejich příjezdu už byla domluva jednoduchá, přijeli dva mladí policisté z dálničního oddělení, kteří uměli anglicky i německy zcela plynule.

Policista vyslechl nejdříve francouze a pak zavolal mně. Řekl že pán tvrdí, že jsem mu tam vjel a nehoda se stala v jeho pravém jízdním pruhu. Pak také, že to bylo v zatáčce, takže mě nemohl vidět. Na druhou stranu to, že před ním jelo auto, nepopíral, pouze nepřipustil, že v něm jel v těsném závěsu...
Takže ať jim nakresím situaci, jak se to stalo. Když jsem to nakreslil, policista řekl že je to jasné a přesně tomu odpovídá i poškození vozidel. Řekl mě, že se ho pokusí přesvědčit, ale když bude francouz trvat na svém, budeme tam další hodinu, protože budou muset sepsat obsáhlý protokol. Francouzovi něco řekl, pak francouz vytáhl platební kartu, zaplatil pokutu a záznam podepsal.

Co k tomu dál říct. Na "Záznam o nehodě" francouz napsal jako vlastníka vozidla i jako řidiče úplně někoho jiného. Zjistil jsem to jednoduše, policisté mě na zadní stranu "Záznamu" nalepili papír, na kterém je uvedeno jméno viníka. To opisovali z jeho pasu. No a to jméno je zcela odlišné, než jaké mě tam napsal ten francouz. Přitom "Záznam o nehodě" je v mnoha jazycích, takže nějaký jeho omyl vylučuji. Sám si to člověk těžko ověří, protože vám pas neukáže.

Pak je také důležité vědět, že například francouzi nemají zelenou kartu. Název pojišťovny a číslo pojistky mají vylepené na předním skle, což je potřeba si vyfotit. Upozornil mě na to policista a rovnou mě řekl, ať si to vyfotím, sám bych to samozřejmě nevěděl:
20190907_203021_2.jpg

Takže obzvláště při střetu s cizincem můžu jenom doporučit, zavolat policii vždy. Jinak by se člověk viníka taky nemusel už dopátrat, on do záznamu o nehodě napíše cokoliv a těžko si to sám člověk ověří. O té nálepce pojišťovny na okně jsem samozřejmě neměl taky ani tušení. Vyřízení události s ČKP by pak bylo dosti složité.

A pokud jde o to, že jsem předjíždění na dálnici normálně dokončil a sjeli jsme pak prvním exitem ven, mimo dálnici, bylo myslím to nejlepší, co jsem v dané situaci mohl udělat. Což mě potvrdili i policisté a pochválili, že jsme nezůstali stát na dálnici. Kdyby to dopadlo hůř, že by mě ta Alfa nárazem například roztočila a podobně, bylo by to jasné. V tomto případě se ale kromě poškození plechů nic nestalo, takže i kdybychom zůstali na dálnici, ničemu by to nepomohlo, protože stejně nebylo co, zpětně konkrétně zjišťovat. Stopy na dálnici po střetu žádné nebyly. Zůstat na dálnici by znamenalo zbytečné ohrožení sebe i ostatních.

Pár fotek:
20190907_203158_2.jpg

20190907_193400_2.jpg

20190907_193257_2.jpg

20190908_131701_4.jpg

Již opraveno:
20191025_153633_2.jpg

Jinak o srážce s cizincem se škoda hlásí na Českou kancelář pojistitelů. Ta pověřila vyřízením události firmu Contin. Dodal jsem potřebné dokumenty a bleskově hned následující den přijel auto prohlédnout jejich likvidátor. No pak jsem byl 3 týdny objednaný na opravu do servisu a další 3 týdny to opravovali. Servis Ford FišerToužim skutečně děs běs. Levá ruka tam neví co dělá pravá, většina zaměstnanců utekla jinam a vše si tam řídí pan majitel. Tento servis jsem si nemohl vynachválit, vždy profesionální a velmi vstícný přístup atd.. Jenže jsem tam 4 roky nebyl a za tu dobu se vše totálně změnilo, jenom jsem zíral. Opravu jsem musel zaplatit a Continu jsem odeslal fakturu, šestý týden už čekám od Continu na peníze. Když jsem tam volal, bylo mě řečeno že se čeká na vyjádření francouzské pojišťovny, která má na to lhůtu 6 týdnů. Už to prý u té pojišťovny urgovali, ale zatím stále mlčí. No a prý až se mě to bude zdát opět dlouho, že se nic neděje, mám si zavolat znovu :shocked :rolleyes . Fakt super.

Píšu to až nyní, více než 2 měsíce po nehodě, protože jsem měl totálně zkaženou náladu.
Petr

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pát 29. lis 2019 22:06:50

Jinak přiznám se, že od té nehody mám s předjížděním na dálnici docela problém a nemůžu se zbavit "blbého" pocitu při každém předjíždění. Až úzkostlivě sleduji všechna auta, co kdo udělá a když se někdo blíží k jinému autu před ním, raději se zařadím a vyčkávám, zda začne předjíždět či nikoliv. Jel jsem za poslední měsíc 3x ze západu Čech na Moravu a zpět, tak si pomalu zase začínám zvykat, ale ten blbý pocit úzkosti při každém dálničním předjíždění už asi zůstane. Před 2 týdny jsem se vracel ze Šumperka do Sokolova, dálnice z Hradce Králové do Prahy byla, už za tmy, docela zážitek. Provoz velmi hustý, kamionů bych se nedopočítal. V jednu chvíli jsem se zařadil a říkám si, pojedu prostě "s davem". To zase vznikla v jednom místě poměrně nebezpečná situace, když se mě tam nacpalo auto, které na dálnici vjíždělo, přičemž v těsném závěsu za mnou tranzit, který mě z těsné blízkosti svítil do oken a šlápnout trochu na brzdu, měl bych ho zaručeně v kufru. Pak jsem předjížděl tři kamiony, když jsem dojel druhý /prostřední kamion a byl jsem vedle jeho kabiny, zapnul levý blinkr že bude předjíždět. Určitě o mě věděl a blinkr zapnul prostě jenom dřív, než ho předjedu, ale mě v tu chvíli polilo nepříjemné horko při představě, co by se stalo, kdyby ten kolos vybočil.

Řízení byla moje, dalo by se říct, že skoro vášeň, vždycky jsem jezdil rád. Za těch cca 40 let, co jezdím, jsem kromě této zažil 3 nehody, z toho jednu mojí vinou (mladej a blbej, to jsem měl řidičák asi rok) ale vždy to byly naštěstí jenom plechy. Z každé jsem si odnesl nějaké ponaučení, ale nikdy mě žádná nerozhodila tak, jako tahle. Možná už asi fakt stárnu, provoz je dnes šílený a co někteří jedinci na silnicích dokážou, je někdy skutečně děs. Čímž vůbec nemyslím ty, co jezdi svižněji a třeba na dálnici rychle, mnohem nebezpečnější jsou často úplně jiné situace. Nejdůležitější vlastností řidiče je dnes hlavně předvídat a zase předvídat, co ten druhý udělá. A když poslední dobou pozoruji z mého okolí, z řad lidí které znám, komu všemu dnes dají řidičák, pojímá mě až hrůza.
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » ned 01. pro 2019 1:49:59

No hlavně, že se ti nic nestalo a auto bylo opravitelné. No a s tou zahraniční pojišťovnou je snad lepší, že to za tebe někdo vyřizuje, protože jinak klidně půl roku i víc.............

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » ned 01. pro 2019 23:45:43

Tak jasně, důležité je, že se nikomu nic nestalo. Mohl mě v té rychlosti klidně roztočit. A nebo případně poškodit víc, pokud by to bylo větší auto. Naštěstí ta jeho Alfa je nízká, takže to odnesla jenom ta vystouplá část blatníku nad kolem a trochu spodní část dveří. Ale i tak je to prostě k na*rání.

Vrátím se ještě ke spotřebě toho Focusu, protože když jsem o ní psal v mém prvním příspěvku, měl jsem ho jenom pár dnů. A v průběhu prvního týdne, co jsem s ním jezdil, ta spotřeba byla skutečně 9 až 10l / 100km. Prostě jsem s tím asi neuměl jezdit :laugh . Ze služební Dacie 1.2 jsem prostě zvyklý, že se na plyn musí šlapat, aby to jelo :mrgreen . Tady ale ne. Za cca 3 měsíce, co ho mám, jsem najel přes 7000km a spotřebu dnes mám na hodnotách 7,6 až 7,8l/100km, pokud jedu delší trasu. Při jedné cestě na Moravu a zpět jsem se dostal dokonce na spotřebu 7,3l/100km. Nekoukám na hodnoty, které ukazuje počítač, ale počítám to podle tankování a ujetých km. A to nejsem rozhodně brzdou provozu, jezdím vcelku živě tak, jak jsem zvyklý. Jenom bylo potřeba se s tím autem trochu "sžít".

Takže se už nemůžu dočkat na květen, až vyrazím směr Žuljana :cool
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » pon 02. pro 2019 0:35:27

7000 km za tři měsíce, tak to budeš s takovou porcí km za chvíli kupovat další nééé spoton2

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » pon 02. pro 2019 20:02:22

Taky mě už napadlo, že mě to takhle asi dlouho nevydrží :laugh . Když jsem ho kupoval, měl 143 000km, nyní tam mám za 3 měsíce přes 150 000km a to jsem z toho 3 týdny nejezdil, když to bylo v servisu. Budu-li takhle pokračovat, za 3 roky tam bude "čtvrt mega" a budu se muset poohlížet po něčem jiném :sm19 . Normálně jezdím kolem 20tisíc km za rok, včetně dovolené na Jadranu atd.. Teď jsem byl už 3x na Moravě a to je každá cesta tam a zpět cca 1000km, takže to skáče.
Ale na druhou stranu, auto je od toho aby jezdilo, no néé? :sm18
:beer2 :pa
Petr

Schimi

Příspěvekod Schimi » pon 02. pro 2019 23:54:47

No ještě k té nehodě, nezačal jsi uvažovat o kameře? Já jsem paranoidní, takže ji mám i na zadním skle :help

PetrK
Administrátor

Příspěvekod PetrK » úte 03. pro 2019 0:54:40

Ano začal jsem o ní vážně uvažovat. Když k nehodě přijeli policisté, tak jejich úplně první otázka byla, jestli mám v autě kameru. Bohužel nemám, kdybych ji měl, mohl jsem si ušetit zbytečné dohadování s francouzem a vysvětlování.

Podle toho, co se dnes na silnicích děje, začíná být ta kamera skoro nutností. Mnohé mě už nepřekvapí ale je pravdou, že snad při každé cestě se najde někdo, koho bych s chutí nakopal někam. Takže kamera asi bude, ale až někdy po novém roce. Teď mám tolik práce, že bych se k tomu stejně nedostal.
Petr

Fido

Příspěvekod Fido » stř 04. pro 2019 11:20:40

Ahojte kamarádi,
já mám Octavku 2.0 110kW, a dlouhodobou spotřebu od března mám 5,36l/100. :thumbsup
Jinak mohu doporučit super aplikaci "Fuelio" pro sledování nákladů.

Zpět na „Doprava“